poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      nowoczesne.domki.pl@gmail.com     telefon: 889 009 701 telefon: 889 009 702

BlogRozbudowa wiaty garażowej – o czym należy pamiętać?
wiata samochodowa dwustanowiskowa na dwa auta

Rozbudowa wiaty garażowej – o czym należy pamiętać?

Wiata garażowa to świetna alternatywa dla tradycyjnego garażu. Gwarantuje skuteczną ochronę przed słońcem i opadami, a jej budowa nie generuje wysokich kosztów i daje spore pole do manewru w zakresie czynników ograniczających jej powierzchnię. Sprawdźmy zatem z jakimi wyzwaniami wiąże się aktualnie rozbudowa wiaty garażowej.

Przepisy prawa budowlanego a wiata garażowa

Rozbudowa wiaty samochodowej wymaga niemal identycznych działań jak postawienie konstrukcji od zera. Całe przedsięwzięcie obejmuje więc sporządzenie projektu, poszerzanie fundamentów i konstrukcji nośnej, a także pokrycie dachu.

Choć może się wydawać, że rozbudowa wiaty garażowej to nic trudnego, należy pamiętać o pewnych ograniczeniach formalnych, które wynikają z obowiązujących przepisów prawa.

Zobacz, jakie warunki musi spełnić wiata garażowa bez pozwolenia 2022.

Pod pewnymi warunkami wiata samochodowa, zarówno wersja na jeden pojazd, jak i wariant dwustanowiskowy, nie wymagają uzyskiwania żadnych pozwoleń urzędowych. Konstrukcja powinna powstać w ramach zabudowanej działki, a jej całkowita powierzchnia nie może przekroczyć 50 m2. Powiększając wiatę garażową o jedno stanowisko, trudno przekroczyć tę magiczną granicę, więc ryzyko jest niewielkie. Jeśli jednak po rozbudowaniu, konstrukcja będzie miała powierzchnię większą niż 50 m2, wówczas obowiązują standardowe przepisy, identyczne jak dla osób zainteresowanych wzniesieniem konstrukcji od podstaw.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Przepisy prawa nakładają na inwestora obowiązek wystąpienia do starostwa z odpowiednim wnioskiem. Dokument ten powinien zawierać szczegółowy opis projektu sporządzony przez wykwalifikowanego specjalistę. To jednak nie wszystko.

wiata samochodowa na jedno auto

wiata samochodowa na jedno auto

Rozbudowując wiatę samochodową, trzeba także wziąć pod uwagę specyficzne dla jej lokalizacji plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą nakładać pewne ograniczenia w zakresie:

  • odległości budowli od posesji sąsiadów,
  • maksymalnej wysokości wiaty,
  • rodzaju pokrycia dachowego,
  • kąta nachylenia dachu.

Wiata garażowa – rozbudowa na więcej pojazdów

Aby uniknąć formalności związanych z rozbudową wiaty garażowej, należy ograniczyć jej powierzchnię do 50 m2. Jak to wygląda w praktyce?

Powierzchnia wiaty przewidziana dla jednego samochodu powinna obejmować prostokąt o wymiarach minimalnych 2,5 x 5 metrów. Jeśli konstrukcja ma w założeniu pomieścić dwa pojazdy, jej długość może oczywiście pozostać bez zmian, ale szerokość już nie. Wtedy ten wymiar należy zwiększyć do przynajmniej 5,5 metra. Przy zachowaniu tych wartości, ostateczna powierzchnia wiaty będzie oscylowała wokół 28 m2, określona przez ustawodawcę granica nie będzie w dalszym ciągu przekroczona.

Rozbudowa wiaty garażowej – podsumowanie

Bez pozwolenia na budowę można zbudować wiatę o powierzchni maksymalnej 50 m2 (mając na uwadze wymienione wcześniej wytyczne).  Rozbudowę takie konstrukcji można zazwyczaj przeprowadzić samodzielnie. Jeśli jednak planowane przedsięwzięcie przekracza Twoje możliwości, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Zachęcamy tym samym do kontaktu z naszym personelem.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.

Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 nowoczesne.domki.pl@gmail.com