Jak zbudować domek narzędziowy?

Jak zbudować domek narzędziowy?

Domek narzędziowy to idealne miejsce do przechowywania różnego rodzaju akcesoriów niezbędnych przy pielęgnacji ogrodu. Sprawdzi się także jako praktyczny schowek na grilla, rowery i dziecięce zabawki ogrodowe. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z uporządkowaniem przestrzeni na działce, taka konstrukcja to idealne rozwiązanie. Sprawdź jak zbudować prosty domek na narzędzia i zapomnij o wiecznym bałaganie w ogrodzie.

Materiały niezbędne do budowy

Aby zbudować domek narzędziowy, który będzie solidny, warto wybrać dobrej jakości materiał. Jaki? Zdecydowanie drewno. Najczęściej wykorzystywana jest deska świerkowa albo sosnowa. Bardziej wytrzymałe, ale i droższe są belki świerku syberyjskiego. Wybór konkretnego gatunku zostawiamy Tobie. Niewątpliwym atutem drewna jest możliwość szybkiego przemalowania. Zmiana koloru pozwala na dopasowanie drewnianego domku do wystroju ogrodu.

Budowa domku narzędziowego

Drewniane domki narzędziowe mogą różnić się od siebie kształtem, rozmiarem czy materiałami zastosowanymi w budowie. Ogólna zasada wznoszenia takiej konstrukcji jest natomiast jednakowa dla wszystkich, choć możesz ją modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami.

Do budowy domku narzędziowego przygotuj metr, sznurek, wiertarkę i młotek, komplet frezów, drabinę, okienko i drzwi, belki na domek w komplecie z frontonem, metalowe mocowania, deski podłogowe z legarami, papę bitumiczną oraz belki na ściany i listwy wykończeniowe.

Przygotowanie i montaż legarów

Budowę domku należy rozpocząć od właściwego montażu legarów. Zanim przytwierdzisz je do podłoża, w każdym z nich musisz wywiercić otwory, w których zamontujesz śruby. Tak przygotowane legary, należy położyć na wcześniej wykonanym obrysie budynku. Kolejno na podłodze trzeba teraz zaznaczyć miejsca wiercenia i wykonać otwory na głębokość 6 cm, a potem włożyć w nie kołki rozporowe.

Teraz musisz przymocować dwa zewnętrzne legary, natomiast pozostałe belki trzeba rozmieścić równolegle w wytyczonym wcześniej polu. Przytwierdź je do betonu i zacznij układać pierwsze elementy bocznych ścianek bezpośrednio na legarach. Dalej możesz kłaść belki, które będą stanowiły podstawę dla przedniej i tylnej ściany.

Ułożenie podłogi

Aby wszystko poszło zgodnie z planem, układanie podłogi zacznij jak najbliżej drzwi. Pierwszy panel trzeba położyć w taki sposób, aby zostawić kilka milimetrów odstępu od ściany. Dzięki temu podłoga będzie “pracować”, bez puchnięcia i mało estetycznych odkształceń. Następnie przybij deskę do legara i do następnego panela. W ten sposób dokończ resztę podłogi.

Montaż ścian

Montaż bocznych ścianek należy kontynuować aż do  wykonania połowy wysokości konstrukcji. Wstaw okno tam, gdzie przewiduje to projekt i następnie dopełnij przestrzeń znajdującą się pomiędzy ścianą a otworem pozostawionym na wejście do domku. Włóż framugę drzwi i dokończ budowę ścian.

Najważniejszy etap budowy domku narzędziowego to wsunięcie tylnego i przedniego frontu.  Do tego celu najlepiej użyć młotek oraz drewniany klin. Na koniec zamontuj listwy wykończeniowe wzdłuż frontu na ścianach. Wewnątrz domku, warto z kolei zamontować listwy wzmacniające konstrukcję.

Budowa zadaszenia

Zadaszenie to jeden z najważniejszych elementów domu narzędziowego. Przyłóż się do wykonania tej części prac, aby później uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek lub dodatkowej pracy w najmniej spodziewanym momencie.

W pierwszej kolejności przybij więc szalówki. Elementy dachu Twojego domku narzędziowego układaj od przodu i ustawiaj je w taki sposób, aby przykrywały krawędź desek. Podobnie jak w przypadku podłogi, pomiędzy kolejnymi elementami zostaw odstęp około milimetra. Na koniec dokładnie przybij deski wzdłuż krawędzi bocznych szalówek. Na tak zbudowanym dachu, możesz położyć papę bitumiczną.

I gotowe! Możesz się cieszyć porządkiem na działce lub w ogrodzie, a Twoje akcesoria i narzędzia zyskają wreszcie należytą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Copyright © Altanki
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń