889 009 701 889 009 702

Domki bez pozwolenia na budowę

Domki bez pozwolenia na budowę

Planujesz postawić domek letniskowy, altanę, wiatę lub inną konstrukcję? Warto znać wszelkie obowiązujące przepisy, żeby nie mieć później żadnych problemów i komplikacji prawnych. Prawo budowlane w Polsce zezwala na stawianie pewnych budynków bez konieczności uzyskania pozwolenia. Bez względu na to czy planujesz postawić konstrukcję dla własnego użytku, czy w celach dodatkowego zarobku. Dobrze jest dokładnie przeanalizować obowiązujące przepisy. Z tego artykułu dowiesz się jakie domki można postawić bez pozwolenia. Zobaczysz jakie formalności należy spełnić oraz jakie są limity. Przed rozpoczęciem inwestycji pamiętaj, by zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Najlepiej zawsze skonsultować się z urzędem właściwym dla danej lokalizacji, a w przypadku Rodzinnych Ogródków Działkowych również z odpowiednim zarządem ROD.

Czym jest domek bez pozwolenia na budowę? Podstawy prawne

W Polsce istnieją konstrukcje, które można postawić bez pozwolenia. Czasami potrzebne jest jedynie zgłoszenie lub nie są wymagane żadne formalności. Zależy to między innymi od powierzchni konstrukcji, ilości kondygnacji oraz jej wysokości. Podstawą prawną jest ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Informacje o tym, jakie budynki wymagają zgłoszenia, a jakie pozwolenia są zamieszczone w artykule 29 tejże ustawy.

 

Domki bez pozwolenia, ale na zgłoszenie

We wspomnianym artykule 29. ustęp pierwszy ustawy Prawo budowlane wymienionych jest szereg konstrukcji, które można postawić bez pozwolenia, ale które wymagają zgłoszenia. Są to między innymi:

  • wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże i wiaty o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • wolno stojące parterowe budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku o powierzchni do 35 m2 oraz powyżej 35 m2 ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m, przy czym na każde 500 m2 powierzchni działki łączna liczba tych obiektów nie może być większa niż jeden.

 

Domki bez pozwolenia i bez zgłoszenia

W tym samym artykule, ale w ustępie drugim, przedstawione są rodzaje zabudowań, które nie potrzebują ani pozwolenia, ani nawet zgłoszenia. Są to między innymi:

  • obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną i uzupełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, czyli parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m oraz suszarnie kontenerowe o powierzchni zabudowy do 21 m2;
  • wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2, które mieszczą się na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;
  • wolno stojące altany o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
  • altany działkowe i obiekty gospodarcze, o których mowa w ustawie o rodzinnych ogródkach działkowych;
  • obiekty małej architektury;
  • przydomowe tarasy naziemne o powierzchni zabudowy do 35m2.

 

Drewniany domek letniskowy z gankiem, który można postawić bez pozwolenia na budowę – w zależności od metrażu i przeznaczenia, możliwe jest zgłoszenie lub brak formalności.

Domki bez pozwolenia na budowę – sprawdź, jakie masz opcje!

Domki na zgłoszenie – krok po kroku

  • Zgłoszenie budowy domku bez pozwolenia jest dosyć proste. Należy wypełnić odpowiedni formularz i złożyć go we właściwym dla miejsca budowy urzędzie – do Urzędu Miasta lub do Starostwa Powiatowego.
  • Formularz zgłoszenia powinniśmy znaleźć w Urzędzie lub w Starostwie, a także na stronie gov.pl. W formularzu należy uwzględnić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz planowany termin ich rozpoczęcia. Potrzebne jest również oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W niektórych przypadkach konieczne są też szkice lub rysunki.
  • Takie zgłoszenie powinno się złożyć przynajmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Jeżeli w ciągu 21 dni Prezydent Miasta lub Starosta Powiatowy nie zgłosi żadnego sprzeciwu, wówczas następuje tzw. milcząca zgoda. Oznacza to, że możemy rozpocząć budowę. Musimy jednak to zrobić w ciągu dwóch lat od wyrażenia zgody. W przeciwnym razie traci ona ważność i należy ponownie złożyć stosowny wniosek.

Budowa domku na ROD (Rodzinnych Ogródkach Działkowych)

Na działkach ROD obowiązują nieco inne przepisy, które reguluje ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogródkach działkowych. Według niej na działce ROD może znajdować się wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz o wysokości 5 m przy dachach stromych i 4 m przy dachach płaskich. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się jednak tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2. Wszelkie pozwolenia na budowę powinno się zawsze konsultować z odpowiednim zarządem ROD. Poszczególne ogródki działkowe mogą różnić się od siebie pewnymi ograniczeniami, dlatego za każdym razem należy zapoznać się z odpowiednim regulaminem.

 

Drewniany domek letniskowy o powierzchni do 35 m² z przestronnym gankiem, który można postawić bez pozwolenia na budowę.

Domek bez pozwolenia – idealny wybór na działkę ROD!

