Przygotowanie podłoża pod domek drewniany

Przygotowanie podłoża pod domek drewniany

Domek z drewna to marzenie wielu osób. Odpowiednie podłoże dla takiej konstrukcji to jedna z najważniejszych kwestii podczas prac montażowych. Domek należy bowiem zbudować tak, aby stał stabilne i zapewniał bezpieczeństwo podczas użytkowania w każdych warunkach.  Odpowiednie przygotowanie i utwardzenie podłoża ma zatem szczególne znaczenie dla komfortu korzystania z takiej konstrukcji i bezpieczeństwa jego użytkowników. Sprawdź zatem jak przygotować podłoże z bloczków betonowych.

Rodzaje podłoża pod domek drewniany

Pod domek ogrodowy należy odpowiednio przygotować podłoże. Można to zrobić na trzy różne sposoby:

  • podłoże z bloczków betonowych o normalnym zagęszczeniu z utwardzeniem podłoża,
  • podłoże z bloczków punktowo murowanych o zmniejszonym zagęszczeniu,
  • płyta betonowa.

Jako eksperci w dziedzinie domków drewnianych polecamy naszym klientom wykonanie podłoża z bloczków betonowych o normalnym zagęszczeniu z utwardzeniem podłoża.

Podłoże z bloczków betonowych

Kolejność wykonywania czynności przy przygotowaniu podłoża nie może być przypadkowa. Na szczęście mamy dla Ciebie garść wskazówek, dzięki którym samodzielnie i bez wcześniejszego doświadczenia możesz to zrobić krok po kroku.

Krok 1

Pierwszy etap to wyznaczenie miejsca, w którym ustawisz drewniany domek . Najważniejsze to ustalić miejsce wykopu z zachowaniem przekątnej. Staraj się wybierać miejsce wykopu tak, aby spadek gruntu był tam jak najmniejszy, nie wybieraj miejsca wykopu na terenach zaniżonych i bagnistych.

 

Sprawdź, jak wybrać teren pod altanę lub domek letniskowy.

Krok 2

Kolejny ważny krok to zerwanie trawnika do głębokości 25-30 cm. Wykop pod podłoże można w takim przypadku wykonać ręcznie bądź też wynająć w tym celu koparkę. Wybór jest kwestią indywidualnego podejścia i nie ma większego znaczenia dla efektu końcowego.

Krok 3

Po zerwaniu trawnika, należy wysypać wykop warstwą piachu o grubości około  7-10 cm. Warto zwrócić uwagę, aby ta warstwa została rozprowadzona równomiernie, a następnie można przystąpić do zagęszczania podłoża za pomocą zagęszczarki.

Krok 4

Kiedy warstwa piasku jest już gotowa można przystąpić do układania geowłókniny. Pamiętaj aby geowłókninę rozkładać z 10-15cm zakładem .

Krok 5

Następny etap to wysypanie około 10-centymetrowej warstwy tłucznia o frakcji 31-65 mm i zagęszczenie materiału. Tłuczeń najpierw wyrównaj ręcznie za pomocą grabi lub łopaty następnie do pracy użyj zagęszczarki, aby ubić i ostatecznie wyrównać powierzchnię.

Krok 6

Kolejna warstwa to około 7 cm podsypki EHZ o frakcji 16 mm. Jest to ostatnia wyrównująca warstwa, którą staraj się rozprowadzić jak najrówniej. Schemat wygląda identycznie jak w poprzednim kroku, najpierw rozprowadź podsypkę za pomocą grabi, a następnie użyj zagęszczarki do ubicia i wyrównania powierzchni.

 

Krok 7

Ostatni etap prac to ustawienie i wypoziomowanie bloczków fundamentowych na przygotowanym podłożu. Dopiero na tym można ustawić wybraną konstrukcję drewnianą. Ustawieniem i wypoziomowaniem bloczków fundamentowych zajmuje się już nasza firma.

Potrzebujesz nieco inspiracji? Sprawdź także, jak wykończyć podłogę w drewnianej altanie.

Ważność prawidłowego odwodnienia

Odpowiednie odwodnienie to kluczowy element zapewniający długotrwałość i stabilność drewnianych konstrukcji. Należy zadbać o to, aby woda deszczowa oraz topniejący śnieg były efektywnie odprowadzane z terenu wokół domku. Można to osiągnąć poprzez instalację systemów drenażowych, które pomogą uniknąć zgromadzenia wody wokół fundamentów, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub osiadania.

Regularne inspekcje i konserwacja

Po zakończeniu budowy, regularne inspekcje podłoża i samej konstrukcji drewnianej są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa i trwałości domku. Kontrolowanie stanu podłoża, szczególnie po intensywnych opadach deszczu czy okresach suszy, pozwala na szybkie wykrycie i naprawę ewentualnych problemów, zanim przekształcą się one w poważne uszkodzenia.

Podsumowanie

Jeśli szukasz rozwiązań, które nigdy Cię nie zawiodą, sprawdź ofertę na nasze drewniane domki letniskowe i altany. Masz pytania dotyczące nowej inwestycji? Zachęcamy do kontaktu – wspólnie wybierzemy rozwiązanie, które spełni Twoje indywidualne oczekiwania.

 

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń