Jak zbudować altanę ogrodową?

Jak zbudować altanę ogrodową?

Na trawie czy z fundamentem i podłogą? Z ażurowymi czy pełnymi ściankami? Na planie sześciokąta a może kwadratu? Nie ulega wątpliwości, że dobry projekt, odpowiednie przygotowanie i nieco wolnego czasu wystarczą, aby stworzyć altanę ogrodową, która stanie się ozdobą Twojej nieruchomości i idealnym miejscem do wypoczynku. O czym musisz pamiętać zanim zabierzesz się do pracy? Sprawdź nasz poradnik!

Projekt altany ogrodowej

Idealny moment na zbudowanie własnej altany ogrodowej to początek wiosny. Z pewnością jest to wspaniała przestrzeń do relaksu czy weekendowego grillowania z przyjaciółmi.

Wbrew pozorom własnoręczne zbudowanie altany ogrodowej to nic trudnego. Wystarczą dobrej jakości materiały,  trochę czasu i minimum zdolności manualnych. Podstawą całego przedsięwzięcia jest projekt. Musisz zadbać o ten element, zanim zabierzesz się za realizację pomysłu. Dzięki temu w trakcie budowy unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Gdzie zbudować altanę?

Altanę najlepiej zbudować z dala od ulicy, w głębi ogrodu, czyli tam, gdzie będziesz się czuć swobodnie. Najlepiej jeśli jest to punkt z widokiem na cały ogród lub jego najładniejsze fragmenty. Warto również obsadzić altanę wysokimi krzewami lub roślinami pnącymi, które nie tylko dadzą latem przyjemny cień, ale także zapewnią izolację od hałasu. Jeśli altana ogrodowa będzie umieszczona w pobliżu domu, warto zbudować ją z materiałów nawiązującym do już istniejącej architektury. Jeśli Twój dom jest raczej nowoczesny, altana ogrodowa powinna być minimalistyczna, najlepiej w kształcie sześcianu z płaskim dachem. Jeśli wolisz styl klasyczny, wybierz model z dwuspadowym dachem.

Z czego zbudować altanę ogrodową?

Już na etapie projektu, musisz określić szacunkowy budżet przeznaczony na budowę altany. Dopiero na tej podstawie możesz określić jej wielkość, a także rodzaj materiałów, z których powstanie budowla. Altany ogrodowe są z reguły budowane z drewna. Sosnowe i świerkowe jest stosunkowo niedrogie, ale dość miękkie i co za tym idzie raczej nietrwałe. Znacznie rzadziej stosuje się szlachetne gatunki, takie jak dąb, jodła czy, modrzew.

Bez względu na to, jakie drewno wybierzesz, każde wymaga zabezpieczenia przed szkodnikami, grzybami i oczywiście różnorodnymi czynnikami atmosferycznymi. Najlepiej w takim przypadku stosować elementy impregnowane ciśnieniowo. Dzięki temu preparat wnika głęboko w strukturę drewna i solidnie je zabezpiecza. Możesz ten zabieg wykonać samodzielnie malując drewniane deski oraz pozostałe elementy konstrukcji specjalistycznymi preparatami.

Niezbędne narzędzia

Zanim jednak przystąpisz do pracy musisz zgromadzić niezbędne narzędzia, które przydadzą się w trakcie budowy. Najważniejsze przybory to piła, poziomica, miarka, wiertarka, klamry typu C, kątowniki, łączniki, młotek, śrubki, gwoździe, a także ołówek stolarski i para wytrzymałych rękawic. Jeśli obawiasz się dodatkowych wydatków, pamiętaj, że nie musisz kupować żadnych specjalistycznych urządzeń. Wystarczą Ci te najprostsze.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń