Jak ozdobić altankę ogrodową?

Jak ozdobić altankę ogrodową?

Masz już wymarzoną altanę w ogrodzie. Możesz się w niej zrelaksować lub zaprosić przyjaciół na grilla. Jednocześnie czegoś Ci w niej brakuje. Sprawdź zatem nasz poradnik i daj się zainspirować. Poznaj nasze sposoby na to, aby Twoja altana ogrodowa stała się prawdziwą ozdobą przestrzeni przed domem.  Nadaj zwykłej drewnianej konstrukcji nowe, niesamowite życie.

Praktyczna czy estetyczna?

A może jedno i drugie? Z nami nie musisz wybierać pomiędzy wysoką funkcjonalnością a pięknym wyglądem.

Drewniana altana ogrodowa to idealne miejsce na relaks po pracy i organizowanie spotkań towarzyskich. Jeśli stworzysz w niej odpowiednie warunki, z pewnością będzie najchętniej odwiedzanym miejscem podczas sprzyjającej pogody. Nie ulega wątpliwości, że choć surowa drewniana konstrukcja ma swój nieodparty urok, warto nadać jej bardziej indywidualnego charakteru i zadbać o klimatyczne oświetlenie, wyposażenie i przestrzeń wokół niej.

Oświetlenie altany ogrodowej

Jeśli chcesz nadać altance wyjątkowego charakteru, z pewnością musisz ją odpowiednio oświetlić. Oprócz funkcji dekoracyjnej, takie rozwiązanie jest również szalenie praktyczne, szczególnie jeśli spędzasz czas w altanie podczas letnich wieczorów.

W takim przypadku sprawdzą się punktowe światełka (tj. lampiony, taśmy LED, odpowiednio zabezpieczone świece), które stworzą delikatną poświatę i nieco tajemniczy klimat. Jeśli potrzebujesz nieco bardziej intensywnego oświetlenia, postaw na mocne żarówki mocowane na kablu.

Rośliny do altany

Nie ulega wątpliwości, że najlepszą ozdobą altany ogrodowej są rośliny. Dotyczy to zarówno wnętrza altany, jak i zewnętrznych części konstrukcji. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się rośliny pnące, które wraz z upływem czasu stworzą także piękną i naturalną zasłonę.

Zwróć uwagę przede wszystkim na te pnącza, których charakteryzują się zarówno pięknymi kwiatami, jak i liśćmi. Każda altana ogrodowa stanie się wyjątkowo urokliwa dzięki milinowi amerykańskiemu o wspaniałych trąbkowatych kwiatach. Wybierz tą roślinę, jeśli Twoja altana stoi w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Wystrój drewnianej konstrukcji możesz nieco urozmaicić za pomocą powojników. Ze względu na dużą liczbę odmian tej rośliny, bez trudu wybierzesz gatunek najlepiej pasujący reszty aranżacji. Doskonałym wyborem są również powojniki botaniczne, odporne na choroby i niskie temperatury. Pamiętaj jednak, że te wyjątkowo efektowne pnącza są również wrażliwe na susze, a większość odmian najlepiej czuje się w półcieniu.

Wspaniałą ozdobą, która jednocześnie zapewni poczucie prywatności jest mniej popularny rdest Auberta. Piękne białe kwiaty zachwycają urodą od lipca aż do późnej jesieni. Największą zaletą rdestu Auberta jest jednak wyjątkowo szybkie tempo wzrostu już podczas pierwszego roku uprawy. Dbanie o roślinę nie sprawi Ci trudności – wystarczy, że zapewnisz jej mocne podpory. Jeśli chcesz, aby Twoja altana wyglądała pięknie również jesienią, możesz posadzić wokół niej całoroczne krzewy czy ozdobne trawy.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń