poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      nowoczesne.domki.pl@gmail.com     telefon: 889 009 701

BlogJak wybrać teren pod altankę ogrodową?
Jak wybrać teren pod altankę ogrodową?

Jak wybrać teren pod altankę ogrodową?

Możliwość nielimitowanego spędzania czasu na świeżym powietrzu to ogromna zaleta domu jednorodzinnego z własnym ogrodem. Jeśli lubisz przebywać na łonie natury bez względu na warunki pogodowe, weź pod uwagę zakup drewnianej altany. Zanim jednak zdecydujesz się na budowę, sprawdź jak wybrać teren pod altankę ogrodową.

Altana z drewna – gdzie postawić?

Nie ulega wątpliwości, że drewniana altana ogrodowa powinna być położona w maksymalnie ustronnym, najlepiej zacisznym miejscu, które sprzyja relaksowi i odprężeniu po ciężkim dniu w pracy. Najlepsze miejsce jest na pewno z dala od drogi i wścibskich spojrzeń sąsiadów. To jednak nie wszystko. Szukając odpowiedniego miejsca na altanę ogrodową, warto też zwrócić uwagę na to, jaki będzie się z niej roztaczał widok. W końcu kto woli patrzeć na garaż jeśli może zająć miejsce z widokiem na różane krzewy lub soczyście zielone krzewy?

 

Sprawdź też koniecznie, jak ozdobić altankę z drewna!

Kwestie prawne związane z lokalizacją altany z drewna

Klasyczna altana ogrodowa to niewielka konstrukcja z drewna, która w niczym nie przypomina domu, czy murowanego budynku gospodarczego. Nie zmienia to jednak faktu, że nie można postawić jej w ogrodzie bez uwzględnienia pewnych kwestii. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Na początek warto rozważyć kwestię pozwolenia na budowę. Jeśli powierzchnia altany nie przekracza 35 m2, a na 500 m2 działki nie znajduje się więcej niż jeden (inny) obiekt małej architektury, wówczas pozwolenie nie jest wymagane.

Prawo budowlane (art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ust. 1 pkt 1 ustaw) mówi jednak wyraźnie, że trzeba zgłosić budowę takiej konstrukcji w lokalnym urzędzie miasta lub starostwie. Może się bowiem okazać, że niewielka altanka będzie samowolą budowlaną, przez którą właściciel nabawi się sporych nieprzyjemności.

Gdzie postawić altanę drewnianą w ogrodzie?

Altana, przynajmniej w teorii, może być ustawiona praktycznie w dowolnym miejscu ogrodu czy działki. Tym samym, można zbudować ją w miejscu, które ma najpiękniejszy widok lub znajduje się w pobliżu dającego cień drzewa. W praktyce warto jednak warto wziąć pod uwagę kilka dość istotnych kwestii, takich jak dojście do altany, ustawienie względem słońca czy choćby bliskość sąsiadów lub przechodniów na ulicy.

 

Altana powinna być łatwo dostępna domu i, zdaniem niektórych inwestorów, z podjazdu. Dzięki temu, zarówno domownicy, jak i zmotoryzowani goście będą mogli skierować się bezpośrednio na miejsce. W takim przypadku warto też pamiętać o przygotowaniu funkcjonalnej ścieżki.

Niemniej istotne jest ustawienie konstrukcji względem słońca. Altana musi mieć bowiem dostęp do naturalnego światła słonecznego, ale w upalne dni powinna gwarantować cień i nieco wytchnienia od wysokich temperatur. Warto zatem wybrać taki model, który zapewnia dostęp światła o poranku i wieczorami, a jednocześnie jest zakryty od strony południowej.

Kolejna ważna kwestia to sąsiedzi i przechodnie. Nie ulega wątpliwości, że nikt nie lubi być podsłuchiwany, szczególnie w trakcie rodzinnych spotkań czy imprez plenerowych.  Warto zatem znaleźć takie miejsce na altanę, które będzie się znajdować poza zasięgiem oczu i uszu osób postronnych. Przed zakotwieniem altany warto się także upewnić, czy w pobliżu nie ma kompostownika, hałaśliwego warsztatu, albo psiej budy.

Jeśli Twoja działka jest położona w malowniczej okolicy, na przykład nad brzegiem jeziora, wtedy warto ustawić ją w taki sposób, aby zapewniała jak najlepsze widoki.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.