Czym zabudować ściany altany ogrodowej?

Czym zabudować ściany altany ogrodowej?

Altana wyznacza w ogrodzie strefę wypoczynkową, w której podczas ciepłych miesięcy spędzamy najczęściej sporo wolnego czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych uwzględniają zazwyczaj słupy i wspierające się na nich proste zadaszenie. Opcjonalnie można również zabudować ściany takiej konstrukcji. Przeczytaj koniecznie nasz poradnik jeśli chcesz wiedzieć, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Sprawdź również jakie możliwości masz w tym zakresie.

Z czego wykonać ściany do altany ogrodowej?

Choć klasyczna altana jest najczęściej wykonana z drewna, jej ściany mogą być zbudowane z różnych materiałów. Niektóre stworzą zatem szczelne i wysokie przegrody zapewniające maksymalną prywatność, podczas gdy inne będą znacznie lżejsze i ażurowe. To, jakie ściany wybierzesz zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji i przeznaczenia altany.

Deski

Jeśli zależy Ci na solidnej zabudowie altany, najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne deski. Skutecznie zatrzymają silny wiatr i wścibskie spojrzenia sąsiadów. Decydując się na wypełnienie większości ścian deskami, licz się z tym, że przestrzeń altany może się wówczas wydawać nieco klaustrofobiczna. To zatem dobre rozwiązanie w przypadku dużych konstrukcji lub przy wypełnianiu tylko części ścianek. Alternatywą jest użycie desek do wykonania niskich ścianek, które sięgających np. do połowy wysokości altanki. W takiej konfiguracji, deski sprawdzą się genialnie jako oparcia dla ustawionych w środku ławek.

Drewniane panele osłonowe

Panele to całkiem spora grupa produktów, w której znajdują się różnorodne konstrukcje wykonane z drewna. Największą popularnością cieszą się płoty osłonowe i żaluzjowe.

  • płot osłonowy

Tego typu panele dostępne są w kilku różnych wersjach. Mogą być całkowicie szczelne lub wyposażone w dekoracyjną kratkę umieszczoną w górnej części. Różnią się między sobą wzorami, kolorami i kształtami. W zależności od preferencji można wybierać wśród modeli o prostych, ściętych lub zaokrąglonych brzegach, tworząc w ten sposób bardzo oryginalne konstrukcje.

  • płot żaluzjowy

Równie interesującym rozwiązaniem są panele żaluzjowe składające się z ramiaka i desek osadzonych na ruchomym profilu. Takie modele pełnią rolę klasycznych żaluzji i w zależności od potrzeb można je samodzielnie zamykać lub otwierać. Uchodzą tym samym za nowoczesne produkty i świetnie sprawdzają się w minimalistycznych altanach.

Kratki drewniane

Do zabudowy ścian altany można także wykorzystać gotowe płoty kratkowe. Konstrukcją zbliżone są do paneli osłonowych, ale w odróżnieniu od nich charakteryzują się lżejszą ażurową formą. Dzięki takiej budowie doskonale sprawdzają jako kratki na wszelkiego rodzaju rośliny pnące, które oprócz walorów estetycznych, doskonale wypełniają ściany.

Zasłony i firanki

Jeśli szukasz praktycznego sposobu na zabudowę ścianek altany, koniecznie rozważ zasłony i firanki. To bardzo modne i stylowe rozwiązanie. Zastąpienie stałych ścian z drewna zwiewnymi tkaninami to świetne rozwiązanie dla wielbicieli klimatów śródziemnomorskich i rustykalnych. Warto przy tym pamiętać, że obecność zasłon wymaga uwzględniania w projekcie altanki specjalistycznych prowadnic, które będą spełniać rolę karniszy.

Rozwiązania alternatywne

Kratki, deski i panele to rozwiązania, które przynoszą ze sobą trwałe efekty. Jeśli często zmieniasz zdanie i lubisz aranżacyjne eksperymenty, zamiast montować ściany drewnianej altanki ogrodowej na stałe, możesz wykorzystać bardziej mobilne elementy. W tym przypadku dobrze sprawdzą się stylizowane donice, skrzynie z kwiatami, maty trzcinowe lub wiklinowe.

Altana ogrodowa to strefa relaksu i świetne miejsce na imprezy rodzinne lub spotkania z przyjaciółmi. Jej konstrukcja i wygląd powinny zatem uwzględniać zarówno sposób korzystania z tego miejsca, jak i finalne przeznaczenie. Pamiętaj przy tym, że altana ogrodowa powinna mieć przynajmniej jedną solidną ścianę, która skutecznie osłoni jej wnętrze od deszczu lub wiatru.

 

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń