Jak zamontować zasłony w altanie ogrodowej?

Jak zamontować zasłony w altanie ogrodowej?

Dekorowanie altany ogrodowej za pomocą zasłon ma bez wątpienia wielu zwolenników.  W ślad za tym coraz bardziej popularnym trendem podążają również producenci zasłon i firan, którzy uzupełniają swoją ofertę o tkaniny, które są nie tylko piękne, ale również wytrzymają różnorodne warunki panujące poza domem. Jeśli planujesz zawiesić w swojej altanie ogrodowej zasłony, sprawdź jak to zrobić szybko i praktycznie.

Zasłony do zadań specjalnych

Zasłony do altany powinny być znacznie bardziej wytrzymałe niż te, które wiszą w domu lub mieszkaniu. Na zewnątrz, materiał jest najczęściej narażony na promieniowanie słoneczne, rozwiewany przez wiatr, a niekiedy moknie na deszczu. To jednak nie wszystko. Zasłony w altanie, znacznie częściej niż w pomieszczeniu, są odwiedzane przez różnego rodzaju owady. Decydując się na zasłony do altany, warto zatem wybrać taki model, który jak najdłużej zachowa świetny wygląd.

Jak wybrać zasłony do altany ogrodowej?

Dobierając zasłony do altany musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zwróć uwagę na dopasowanie ich kolorystyki do odcienia konstrukcji altanki. Najpopularniejsze są bez wątpienia jasne kolory w tonacji beżu, mięty, szarości czy klasycznej bieli. Nie dość, że optycznie powiększą wnętrze altany, to będą mniej podatne na blaknięcie niż ciemne tkaniny. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są również ze wzorem, które nadają przestrzeni przytulnego charakteru. Jeśli altana jest urządzona w śródziemnomorskim lub rustykalnym stylu, świetnie sprawdzą się  tkaniny imitujące len, a także bawełna, batyst i woal.

Decydując się na zakup zasłon do altanki ogrodowej musisz niezwykle starannie wymierzyć wysokość oraz szerokość potrzebnego materiału. Zbyt krótkie bądź za wąskie kotary będą się prezentować mało elegancko, a w dodatku mogą się okazać niepraktyczne. Jeśli chodzi o stopień przejrzystości oraz przepuszczalności materiału, należy go dopasować do siły nasłonecznienia altanki oraz potrzeby zachowania niezbędnej prywatności.

Montaż zasłon w altanie ogrodowej

Sposób montażu zasłon w altanie ogrodowej jest uzależniony od tego, w jaki sposób są wykończone. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym do powieszenia zasłon w altanie jest klasyczny karnisz. Wystarczy przymocować jego końce do przeciwległych belek konstrukcyjnych altany.

Po powieszeniu zasłon, warto się zastanowić nad ich upięciem. Można z powodzeniem skorzystać z gotowych pomysłów na stworzenie ciekawych aranżacji. Jednym z przykładów jest przewiązanie tkaniny ozdobną szarfą lub zastosowanie klamer na magnesy. W razie potrzeby możesz rozprowadzić zasłonę na całą jej szerokość. Jeśli jednak drzemie w Tobie dusza romantyka, możesz postawić na delikatne ażurowe zasłony swobodnie powiewające na wietrze. Taka aranżacja kojarzy się najczęściej z relaksem i błogim leniuchowaniem. Z kolei dla zapewnienia sobie większej prywatności w altanie, zamiast upinać zasłony, przymocuj je do podłogi za pomocą dolnych rzepów lub zastosuj specjalne obciążniki. Jak widać, opcji upięcia zasłon w altanie jest naprawdę mnóstwo. Wybór zależy więc przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

Wybór karniszy i prowadnic

Zasłony w altanie ogrodowej wymagają solidnych i trwałych karniszy lub prowadnic, które sprostają zmiennym warunkom atmosferycznym. Najlepszym wyborem są:

  • Karnisze metalowe: Odporne na korozję, wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium.
  • Karnisze drewniane: Naturalne i estetyczne, ale wymagają regularnej impregnacji.
  • Prowadnice aluminiowe: Lekka konstrukcja, umożliwiająca swobodne przesuwanie zasłon.
  • Linki stalowe: Minimalistyczne i łatwe w montażu, doskonałe do lekkich zasłon.

Wybierając karnisz lub prowadnicę, upewnij się, że ich długość jest odpowiednia, aby zasłony swobodnie przesuwały się na całej szerokości altany.

Podsumowanie

Montowanie zasłon w altanie ogrodowej może być prostym i przyjemnym zadaniem, jeśli wybierzemy odpowiednie karnisze, prowadnice lub alternatywne sposoby montażu. Zasłony nie tylko dodadzą altanie elegancji, ale także zapewnią ochronę przed słońcem, wiatrem czy owadami, tworząc idealną przestrzeń do relaksu.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń