Jak wykończyć podłogę w altanie ogrodowej?

Jak wykończyć podłogę w altanie ogrodowej?

Altana ogrodowa to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących odpoczynek na łonie natury. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zadbać, aby konstrukcja była nie tylko funkcjonalna, lecz także wytrzymała i stabilna. Większość altanek nie posiada jednak podłogi, dlatego trzeba ją dokupić oddzielnie lub wykonać samodzielnie. W czym można wybierać? Na co się zdecydować? Sprawdźmy!

Podłoga drewniana

Drewniane altany ogrodowe świetnie wyglądają w połączeniu z podłogą z tego samego materiału. Wnętrze altany wykończonej drewnianym podłożem natychmiast nabiera przytulnej atmosfery i rustykalnego klimatu. Jednocześnie bardzo łatwo wprowadzić do wnętrza dodatki wykonane z innych materiałów, takich jak wiklina, technorattan, czy po prostu drewnopodobne tworzywa.

Drewniana podłoga prezentuje się wyjątkowo estetycznie, ale należy pamiętać, że wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od rodzaju drewna, konieczne może być regularne  impregnowanie oraz czyszczenie powierzchni. Taka wytrwałość bardzo jednak popłaca, poneważ drewniana altana z podłoga z tego samego materłu będzie służyła przez wiele lat w świetnym stanie.

 

Sprawdź też, jakie drewno nadaje się do budowy altany.

 

Na podłogę do altany z drewna można wybrać klasyczne belki, deski tarasowe albo gotowe do montażu podłogi przeznaczone do domków. Nie ulega wątpliwości, żę urządzony w ten sposób przydomowy ogród będzie jeszcze bardziej zachęcał do błogiego lenistwa na łonie natury.

Podłoga żwirowa

Najtańszy i najszybszy sposób wykończenia podłogi w ogrodowej altanie to żwir lub grys.

Te wyjątkowo popularne kruszywa gwarantują zarówno funkcjonalny efekt, jak i estetyczny wygląd całej konstrukcji. Wykonanie podłogi ze żwiru lub grysu eliminuje także problem chwastów lub innej niechcianej roślinności, która może się pojawić wewnątrz altany.

Żwir i grys mają wiele innych zalet, o których warto pamiętać w kontekście wykonywania podłogi. Z takiego kruszywa można z powodzeniem wykonać dekoracje roślin lub obsypać ogrodowe alejki. W ten sposób łatwo zachować jednolitą stylistykę oraz spójność poszczególnych elementów ogrodowej aranżacji.

Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że jeśli altana położona jest blisko drzew,  nieco kłopotu może sprawiać utrzymanie żwirowej podłogi w czystości.  Aby ułatwić sobie to zadanie, warto wysypać nieco gruzu pod warstwę podłoża, a potem ułożyć na niej  dodatkową warstwę piasku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, żwir czy grys nie będą się przemieszczać.

Podłoga kamienna lub z kostki

Kolejne rozwiązanie, które sprawdzi się w altanie, to naturalny kamień lub klasyczna kostka brukowa.

W przeciwieństwie do podłoża wykonanego ze żwiru lub grysu, taką podłogę znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu kamienia naturalnego lub kostki brukowej, wnętrze altany będzie znacznie stabilniejsze i bardziej wytrzymałe na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych oraz uszkodzeń mechanicznych.

Układanie takiej podłogi nie jest trudne, ale wymaga zastosowania zagęszczarki do podłoża, dzięki czemu poszczególne elementy nie będą się zapadać.

Podłoga z płytek tarasowych

Płytki tarasowe to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Altana wyłożona takimi płytkami prezentuje się naprawdę elegancko.

Z uwagi na ogromny wybór płytek w sklepach, każdy inwestor znajdzie produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb i możliwości. Nie ulega bowiem wątpliwości, że estetyczne płytki tarasowe nadają altanie niepowtarzalnego wyglądu, a przy okazji są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu. Należy przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga wykonania wylewki betonowej, którą dodatkowo należy zabezpieczyć środkiem gruntującym.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń