
Jaki fundament pod domek letniskowy drewniany 35m2?
Fundament to jeden z najważniejszych elementów domku letniskowego. Aktualnie istnieje kilka technik budowania podwalin pod przyszłe konstrukcje drewniane, które różnią się między sobą sposobem wykonania, a tym samym funkcjonalnością i oczywiście ceną. Wybór odpowiedniego fundamentu pod domek letniskowy wymaga zatem znajomości zastosowania podstawowych materiałów. Sprawdź, jakie fundamenty wybrać pod domek letniskowy.
Fundament pod domek letniskowy
Dobrze wykonany fundament zapobiega uszkodzeniom konstrukcji i nadmiernemu osiadaniu domku, dzięki czemu gwarantuje wymagany poziom bezpieczeństwa konstrukcji, Jednocześnie zapewnia też ochronę przed skutkami wilgoci oraz tworzy komfort cieplny, również podczas chłodniejszych miesięcy.
Betonowe bloczki
Najłatwiejszy i najszybszy w przygotowaniu rodzaj fundamentu pod drewniany domek letniskowy to betonowe bloczki, tzw. betonity. Można go z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Poszczególne bloczki rozmieszcza się w kluczowych miejscach na całej powierzchni konstrukcji (zarówno po jej obrysie, jak i wzdłuż legarów podłogowych), równomiernie rozkładając jej ciężar. Decydując się na zastosowanie bloczków betonowych można skorygować nierówności terenu stawiając kilka betonitów jeden na drugim.
Betonowe bloczki są produkowane z betonu klasy B15, B20 lub B25, który jest wysoce odporny na działanie wilgoci oraz ściskanie. Dostępne na rynku betonity mają różne wymiary (38cmx25cm, 38cmx14cm, 38cmx12cm), natomiast waga pojedynczego bloczku zazwyczaj nie przekracza 30 kg.
Do budowy fundamentu z betonowych bloczków wystarczy stabilne i w miarę równe podłoże, choć warto wykonać profilaktyczne utwardzenie powierzchni za pomocą tłucznia i klińca.
Fundament punktowy z rur szalunkowych
Fundament punktowy z rur szalunkowych jest uznawany za nieco solidniejszy odpowiednik fundamentu z betonitów (również punktowego). Rury są nieco droższe niż bloczki betonowe, ale też bardziej wytrzymałe.
Budowa podłoża na bazie rur szalunkowych obejmuje trzy proste kroki – wykonanie w ziemi serii zagłębień, włożenie do nich kartonowych rur szalunkowych, wypełnienie ich betonem. Dobra wiadomość jest taka, że rur nie trzeba wsuwać do samego dna otworu w ziemi. Najważniejsze jest, aby trzymały pion i wspólnie tworzyły równy poziom nad gruntem. Każdą z rur należy dodatkowo uzbroić stalowym prętem. Fundament z rur szalunkowych warto rozważyć, jeśli podłoże na działce ma nieznaną nośność lub na terenie występują liczne nierówności.
Zbrojona płyta fundamentowa, czyli wylewka
Najbardziej solidny fundament to zbrojona płyta fundamentowa. Jednocześnie jest to rozwiązanie najbardziej kosztowne. Jednak w przypadku podłoża o niskiej nośności, taka płyta jest zazwyczaj jedynym rozsądnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli domek letni będzie miał większe rozmiary i całoroczne przeznaczenie. Przeczytaj koniecznie: Domek ogrodowy a podmokły teren.
Sięgająca na około 20-30 cm w głąb gruntu, zbrojona wylewka betonowa gwarantuje największą stabilność dla drewnianego domku wypoczynkowego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest również krótki czas przygotowania. Już po około 7 dniach można przystąpić do budowy konstrukcji. Z drugiej strony, samodzielne wykonanie betonowej wylewki jest trudne w realizacji i zazwyczaj konieczna jest pomoc specjalistów, co z kolei mnoży koszty. Jeśli nie wiesz, co wybrać – skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do twoich potrzeb oraz warunków panujących na działce.