Nowoczesne Domki

Wiata garażowa - czy chroni samochód przed czynnikami atmosferycznymi?

Wiata garażowa - czy chroni samochód przed czynnikami atmosferycznymi?

Budowa wolnostojącego garażu wiąże się zazwyczaj ze sporymi kosztami. Alternatywą jest samonośna wiata garażowa. Jest znacznie tańsza niż klasyczny garaż w postaci oddzielnego budynku, ale czy skutecznie ochroni samochód przed szkodliwym działaniem różnych czynników atmosferycznych? Sprawdźmy!

Co to jest wiata samochodowa?

Pod pojęciem garażu rozumiemy zazwyczaj budynek lub pomieszczenie przeznaczone do postoju pojazdów i zamknięte ze wszystkich stron ścianami oraz konstrukcją dachową. Garaż występuje zarówno pod postacią oddzielnej konstrukcji wolnostojącej oraz jako element budynku mieszkalnego.

Wiata to z kolei konstrukcja otwarta, nieposiadająca ścian zewnętrznych lub posiadająca ściany maksymalnie z trzech stron. Wiata może mieć zadaszenie pełne lub niepełne, a jej najbardziej charakterystyczną cechą jest brak bramy wjazdowej (w przeciwieństwie do klasycznego garażu).

Podsumowując, najważniejsze cechy wiaty to:

  • obecność fundamentów,
  • obecność dachu w konstrukcji, 
  • brak ścian,
  • posadowienie na słupach.

Polskie prawo nie precyzuje też, z jakiego materiału może być wykonana wiata. Za każdym razem należy więc ocenić, czy planowana konstrukcja kwalifikuje się jako jako wiata, czy garaż.

Przeczytaj koniecznie: Jak przygotować podłoże pod konstrukcję drewnianą? 

drewniana wiata samochodowa

Dlaczego warto chronić samochód pod wiatą?

Wbrew pozorom, garaż lub wiata są potrzebne nie tylko w zimie, kiedy pada śnieg i temperatury spadają poniżej zera. W ostatnich latach śniegu jest coraz mniej, a temperatury rzadko spadają dużo poniżej zera. Równie szkodliwe dla samochodowego lakieru jest promieniowanie słoneczne (najsilniejsze latem), a także pył, kurz i piasek niesiony przez wiatr. Ochrona samochodu jest zatem potrzebna przez cały rok. 

Zalety wiaty

Rozważając budowę wiaty, warto rozważyć wszystkie zalety, ale też wady takiego rozwiązania. Mocne strony wiaty garażowej to między innymi:

  • skuteczna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – takimi jak opady, silny wiatr, a nawet  kurz, pył i piasek;
  • prosty montaż;
  • krótki czas realizacji inwestycji, bez zbędnych formalności;
  • niewielkie rozmiary – możliwość wybudowania wiaty garażowej nawet na niewielkiej działce;
  • możliwość dobudowania pomieszczenia gospodarczego – powstaje w ten sposób dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania, w której można przechowywać opony, akcesoria motoryzacyjne, sprzęt sportowy, narzędzia ogrodowe, opał, itp. 

Niewielkim nakład pracy można postawić wiatę garażową, która będzie stanowić skuteczne zabezpieczenie pojazdu przed deszczem i zalegającym śniegiem.  Decydując się na konstrukcję drewnianą, można obsadzić ściany idach ozdobnymi zielonymi pnączami  (jak w typowej pergoli ogrodowej), aby zyskać dodatkową ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym w miesiącach letnich. Po niedługim czasie szybko rosnące pnącza skutecznie ochronią też samochód przed szronem i śniegiem. 

 

Wiata – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że wiata nie chroni pojazdu tak skutecznie jak wolnostojący garaż. Jednakże jest od niego znacznie tańsza i można ją ustawić znacznie bliżej granicy działki.

Decydując się na takie rozwiązanie, warto skorzystać z oferty profesjonalnej firmy. Jeśli szukasz dobrego rozwiązania na lata, zapraszamy do naszego sklepu. Oferujemy nowoczesne wiaty garażowe z drewna odporne na działanie szkodliwych czynników środowiskowych i atmosferycznych, które skutecznie ochronią Twoje mienie. 

Copyright © Altanki
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń