Domek ogrodowy a podmokły teren na działce

Domek ogrodowy a podmokły teren na działce

Niezależnie od powierzchni, na której stanie drewniany domek, powinna ona gwarantować  stabilność konstrukcji i jej bezpieczeństwo. Często spotykanym problemem jest natomiast wysoki poziom wód gruntowych na działce. Na szczęście wzniesienie domku na terenie podmokłym jest możliwe, choć nieco bardziej skomplikowane. Wybrane stanowisko należy, więc utwardzić i uzbroić. Sprawdźmy, od czego zacząć.

Sposoby na podmokły teren

W niektórych przypadkach wystarczającym zabiegiem jest tak zwane wyrównanie terenu. Można to zrobić poprzez nawiezienie na działkę i rozprowadzenie na jej powierzchni ziemi i gruzu. Niekiedy przed wykonaniem nasypu konieczne jest usunięcie wierzchniej warstwy istniejącego gruntu. O ilości nowego materiału nasypowego i o sposobie jego rozprowadzenia powinien zdecydować geodeta na podstawie wyników przeprowadzonych badań. Jeżeli taki zabieg okaże się wystarczający, po jego przeprowadzeniu można rozpocząć przygotowanie podłoża. 

drewniany domek narzędziowy

Przygotowanie podłoża pod domek drewniany na podmokłym terenie

Podmokły teren na działce grozi rozwojem grzybów i pleśni w drewnie oraz pęcznieniem elementów domku. To z kolei zagraża jego jakości i skraca możliwość jego użytkowania. Decydując się na postawienie domku ogrodowego na podmokłym terenie, trzeba zatem do każdej czynności podejść niezwykle skrupulatnie. Tylko wtedy możliwe jest wieloletnie i bezpieczne korzystanie z dobrze osadzonej konstrukcji.

Przygotowanie podłoża pod domek drewniany składa się zazwyczaj z trzech etapów, takich jak:

  • oczyszczenie podłoża,
  • naniesienie warstwy piasku,
  • ułożenie warstwy tłucznia.

W miejscu, gdzie stanie domek ogrodowy nie może być kamieni, darni, konarów, czy jakichkolwiek innych elementów uniemożliwiających przygotowanie płaskiej powierzchni. W przypadku terenu podmokłego, grunt należy dodatkowo osuszyć, a następnie odpowiednio go utwardzić.

Teraz pora na wykonanie solidnego podłoża pod domek. Idealnie do tego nadaje się piasek. Warstwa tego materiału powinna mieć około 7 cm. Na warstwę piasku trzeba wysypać 10 cm warstwę tłucznia o dużej frakcji, a następnie frakcję drobniejszą, o wielkości ok. 16 mm. 

Każdą z tych warstw trzeba dokładnie wyrównać i zagęścić, aby powstało stabilne podłoże pod punktowe ułożenie bloczków betonowych. Stanowią one najlepszą podporę pod gotową drewnianą konstrukcję lub wylanie płyty fundamentowej.

Więcej szczegółów znajdziesz w artykule:  Przygotowanie podłoża pod drewniany domek. 

drewniany domek narzędziowy

Wybór odpowiedniego typu fundamentów na podmokłe tereny

Na terenach podmokłych kluczowe jest wybór fundamentów, które zapewnią stabilność i długotrwałość konstrukcji. Fundamenty na palach lub głębokie fundamenty żelbetowe to doskonałe rozwiązania w takich warunkach. Te metody pozwalają uniknąć problemów związanych z bezpośrednim kontaktem drewnianej konstrukcji z wilgotnym gruntem, minimalizując ryzyko gnici i ataków szkodników.

Zastosowanie odpowiednich technik drenażowych

Aby zapewnić lepsze warunki dla drewnianego domku ogrodowego na podmokłym terenie, niezbędne jest zastosowanie skutecznych technik drenażowych. Systemy drenażowe, takie jak drenaż opaskowy czy drenaż rozproszony, pomogą odprowadzać nadmiar wody z terenu, chroniąc fundamenty przed wilgocią i uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę.

Izolacja domku i wypoziomowanie

Pierwszą izolacją podłoża pod domki jest agrowłóknina układana między dwie warstwy piasku, a drugą hydroizolacja, która poprawia warunki na styku podłoża i podłogi domku.

Warto również pomyśleć o wypoziomowaniu terenu. Przede wszystkim nie warto tego robić “na oko”. W przypadku niewielkiej powierzchni można sięgnąć po poziomicę murarską, a na większych sprawdzi się niezawodny niwelator. 

Poprawne ustawienie domu z drewna wpływa na jego estetykę i użyteczność, a jednocześnie zapewnia ochronę przed nieprawidłowym odpływaniem deszczu czy zaleganiem śniegu.

Domek ogrodowy a podmokły teren na działce – podsumowanie

Teren podmokły i tym samym wymagający wdrożenia specjalnych rozwiązań projektowo – wykonawczych bywa problematyczny, ale przy odrobinie pracy można go pięknie zagospodarować. Jeśli chcesz na nim postawić drewniany domek ogrodowy, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a już wkrótce oblicze Twojej działki zmieni się nie do poznania.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń