Jak zrobić altankę z palet?

Jak zrobić altankę z palet?

Budowa altanki z palet nie jest wcale taka trudna, jak to się wydaje na początku. Korzystając z palet, znacznie obniżysz koszty budowy konstrukcji, a jednocześnie uzyskasz ciekawy i oryginalny efekt. Jak się do tego zabrać i o czym pamiętać? Sprawdź nasz poradnik i zabieraj się do dzieła!

Co to jest paleta?

Pod pojęciem palet kryją się drewniane belki i deski ułożone w 2 kondygnacjach. Ich pierwotne przeznaczenie to transport różnych materiałów. Można je z łatwością kupić jako drewno opałowe lub już w postaci materiału do budowy altanki ogrodowej.

Na rynku dostępne są aż 4 rodzaje palet przeznaczonych do wznoszenia drewnianych konstrukcji. Poszczególne modele różnią się między sobą wielkością, lecz najpopularniejszy z nich ma około 15 centymetrów wysokości.

Rodzaje palet i ich przygotowanie

Aby uzyskać trwałą i estetyczną altankę z palet, zwróć uwagę na różne rodzaje dostępnych palet:

  • Palety EURO: Najczęściej spotykane palety o standardowych wymiarach 1200 x 800 mm.
  • Palety jednorazowe: Tańsze, ale mniej wytrzymałe.
  • Palety przemysłowe: Mają niestandardowe wymiary, ale są wyjątkowo solidne.

Zrób to sam

Niezależnie od rodzaju wybranych palet, jesteś w stanie wybudować przytulną altanę ogrodową w ciągu maksymalnie 2 dni. Od czego zacząć? Przede wszystkim, musisz mieć plan!

  • określ optymalne miejsce

Obszar przeznaczony pod altanę powinien być dokładnie oczyszczony z kamienia, trawa musi zostać koszona. Jeśli działka jest nierówna, warto wypoziomować teren przed rozpoczęciem budowy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli podłoga konstrukcji będzie leżała bezpośrednio na ziemi. W przeciwnym razie, altana nie będzie trwała.

  • wykonaj projekt konstrukcji i rysunek techniczny

Na etapie projektowania altany, musisz się wykazać pomysłowością i kreatywnością. Z użyciem palet można wykonać mnóstwo elementów, dzięki którym altana będzie wygodna i funkcjonalna. Jeśli planujesz meble z palet, najlepiej wykonać je przed budową.

Kolejne zadanie to prawidłowa realizacja pomysłu, do której potrzebne jest opracowanie rysunku trzpienia z uwzględnieniem wszystkich przekrojów konstrukcyjnych. Kiedy zaczniesz już przekładać projekt na rzeczywistość, takie rysunek będzie na pewno bardzo pomocny.

  • wykonaj fundamenty

Istnieje wiele rodzajów fundamentów. To, jaki z nich wybierzesz zależy od Twoich umiejętności i oczekiwań. Jeśli zależy Ci na czasie, najlepszym rozwiązaniem są bloki betonowe zainstalowane na ubitej ziemi. Nieco dłużej zajmie położenie fundamentów z cegły, ale to znacznie trwalsza i bardziej niezawodna metoda.

  • wznoszenie podłogi i ścian

Kiedy solidne fundamenty są już gotowe, możesz przystąpić do montażu filarów narożnych w konstrukcji. Powinny zostać zamontowane nie tylko w kątach budowli, ale także w części znajdującej się od strony wejścia. Belki należy połączyć od góry za pomocą wiązania. Zanim to zrobisz, upewnij się jednak czy został zachowany pion. Następnie możesz przejść do wykończenia góry. Układanie desek na podłodze zostaw sobie na koniec.

  • wykonaj pokrycie dachowe

W zależności od indywidualnych preferencji, możesz wybrać papę, gont bitumiczny czy poliwęglan. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Wybierz ten, który pasuje do Twoich preferencji, a jednocześnie nie zrujnuje domowego budżetu.

Wykończenie konstrukcji

Kiedy Twoja altana z palet stoi w ogrodzie, możesz przejść do najprzyjemniejszego etapu czyli do dekorowania i nanoszenia ostatecznych poprawek. Warto wówczas zadbać o akcesoria, które wprowadza do wnętrza przytulny klimat, w tym miękkie poduszki i siedziska, a także kwiaty i niewielkie lampiony. Nie zapomnij o polakierowaniu podłogi, aby jak najdłużej służyła w dobrym stanie. Możesz również pomalować ściany lub zostawić je w oryginalnym stanie jeśli preferujesz surowy styl naturalnego drewna.

Zobacz altany ogrodowe w ofercie sklepu nowoczesne-domki.pl

Podsumowanie

Budowa altanki z palet to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowej i ekonomicznej przestrzeni w ogrodzie. Wystarczy dobry plan, odpowiednie przygotowanie i kilka dni pracy, aby cieszyć się przytulnym zakątkiem na świeżym powietrzu.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Tomek, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń