Czy domek narzędziowy wymaga zgłoszenia?

Czy domek narzędziowy wymaga zgłoszenia?

Pod pojęciem domku narzędziowego kryje się wiele rozmaitych konstrukcji. Może być nim niewielka szopa, albo całkiem spore i funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze. Jeśli Twój wybór padł na drewniany domek narzędziowy, pozostaje jeszcze kwestia prawna. Czy taka konstrukcja wymaga zgłoszenia do odpowiedniego urzędu?

Co mówi prawo na ten temat?

Kiedy w 2017 roku ustawodawca zdecydował się na uproszczenie prawa budowlanego, znacznie łatwiej postawić domek letniskowy, altanę ogrodową, wiatę czy właśnie domek narzędziowy.

W przypadku domków narzędziowych o powierzchni do 35 m² zezwolenie na budowę ani zgłoszenie nie jest wymagane. Przepisy w sprawie obiektów przekraczających ten metraż są niestety stosunkowo niejasne i mogą być różnie interpretowane.

Zgłoszenie domku na narzędzia

Nie ulega wątpliwości, że samo zgłoszenie budowy narzędziowni to znacznie prostsza i dużo wygodniejsza forma kontaktu z urzędem niż staranie się o pozwolenie. Uproszczona procedura i tak zwana milcząca zgoda, po której można przystąpić do budowy, maksymalnie ułatwiają organizację ogrodu według własnych potrzeb i upodobań.

Sprawdź, jak zbudować domek narzędziowy z drewna.

Domek narzędziowy zgłoszenie – jak to zrobić?

Jeśli zajdzie potrzeba zgłoszenia budowy domku na narzędzia, pamiętaj, że jest to prosta procedura.

Najważniejsze w tym przypadku jest uzupełnienie najważniejszych dokumentów. Do lokalnego urzędu należy bowiem dostarczyć wypełniony druk zgłoszenia robót budowlanych wraz z załącznikami, takimi jak oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, rysunki i profesjonalnie sporządzone opinie (gdy są takie wymagane). Jeśli działka jest współwłasnością, wówczas na budowę domku muszą się zgodzić wszyscy właściciele. Niezbędna może się także okazać dokumentacja techniczna robót budowlanych obejmująca mapkę geodezyjną. Zgłoszenie powinno również zawierać podstawowe dane inwestora. W zgłoszeniu konieczne jest także określenie rodzaju planowanych prac oraz podanie adresu zamierzenia budowlanego.

Ile od granicy działki można postawić domek narzędziowy?

Rozporządzenie wydane przez Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, dokładnie określa wytyczne, jakim powinny odpowiadać narzędziownie i ich usytuowanie.

Zgodnie z paragrafem 12.1., domek narzędziowy należy umieścić w odległości minimum 4 metrów w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy lub co najmniej 3 metry w przypadku konstrukcji zwróconej ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy.

Podsumowując, nie ma żadnych wątpliwości odnośnie tego, czy domek narzędziowy trzeba zgłaszać i czy należy mieć stosowne pozwolenia. Budowa takiego obiektu na działce nie obejmuje żadnych zobowiązań prawnych.

Jeśli zatem szukasz skutecznego i wizualnie efektownego rozwiązania problemu organizacji przestrzeni w przydomowej przestrzeni lub na działce rekreacyjnej, znajdziesz go w naszym sklepie.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń