
Wiata garażowa bez pozwolenia 2022. Jakie formalności?
Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę? To możliwe! Wyjaśniamy, jak krok po kroku poradzić sobie z formalnościami. Sprawdź, jakie są wymagania i aktualne regulacje prawne, dzięki którym będziesz mógł legalnie postawić wiatę w granicach własnej działki.
Co mówią przepisy w 2022 r. czyli wiata bez pozwolenia
Zgodnie z nowelizacją przepisów prawa budowlanego z 2020 r., w określonych przypadkach możliwa jest budowa samochodowej wiaty garażowej:
- bez pozwolenia na budowę,
- bez zgłoszenia o budowie.
PAMIĘTAJ! Pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga budowa: „wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 działki”.
Co to jest wiata?
W praktyce istnieje kilka przepisów warunkujących możliwość postawienia wiaty, jednak samo rozumienie tego pojęcia jest niejednoznaczne.
Przyjmuje się natomiast, że wiata jest lekką budowlą z dachem opartą na słupach. Wiata nie może zostać zabudowana ze wszystkich lub z większości stron.
Najważniejsze cechy wiaty to:
- obecność fundamentów,
- brak ścian,
- posiadanie dachu,
- posadowienie na słupach.
Polskie prawo nie precyzuje też, z jakiego materiału powinna być wykonana wiata. Za każdym razem należy zatem ocenić, czy planowana inwestycja kwalifikuje się jako jako wiata, czy budynek.
Sprawdź, jak przygotować podłoże pod drewnianą konstrukcję.
Wiata garażowa bez pozwolenia
Jeśli wiata będzie służyła jako miejsce postojowe, powinna spełniać określone warunki usytuowania:
- minimum 3 metry od granicy działki,
- minimum 7 metrów od okien sąsiedniego budynku mieszkalnego.
Nie jest wymagane zachowanie tych odległości tylko w dwóch przypadkach:
- zabudowa jednorodzinna – jeśli niezadaszony parking składa się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych,
- zabudowa zagrodowa – jeśli wiaty stykają się z niezadaszonymi parkingami dla samochodów osobowych na sąsiedniej działce.
Chcesz wybudować wiatę na działce, na której już znajduje się budynek mieszkalny lub na działce, która jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową? Możesz to zrobić bez żadnych formalności.
WAŻNE! Bez pozwolenia na budowę można postawić drewnianą wiatę garażową o powierzchni do 50 m2. Jednocześnie na każde 1000 m2 działki budowlanej mogą przypadać maksymalnie dwa takie obiekty.
Postawienie wiaty o powierzchni do 50 m2 powierzchni nie wymaga również zgłoszenia zamiaru budowy.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty?
Z wnioskiem o pozwolenie na budowę wiaty garażowej należy wystąpić w sytuacji, gdy:
- wiata będzie mieć powierzchnię większą niż 50 m2,
- na jednej działce znajdą się więcej niż dwie wiaty o powierzchni do 35 m2 na każde 500 m2,
- na jednej działce znajdą się więcej niż dwie wiaty o powierzchni do 50 m2 na każde 1000 m2,
- wiata w bezpośredni sposób „oddziałuje” na sąsiednią nieruchomość,
- wiata będzie wybudowana w miejscu publicznym.
Masz w planach budowę drewnianej wiaty garażowej? Zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą na drewniane konstrukcje w atrakcyjnych cenach. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego projektu i błyskawiczną realizację usługi.