Drewniany domek letniskowy vs domek murowany - porównanie kosztów budowy

Drewniany domek letniskowy vs domek murowany - porównanie kosztów budowy

Nie ulega wątpliwości, że budowa domku letniskowego wymaga dokładnego planowania, również w kwestii potencjalnych kosztów. Istotnym dylematem jest zazwyczaj wybór materiału, z którego będzie zrobiona konstrukcja. Sprawdź jak wypada porównanie kosztów budowy murowanego i drewnianego domku letniskowego.

Jakie czynniki brać pod uwagę planując budowę?

Planując wydatki warto pamiętać, że nawet najmniejsze detale projektu mają swoje odbicie zarówno w kosztach budowy, jak i późniejszej eksploatacji domku. Stopień złożoności bryły, rodzaj materiałów, czy nawet technologia budowy mają zasadniczy wpływ na koszt budowy. Wszystkie te kwestie należy dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji o budowie.

Domek drewniany czy murowany?

Domki z drewna ważą mniej niż budynki murowane. To ogromna zaleta w kontekście przygotowania fundamentów, które nie muszą być tak masywne jak w przypadku domków z cegły. W zależności od potrzeb do domku stosuje się jeden z trzech rodzajów podłoża – betonowe bloczki (tzw. betonity), rury szalunkowe z ramą lub zbrojone płyty fundamentowe (tzw. wylewka). Pod lekki szkieletowy domek wystarcza zazwyczaj pierwszy typ fundamentu, który jest zarazem najtańszym rozwiązaniem.

Przeczytaj: Jaki fundament pod domek letniskowy drewniany 35 m2?

W przypadku domów murowanych, pod fundament trzeba jeszcze przygotować grunt, co wymaga wylania betonu i zajmuje sporo czasu, a to przekłada się na dodatkowe koszty materiału i robocizny.

Jak długo trwa budowa domku letniskowego?

Fundament pod domki letniskowe można ułożyć już w kilka godzin na wyczyszczonym i wyrównanym gruncie. W związku z tym, samo postawienie domku szkieletowego zajmuje niewiele, bo zaledwie kilka dni. W praktyce budowa takiego obiektu trwa znacznie krócej niż domku murowanego.

Ile kosztują materiały budowlane?

Drewno jest popularnym materiałem do budowy domków ze względu na swój urok, naturalność oraz łatwość obróbki. Koszt drewna bywa zmienny i zależy od jego rodzaju oraz dostępności na rynku. Przeważnie drewno sosnowe jest tańsze od gatunków egzotycznych, takich jak dąb czy mahoń. Nie zmienia to jednak faktu, że jako surowiec do budowy domku, drewno charakteryzuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Cegła jest droższa zarówno ze względu na sam materiał, jak i wszelkie dodatkowe koszty związane z jego montażem, typu zaprawa, prace murarskie oraz transport.

Przeczytaj: Drewno do budowy domków letniskowych – jakie wybrać?

Ile kosztuje drewniany domek letniskowy?

Jeśli zastanawiasz się, który domek jest tańszy, odpowiedź wydaje się oczywista. Budowa fundamentów i samego budynku w przypadku konstrukcji drewnianej trwa krócej i jest mniej skomplikowana, a w efekcie krótszy jest także czas pracy ekipy budowlanej. Mniej kosztowne są również same materiały. To jednak nie wszystko.

Cena wyjściowa domku obejmuje zazwyczaj pełną konstrukcję. Są to ściany zewnętrzne, wewnętrzne, drzwi i okna, deska podłogowa oraz dachowa. Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje drewniany domek letniskowy, najmniejsze konstrukcje można kupić już od 20 000 zł.

Ostateczny koszt domku zależy od jego powierzchni, projektu i wybranych opcji dodatkowych, które należy zsumować. Tanie domki letniskowe z drewna można oczywiście kupić z montażem. Wówczas robocizna obejmuje zazwyczaj przygotowanie fundamentów oraz rozprowadzenie instalacji, a to dodatkowa oszczędność w porównaniu do domku z cegły.

 Podsumowanie

Koszt budowy domku drewnianego może być nawet o 30% niższy niż w przypadku budynków z cegły. Co więcej, domki drewniane są nie tylko tańsze, ale też bardziej atrakcyjne wizualnie i ekologiczne, a w dodatku powstają znacznie szybciej niż ich murowane odpowiedniki. Ponieważ oferta na tego typu konstrukcje z drewna jest bardzo zróżnicowana pod względem wielkości, wyposażenia i rozkładu pomieszczeń, każdy znajdzie optymalne rozwiązanie dla siebie bez rujnowania domowego budżetu.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń