Jak urządzić altanę ogrodową?

Jak urządzić altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to serce ogrodowej strefy relaksu. Można w niej wypoczywać, spożywać posiłki, organizować rodzinne spotkania oraz imprezy z przyjaciółmi. Co więcej wywiera decydujący na wygląd i estetykę nieruchomości, na terenie której się znajduje. Nic zatem dziwnego, że dekoracja i wystrój altany są niemniej ważne niż projekt zabudowy. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik, a Twoja altana będzie najładniejsza w całej okolicy.

Otwarta czy zabudowana?

To w jaki sposób urządzisz swoją altanę ogrodową zależy w dużej mierze od  jej konstrukcji i przeznaczenia.

Jeśli planujesz często organizować w niej imprezy i spożywać posiłki, altana powinna być w dużym stopniu otwarta. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na bezkolizyjnie wychodzenie i wchodzenie do altanki z każdej strony. Jeśli jednak Twoja wymarzona altana będzie służyć przede wszystkim do spokojnego relaksu i odpoczynku, możesz ją zabudować np. ażurowymi ścianami. Zyskasz w ten sposób kameralny nastrój i przytulną atmosferę.

Klasyczne meble ogrodowe

Jeśli preferujesz najprostsze rozwiązania, wstaw do altany tradycyjne meble ogrodowe. Ich rodzaj, wielkość i ilość zależą oczywiście od wymiarów samej konstrukcji.

Małe altany ogrodowe najlepiej prezentują się w towarzystwie niewielkiego stolika i kilku krzeseł. Jeśli stawiasz przede wszystkim na wygodę, możesz się zdecydować na wygodne fotele z poduszkami, dostępne również w mniejszych rozmiarach.

W dużej altanie warto z kolei postawić stół i ławy. To prosty i przede wszystkim sprawdzony sposób na aranżację obiektu, w którym będzie jednocześnie przebywało wiele osób. Ława, w porównaniu do foteli i krzeseł, zapewnia znacznie większą przestrzeń do siedzenia.

Jeśli chodzi o wybór materiału, z którego będą wykonane meble, warto się kierować osobistymi preferencjami, choć największą popularnością cieszy się technorattan i drewno.

Rośliny i kwiaty

Nie ulega wątpliwości, że nawet najprostsza altana ogrodowa obsadzona zielenią prezentuje się wyjątkowo. Aby uzyskać taki efekt, możesz uprawiać rośliny w wiszących doniczkach,  przymocowanych do belek bądź jakichkolwiek innych elementów konstrukcji.

Najpiękniejszy efekt zapewniają pelargonie, surfinie i petunie. Znacznie bardziej praktyczne są z kolei plektrantusy, które skutecznie odstraszają komary w gorące, letnie wieczory. Jeśli altanka ogrodowa została zabudowana ażurowymi ściankami, można po nich poprowadzić rośliny pnące, takie jak powojnik, milin czy wiciokrzew. Równie dobrze sprawdzą się rośliny jadalne, w tym winorośl.

Dekoracje i akcesoria

Nie ulega wątpliwości, że altany ogrodowe to zazwyczaj niewielkie konstrukcje, dlatego wszelkie dekoracje powinny być naprawdę dobrze przemyślane. Najlepiej zatem wybrać takie akcesoria, które podkreślają naturalne piękno konstrukcji, a przy tym są praktyczne. Możesz zatem umieścić w altanie kolorowe poduszki, narzuty, wazony ze świeżymi kwiatami czy niebanalne lampy. Bardzo ładną, a przy tym niezwykle praktyczną dekoracją jest siedzisko z kufrem, w którym można przechowywać akcesoria niezbędne do odpoczynku w altance. Wielbiciele stylu rustykalnego mogą użyć kawałków pniaków do siedzenia, posadzić malwy i ozdobić przestrzeń glinianymi naczyniami i drewnianymi beczkami. Na szczycie altany urządzonej w takim stylu można z kolei umieścić drewnianą różę wiatrów z kogutem.

Oświetlenie czyni cuda

Jeśli altana ogrodowa będzie także używana wieczorem lub nocą, warto ją oświetlić. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest nie tylko bardzo praktyczne, ale również genialnie podkreśla atmosferę altanki i panujący w niej klimat. Wprowadza do konstrukcji przytulność i ciepło, a także zwiększa jej walory estetyczne. W tym przypadku warto popuścić wodze fantazji lub skorzystać z gotowych rozwiązań takich jak lampiony, metalowe latarnie, lampy solarne czy okrągłe żarówki.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń