Nowoczesne Domki

Czy drewniane domki letniskowe są ekologiczne?

Czy drewniane domki letniskowe są ekologiczne?

Domki letniskowe, od czasu wybuchu pandemii wirusa COVID-19, są aktualnie popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Coraz więcej osób decyduje się na zakup działki i budowę drewnianego azylu dla siebie i swojej rodziny oraz przyjaciół. Dla wielu z nich olbrzymie znaczenie ma również ekologiczna strona takiej inwestycji. Konsumenci są bowiem mocno świadomi tego, jak zmienia się środowisko naturalne i znacznie częściej poszukują rozwiązań zrównoważonych, neutralnych dla klimatu. Przeczytaj koniecznie, dlaczego drewniane domki letniskowe tak świetnie wpisują się w te nowoczesne trendy.

Drewno – ekologiczny materiał do budowy wymarzonego domku letniskowego

Ślad węglowy domku letniskowego jest znacznie mniejszy niż w przypadku konstrukcji wykonanych z tworzyw sztucznych czy nawet cegły – najpopularniejszych materiałów używanych w sektorze budowlanym. To jednak nie wszystko. Drewno ma też zdolność do samoregulacji wilgotności powietrza,  a tym samym stwarza w domu przyjazny mikroklimat, gwarantując zdrową i przytulną atmosferę, nawet dla alergików.

Drewno jest przyjazne dla środowiska naturalnego głównie za sprawą swojej biodegradowalności. Z drugiej strony, ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne, świetnie nadaje się do budowania. To ogromna zaleta w przypadku konstrukcji, które chcemy użytkować przez cały rok. Co więcej, ocieplenie drewna jest prostsze niż w przypadku cegły, kamienia czy betonu. W praktyce oznacza to również mniejsze wydatki na chłodzenie latem i ogrzewanie zimą. Według raportu Instytutu Technologii Drewna, drewno wykazuje stosunkowo dużą odporność na obciążenia dynamiczne i działanie związków chemicznych. Pochłania tym samym szkodliwe promieniowanie emitowane przez urządzenia i sieci elektryczne. Nie ulega naładowaniu elektrostatycznemu i tym samym nie przyciąga zanieczyszczeń.

Warto również pamiętać, że drewniane domki letniskowe świetnie wpisują się w każdy naturalny krajobraz. Tym samym doskonale wyglądają w otoczeniu zieleni – w ogrodzie, w lesie, czy na działce. Przeczytaj koniecznie: Czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

 

Jeszcze bardziej ekologiczny domek letniskowy

Domek letniskowy, już w racji zastosowanego do budowy materiału, jest bez wątpienia ekologiczny. Dodatkowo można też zadbać o to, aby zastosowane w nim rozwiązania również były przyjazne dla środowiska naturalnego. Jak to zrobić? Na początek warto sięgnąć po energooszczędne żarówki, które zużywają mniej prądu. Do mycia i sprzątania doskonale nadaje się deszczówka, a wyposażenie wnętrza lepiej kupić z drugiej ręki. Co więcej, drewno to bardzo trwały materiał, który dzięki odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać wiele lat w świetnym stanie. Nie ulega wątpliwości, że produkowanie nowych przedmiotów jest zdecydowanie mniej ekologiczne niż konserwacja tego, co już jest.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Chcesz zbudować domek z drewna? A może szukasz wykonawcy do postawienia drewnianej altany ogrodowej lub ekologicznej wiaty garażowej? Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Otrzymasz swój ekologiczny drewniany domek bez pozwolenia na budowę, szybko i bez zbędnych formalności. W razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Copyright © Altanki
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń