poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      nowoczesne.domki.pl@gmail.com     telefon: 889 009 701

BlogIle kosztuje budowa altany ogrodowej?
zasłony w altanie ogrodowej

Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?

Kiedy zbliża się lato, coraz więcej osób zaczyna rozważać budowę altany ogrodowej na swojej działce. O funkcjonalności tej konstrukcji chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ta niewielka, ale bardzo funkcjonalna budowla jest świetnym rozwiązaniem, dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Posiłki, zabawa z dziećmi, relaks, a nawet praca zdalna na dworze to kwintesencja ciepłych miesięcy w Polsce. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje taka przyjemność.

Ile kosztuje altana drewniana?

Drewniane altany ogrodowe to bez wątpienia najtańsze konstrukcje tego typu na rynku. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że koszt altany ogrodowej rośnie wraz z ceną zastosowanego do budowy materiału oraz wielkością budowli. Drewno to materiał wysoce funkcjonalny, a jednocześnie powszechnie dostępny, łatwy w obróbce i stosunkowo lekki. Nic zatem dziwnego, że drewniane altany ogrodowe cieszą się tak ogromną popularnością.

Sprawdź też, jak zrobić altankę z palet, aby osiągnąć ciekawy i oryginalny efekt.

Tania altana ogrodowa

Altana ogrodowa nie musi być drogą inwestycją, bowiem niewielką konstrukcję można postawić już za około 4000 zł. Altanki w tej cenie są zazwyczaj dość proste i posiadają tylko słupki konstrukcyjne rozmieszczone na planie kwadratu. W niektórych modelach można dodatkowo liczyć na ażurowe kratki stanowiące, przyjemny dla oka, element ozdobny.

Zadaszenie obejmuje w takich modelach najczęściej drewnianą więźbę dachową, na którą naciągnięta jest płócienna płachta. W przypadku najtańszej altany ogrodowej zazwyczaj nie można się spodziewać ławek ani nawet posadzki z desek. Jest to bowiem proste zadaszenie, chroniące przed deszczem lub przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Altany ogrodowe – średnia półka cenowa

Znacznie większego wyboru można się spodziewać w przedziale cenowym 5 000-6 000 zł.

Znacznie łatwiej znaleźć tutaj bowiem ciekawe modele wykonane z dobrej jakości drewna. Altany ogrodowe sześcio i ośmiokątne, z wielospadowym dachem pokrytym dachówką lub gontem to najczęściej pojawiające się propozycje. Konstrukcja altany drewnianej w cenie powyżej 3 000 zł uwzględnia często balustrady, łukowate sklepienie, a nawet proste meble, takie jak stół, ławy czy krzesła.

W tym przypadku o ostatecznej cenie zazwyczaj decyduje powierzchnia konstrukcji, a co za tym idzie ilość zużytego do budowy drewnianego surowca. Najtańsze rozwiązania to altany świerkowe i sosnowe, natomiast znacznie droższe, ale bardziej wytrzymałe, są konstrukcje wykonane z dębu albo modrzewia.

Altanki ogrodowe powyżej 7 000 zł

Oryginalne, wysokiej jakości altany drewniane, gdzie każdy element jest dopracowany do perfekcji, można zbudować już za około 4 000-5 000 zł. Górna granica w teorii nie istnieje, choć w tej cenie można mieć naprawdę stylową konstrukcję, częściowo lub całkowicie zamkniętą, która przywołuje skojarzenia ze skandynawskim domkiem lub nawet japońską pagodą.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Altany są zazwyczaj dostarczane w kompletach do samodzielnego montażu, natomiast profesjonalne firmy wykonujące tego typu konstrukcje oferują wykonanie profesjonalnego montażu, co jest zdecydowanie najbardziej korzystnym dla klienta rozwiązaniem. Prawidłowe złożenie altany nie jest zbyt proste z uwagi na jej gabaryt, a także dokładne skręcenie konstrukcji dachu. Przy skręcaniu altan istotne jest, aby pracę wykonywała osoba z doświadczeniem znająca się na specyfikacji drewna, stolarstwie i ciesielstwie. Pamiętajmy, że w altanach przebywają ludzie, dlatego należy zadbać o to, aby konstrukcja się nie zawaliła. W cenę nie jest zazwyczaj wliczony koszt dostawy czy też postawienia gotowej budowli na działce.

Montaż drewnianej altany to aktualnie koszt od około 1000 zł przy mniejszych powierzchniach, do nawet 3000 zł przy bardziej rozbudowanych projektach. Aby altanka była całkowicie funkcjonalna, do listy zakupów trzeba również dopisać klimatyczne oświetlenie, pasujące meble ogrodowe, czy też pozostałe elementy aranżacyjne. Warto zatem wziąć pod uwagę potencjalne dodatkowe koszty z tym związane.

Pamiętaj, że decydując się na taką inwestycję, warto skorzystać z usług profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu masz pewność, że na Twojej działce stanie nowoczesna drewniana altana, opracowana z myślą o perfekcyjnym dopasowaniu do istniejącej aranżacji ogrodowej. Sprawdź także, kiedy będziesz potrzebować pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy zwykłe zawiadomienie do urzędu.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.