Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?

Altana ogrodowa to marzenie wielu właścicieli domów, działek i ogrodów. Jest to konstrukcja bardzo funkcjonalna. Przy tym może naprawdę pięknie wyglądać i stanowić ozdobę całej posesji. Altana to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest idealnym miejscem do wypoczynku oraz do spotkań z bliskimi. To przestrzeń do wspólnych posiłków i zabaw, ale też do relaksu czy nawet do pracy zdalnej. Nic dziwnego, że tak wiele osób chce mieć swoją altanę ogrodową. Ile jednak kosztuje jej budowa? Na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu zakupu? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.
Ile kosztuje altana ogrodowa?
Altany ogrodowe to najtańsze dostępne na rynku tego typu konstrukcje. Koszt altany zależy jednak od kilku czynników. Ich różnorodność wizualna oraz wymiarowa sprawiają, że każdy może znaleźć model, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Co jednak wpływa na ich cenę? Jakie elementy są kluczowe, jeśli chodzi o koszt altany?
- Wielkość i kształt – im większa konstrukcja, tym więcej potrzeba materiałów. Wydłuża się też czas pracy. Również kształt ma tu znaczenie. Wpływa on między innymi na ilość niezbędnych do zastosowania słupów konstrukcyjnych.
- Materiały – poszczególne rodzaje drewna różnią się od siebie ceną, więc również to wpływa na ostateczny koszt altany. A przecież może ona być również metalowa lub wykonana z tworzywa sztucznego. Znaczenie ma też rodzaj pokrycia dachowego.
- Projekt – firmy produkujące altany mają swoje gotowe konstrukcje. I z pewnością za taki model zapłacimy mniej, niż w przypadku, kiedy byśmy tworzyli swój własny projekt od podstaw.
- Robocizna – w tym przypadku głównie znaczenie ma montaż. Jego koszt zależy od wielkości i rodzaju altany. Możemy oczywiście zdecydować się na samodzielny montaż. To jednak także wiąże się z pewnymi wydatkami i wymaga poświęcenia swojego czasu.
- Wykończenie – malowanie, impregnacja, rynny i wszelkie dodatkowe elementy to również dodatkowe wydatki, o których często zapominamy na etapie budowy.

Nowoczesne altany ogrodowe – funkcjonalne, estetyczne i doskonałe do aranżacji przestrzeni wypoczynkowej.
Tania altana – od jakiej kwoty zaczynają się ceny drewnianych altan?
Budowa najprostszej altany nie jest jakoś bardzo wysoką inwestycją. Nieskomplikowany model możemy nabyć już od około 4000 złotych. Jest to wówczas zazwyczaj prosta konstrukcja na planie kwadratu. Ewentualnie posiada ozdobę w postaci ażurowych kratek. W tych najtańszych modelach też warto zwrócić uwagę na dach. Często jest to drewniana więźba dachowa z naciągniętą płócienną płachtą.
Średnia półka cenowa to już przedział około 5000-6000 zł. Tu już zaczyna się większe zróżnicowanie poszczególnych modeli. Altany są zbudowane z lepszej jakości drewna, a dach pokryty jest gontem bitumicznym lub dachówką. W tym przedziale cenowym znajdziemy również altany sześcio i ośmiokątne, a nie jedynie oparte na bazie kwadratu lub prostokąta.
Górną granicę określić jest ciężko, ponieważ nawet prosta altana może zostać rozbudowana na wiele sposobów. Może być w pełni otwarta lub niemal w pełni zabudowana. Do tego różne dodatki i udoskonalenia. Najważniejsze, by dostosować ją do swoich potrzeb. W pełni cieszyć się jej funkcjonalnością i pięknym wyglądem.
Koszty nieoczekiwane przy budowie altany oraz te, o których warto pamiętać
Planując budżet na postawienie altany należy przemyśleć każdy etap tego procesu. Dobrze jest również spróbować przewidzieć koszty nieoczekiwane. Cena altany to jedna sprawa, ale jej dostarczenie na miejsce również wiąże się z kosztami. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samemu złożyć poszczególne elementy konstrukcyjne to musimy również zapłacić za profesjonalny montaż. Kolejna sprawa to odpowiednie przygotowanie gruntu. Konieczne może być wyrównanie terenu czy wbudowanie solidnych fundamentów.
Sam zakup altany to nie koniec wydatków na nią. Należy jeszcze ją odpowiednio wyposażyć i udekorować. Warto więc od razu zaplanować w swoim budżecie wielkość środków do wykorzystania na zakup mebli ogrodowych, dekoracji czy oświetlenia. Trzeba również pamiętać o regularnej konserwacji. Wówczas będzie można cieszyć się swoją drewnianą konstrukcją przez naprawdę wiele lat.
Czy altana wymaga zgłoszenia? Sprawdź na naszym blogu!

Komfort i elegancja – idealne dodatki do altany ogrodowej.
Samodzielny montaż altany – czy warto?
Teoretycznie nie jest to nie wiadomo jak skomplikowany proces, jednak również nie należy do najłatwiejszych. To jednak są spore elementy konstrukcyjne, które należy dobrze ze sobą połączyć. Jej gabaryt sprawia, że proces składania bywa wymagający i trudny. I z pewnością mało prawdopodobny do wykonania w pojedynkę. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkowników altany, dlatego nie warto oszczędzać na profesjonalnym montażu.
Jak zoptymalizować koszty altany?
- odpowiednio wcześniej, na spokojnie zaplanuj całą inwestycję i stwórz budżet, uwzględniający nieprzewidziane wydatki;
- porównuj oferty i korzystaj z różnych źródeł;
- zwróć uwagę na jakość materiałów, ponieważ one zapewnią długą żywotność.

Drewno certyfikowane klasy C24, KVH i BSH – najwyższa jakość w budowie altan ogrodowych.
Podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która dałaby odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa altany ogrodowej. Na jej ostateczną cenę składa się naprawdę sporo czynników. Warto przed decyzją o jej budowie, odpowiednio dopracować i zaplanować budżet oraz określić swoje potrzeby. Stwórz w swoim ogrodzie wyjątkową przestrzeń. Prywatną oazę spokoju, w której w pełni się zrelaksujesz. Miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wejdź na naszą stronę internetową i wybierz model, który spełnia Twoje oczekiwania. Albo zadzwoń do nas! Wspólnie stwórzmy projekt altany, która będzie idealna dla Ciebie!