poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      nowoczesne.domki.pl@gmail.com     telefon: 889 009 701

BlogDrzewa szybkorosnące do ogrodu – jakie wybrać?
drzewa szybkorosnące do ogrodu

Drzewa szybkorosnące do ogrodu – jakie wybrać?

Ogród jest dla większości osób miejscem relaksu i wypoczynku. Chętnie spędzamy w nim leniwe poranki i wieczory. Często urządzamy tam spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli jednak dopiero urządzasz nową posesję, na pewno chcesz ją szybko zagospodarować. Świeżo posadzone rośliny potrzebują jednak sporo czasu, aby się zazielenić. W takiej sytuacji warto rozważyć do ogrodu drzewa szybkorosnące. W tej kategorii mieszczą się zarówno rodzime gatunki, jak i te bardziej egzotyczne. Podpowiadamy, co warto wybrać.

Dlaczego warto posadzić drzewa w ogrodzie?

Drzewa w ogrodzie to bardzo wyrazisty akcent, który mocno podkreśla zieloną przestrzeń. Urozmaicają przestrzeń, bywają wyznacznikiem zmienności pór roku, a także doskonale  prezentują się jako tło dla pozostałych roślin posadzonych w ogrodzie.

W cieniu drzewa można z powodzeniem urządzać przyjęcia w altance ogrodowej, organizować spotkania rodzinne oraz odpoczywać podczas upalnych letnich dni. To doskonałe miejsce na domek letniskowy. Poza oczywistymi walorami dekoracyjnymi, drzewa  stanowią zazwyczaj centrum życia fauny i flory na terenie całej nieruchomości.

 

Sprawdź, jak wybrać teren pod altankę ogrodową.

 

Szybkorosnące drzewa liściaste

Do tej kategorii drzew można zaliczyć wiele gatunków. Jednym z najpopularniejszych jest brzoza pożyteczna, której olbrzymia popularność wynika ze szczególnie atrakcyjnego wyglądu. Śnieżnobiała kora mocno się bowiem wyróżnia na tle ogrodowej roślinności,  łuszczące się płaty nadają jej wyjątkowego charakteru. Brzoza osiąga zazwyczaj wysokość od 7 do 10 metrów, natomiast szerokość jej korony wynosi najczęściej od 5 do 7 metrów. Brzoza nie dość, że szybko rośnie to jeszcze nie ma zbyt dużych wymagań – do prawidłowego rozwoju potrzebuje tylko dużo słońca.

Drzewo szybkorosnące to także wierzba płacząca, jeden z tych gatunków, które są na stałe wpisane w polski krajobraz. Korona dorasta nawet do 20 metrów wysokości i prezentuje wyjątkowo efektowny płaczący pokrój. W naturze, wierzby płaczące można zazwyczaj spotkać w pobliżu zbiorników wodnych. Liście wierzby mają lancetowaty kształt i jasnozielony kolor,  są osadzone na wiotkich żółtych pędach. Wierzba rozwija pąki stosunkowo wcześnie, a jej liście opadają raczej późno, więc stanowi piękną ozdobę ogrodu przez większą część roku.

Kolejny gatunek, na który warto zwrócić uwagę to sumak octowiec osiągający najczęściej do 6 metrów wysokości. Jego cechą charakterystyczną są głęboko powcinane liście, które w okresie jesiennym zmieniają barwę na jasno czerwony lub pomarańczowy. Pędy mają na końcach urokliwe czerwono purpurowe kwiatostany. Sumak wydziela także delikatny i przyjemny zapach, a w dodatku świetnie sobie radzi na trudnych stanowiskach oraz w obszarach z dużym zanieczyszczaniu powietrza.

Szybkorosnące drzewa iglaste

Drzewa iglaste należące do najszybciej rosnących to między innymi modrzew europejski. W odpowiednich warunkach przyrasta nawet do 1,5 metra na rok, co jest naprawde imponującym wynikiem. Finalnie osiąga wysokość nawet 50 metrów wysokości, dlatego specjaliści polecają to drzewo do dużych ogrodów. Modrzew europejski ma delikatne igły zebrane w pęczki, które niestety traci przed zimą. Na gałęziach pojawiają się także niewielkie szyszki, które pozostają nawet kilka lat.

W polskim klimacie doskonale radzi sobie tuja stosowana jako praktyczne drzewo osłonowe. Zazwyczaj jest ona sadzona na żywopłoty, a jej potoczna nazwa to żywotnik. Wyróżnia się  gatunków tych iglaków, lecz najpopularniejsze są brabant i szmaragd. Małe sadzonki tui w ciągu pięciu lat dorastają nawet do 2 metrów, jednak możliwości tego drzewa na tym się nie kończą. Przy zaniechaniu regularnego przycinania, tuja może stać się nawet kilkumetrowym drzewem. Jest to iglak zimozielony, a dodatkowo jesienią wypuszcza drobne kwiatostany, które bywają nazywane szyszkami.

Kolejne, polecane przez nas, iglaste drzewo szybkorosnące to modrzew bagienny lub inaczej metasekwoja chińska. Ten gatunek doskonale się sprawdzi w wilgotnym środowisku. Maksymalna wysokość metasekwoi chińskiej to 30 metrów. Charakteryzuje się stożkowatą i smukłą koroną oraz miękkimi igłami, które gęsto pokrywają pędy. Drzewo jesienią osiąga żółto-brązową barwę, jednak na zimę liście opadają wraz z krótkimi pędami.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.