Często popełniane błędy przy budowie domków bez pozwolenia

Warto ze spokojem i z rozwagą podejść do budowy domków bez pozwolenia. Chaotyczne działanie i brak dokładności w przekazywanych informacjach może wydłużyć cały proces i dostarczyć nieprzyjemnych komplikacji. Lepiej dobrze zapoznać się z przepisami zawartymi w ustawie Prawo budowlane oraz dopytać się o lokalne przepisy. Istotne jest, czy nie występuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może ograniczać pewne budowy. Ważne również, by przy składaniu formularza podać precyzyjne i zgodne z prawdą wymiary, a następnie postawić budynek, który również będzie z nimi zgodny. W przypadku, gdy złożysz niepełny komplet dokumentów odpowiedni dla sprawy urzędnik poprosi o dostarczenie. Aby jednak uniknąć niepotrzebnych przeciągnięć i nie marnować czasu lepiej od razu skompletować wszystkie niezbędne formularze.

Dom bez pozwolenia a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, który jest uchwalany przez radę gminy. Określa on przeznaczenie terenu oraz warunki jego zagospodarowania i zabudowy. Ustala co można budować, jakie te budynki mają mieć funkcje oraz jakie są ograniczenia konstrukcyjne. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma więc kluczowy wpływ na planowaną budowę. Jeżeli obejmuje on Twoją posesję to musisz dostosować swoją inwestycję do planu. Może to mieć wpływ na możliwość postawienia domku. W przypadku, gdy nie ma MPZP dobrym rozwiązaniem jest wystąpienie do odpowiedniego organu o przedstawienie warunków zabudowy.

 

Nowoczesny drewniany domek z przestronnym wnętrzem i zadaszonym tarasem, niezastąpiony na działkę lub do lasu.

Drewniany domek w nowoczesnym stylu – funkcjonalne wnętrze i komfortowy taras.

Zalety i wady budowy domów bez pozwolenia

Zalety:

  • szybka realizacja inwestycji – procedury zgłoszenia są prostsze i szybsze oraz wymagają mniejszej ilości dokumentów;
  • niższe koszty – mniej zawiłych formalności, potrzeb wyciągania odpowiednich aktów i odpisów, a co za tym idzie brak potrzeby angażowania specjalistów;
  • dowolność projektowa – możesz stworzyć niewielkie projekty i zgodne z panującymi wytycznymi, ale daje to wiele różnorodnych, kreatywnych możliwości.

Wady:

  • ograniczenia wynikające z przepisów – ograniczenia w wielkości powierzchni, wysokości oraz kondygnacji;
  • ryzyko błędów formalnych – niewłaściwie przygotowana dokumentacja może pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje;
  • wpływ MPZP – konieczność dostosowania się do lokalnych reguł może ograniczać własne pomysły i możliwości.

Podsumowanie

Budowa domku bez pozwolenia jest możliwa, jednak należy odpowiednio zapoznać się z wszelkimi obowiązującymi przepisami. Jest to z pewnością szybki i ekonomiczny sposób na zagospodarowanie działki. Przestrzegając odpowiednich przepisów i składając pełną i zgodną z prawdą dokumentację nie powinniśmy natrafić na żadne komplikacje. Przed rozpoczęciem budowy pamiętaj jednak, aby skonsultować się z odpowiednimi urzędnikami, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów. O wszelkich formalnościach możesz dowiedzieć się od nich, a także z:

  • ustawy Prawo budowlane;
  • ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych;
  • miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego;
  • regulaminu ROD;
  • z portalu gov.pl.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania lub poszukujesz konstrukcji, którą możesz bez pozwolenia postawić na swojej działce możesz skontaktować się z nami. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie drewnianych konstrukcji. Zapoznaj się z naszą stroną i  sprawdź szeroką ofertę naszych domków i altan ogrodowych. Z pewnością znajdziesz model odpowiedni dla siebie. W razie potrzeby możemy go dla Ciebie spersonalizować. Nie czekaj! Zadzwoń lub odwiedź nas osobiście. Z przyjemnością pomożemy Ci wybrać domek, który spełni wszystkie Twoje wymagania.

 

Grafika przedstawiająca specjalistę ds. sprzedaży oraz dane kontaktowe firmy.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym specjalistą!

FAQ

1. Czy wszystkie domki letniskowe można budować bez pozwolenia?

Nie wszystkie. Bez pozwolenia można budować domki letniskowe, które nie przekraczają 35 m2 oraz spełniają wymagania dotyczące wysokości budynku oraz liczby kondygnacji. Możliwe jest również postawieni większego domku, którego powierzchnia nie przekracza 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m.

2. Gdzie należy zgłosić chęć budowy domku?

Chęć budowy domku, otrzymanie pozwolenia oraz jego zgłoszenie należy zgłosić do odpowiedniej dla danej lokalizacji instytucji – od Urzędu Miasta lub do Starostwa Powiatowego. W przypadku stawiania domku na ROD należy zgłosić się do zarządu danych ogródków działkowych.

3. Co to jest MPZP?

Jest to miejski plan zagospodarowania przestrzennego, czyli akt prawa miejscowego, który określa przeznaczenie terenu oraz warunki jego zagospodarowania i zabudowy.

4. Czy na działce ROD mogę bez pozwolenia zbudować domek?

Stawiając domek na działce ROD musisz spełnić warunki określone w ustawie o rodzinnych ogródkach działkowych oraz te wynikające z regulaminu ROD.

5. Jakie są kary za niestosowanie się do wymogów prawa budowlanego?

Niestosowanie się do panujących przepisów może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Kary za nieprzestrzeganie prawa budowlanego to na przykład grzywna, nakaz rozbiórki, czy dodatkowe opłaty.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Tomek, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń