poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      biuro@nowoczesne-domki.pl   telefon: 889 009 701 telefon: 889 009 702

BlogJak urządzić altanę ogrodową?

Jak urządzić altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to serce ogrodowej strefy relaksu. Można w niej wypoczywać, spożywać posiłki, organizować rodzinne spotkania oraz imprezy z przyjaciółmi. Co więcej wywiera decydujący na wygląd i estetykę nieruchomości, na terenie której się znajduje. Nic zatem dziwnego, że dekoracja i wystrój altany są niemniej ważne niż projekt zabudowy. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik, a Twoja altana będzie najładniejsza w całej okolicy.

Otwarta czy zabudowana?

To w jaki sposób urządzisz swoją altanę ogrodową zależy w dużej mierze od  jej konstrukcji i przeznaczenia.

Jeśli planujesz często organizować w niej imprezy i spożywać posiłki, altana powinna być w dużym stopniu otwarta. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na bezkolizyjnie wychodzenie i wchodzenie do altanki z każdej strony. Jeśli jednak Twoja wymarzona altana będzie służyć przede wszystkim do spokojnego relaksu i odpoczynku, możesz ją zabudować np. ażurowymi ścianami. Zyskasz w ten sposób kameralny nastrój i przytulną atmosferę.

Klasyczne meble ogrodowe

Jeśli preferujesz najprostsze rozwiązania, wstaw do altany tradycyjne meble ogrodowe. Ich rodzaj, wielkość i ilość zależą oczywiście od wymiarów samej konstrukcji.

Małe altany ogrodowe najlepiej prezentują się w towarzystwie niewielkiego stolika i kilku krzeseł. Jeśli stawiasz przede wszystkim na wygodę, możesz się zdecydować na wygodne fotele z poduszkami, dostępne również w mniejszych rozmiarach.

W dużej altanie warto z kolei postawić stół i ławy. To prosty i przede wszystkim sprawdzony sposób na aranżację obiektu, w którym będzie jednocześnie przebywało wiele osób. Ława, w porównaniu do foteli i krzeseł, zapewnia znacznie większą przestrzeń do siedzenia.

Jeśli chodzi o wybór materiału, z którego będą wykonane meble, warto się kierować osobistymi preferencjami, choć największą popularnością cieszy się technorattan i drewno.

Rośliny i kwiaty

Nie ulega wątpliwości, że nawet najprostsza altana ogrodowa obsadzona zielenią prezentuje się wyjątkowo. Aby uzyskać taki efekt, możesz uprawiać rośliny w wiszących doniczkach,  przymocowanych do belek bądź jakichkolwiek innych elementów konstrukcji.

Najpiękniejszy efekt zapewniają pelargonie, surfinie i petunie. Znacznie bardziej praktyczne są z kolei plektrantusy, które skutecznie odstraszają komary w gorące, letnie wieczory. Jeśli altanka ogrodowa została zabudowana ażurowymi ściankami, można po nich poprowadzić rośliny pnące, takie jak powojnik, milin czy wiciokrzew. Równie dobrze sprawdzą się rośliny jadalne, w tym winorośl.

Dekoracje i akcesoria

Nie ulega wątpliwości, że altany ogrodowe to zazwyczaj niewielkie konstrukcje, dlatego wszelkie dekoracje powinny być naprawdę dobrze przemyślane. Najlepiej zatem wybrać takie akcesoria, które podkreślają naturalne piękno konstrukcji, a przy tym są praktyczne. Możesz zatem umieścić w altanie kolorowe poduszki, narzuty, wazony ze świeżymi kwiatami czy niebanalne lampy. Bardzo ładną, a przy tym niezwykle praktyczną dekoracją jest siedzisko z kufrem, w którym można przechowywać akcesoria niezbędne do odpoczynku w altance. Wielbiciele stylu rustykalnego mogą użyć kawałków pniaków do siedzenia, posadzić malwy i ozdobić przestrzeń glinianymi naczyniami i drewnianymi beczkami. Na szczycie altany urządzonej w takim stylu można z kolei umieścić drewnianą różę wiatrów z kogutem.

Oświetlenie czyni cuda

Jeśli altana ogrodowa będzie także używana wieczorem lub nocą, warto ją oświetlić. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest nie tylko bardzo praktyczne, ale również genialnie podkreśla atmosferę altanki i panujący w niej klimat. Wprowadza do konstrukcji przytulność i ciepło, a także zwiększa jej walory estetyczne. W tym przypadku warto popuścić wodze fantazji lub skorzystać z gotowych rozwiązań takich jak lampiony, metalowe latarnie, lampy solarne czy okrągłe żarówki.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.

Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 nowoczesne.domki.pl@gmail.com