poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      nowoczesne.domki.pl@gmail.com     telefon: 889 009 701 telefon: 889 009 702

Strona głównaCzy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?
domki letniskowe - Granada

Czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

Choć prawo budowlane nie definiuje pojęcia domu letniskowego, wyróżnia tego typu konstrukcje wśród obiektów budowlanych. Co więcej, domki letnie, całoroczne i mieszkalne na pierwszy rzut oka mogą wyglądać identycznie, choć mają różne cechy. Sprawdźmy zatem, czy drewniany domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym.

Dom mieszkalny a domek letniskowy

Według przepisów budynek mieszkalny należy rozumieć jako budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, który służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. W takim budynku dopuszcza się wydzielenie maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego. W przypadku budynku mieszkalnego, zgodnie z zapisami w ustawie, mamy do czynienia ze stałym zamieszkaniem. Z kolei w domku letnim nie ma w teorii takiej możliwości, gdyż budynek służy tylko do okresowego wypoczynku.

domek letniskowy - Granada

domki letniskowe - Granada 2

Co to jest BUDYNEK REKREACJI INDYWIDUALNEJ?

Domki letniskowe, czyli budynki rekreacji indywidualnej (BRI) powstają na działkach, które nie muszą być uzbrojone. W świetle obowiązującego prawa, domek letniskowy można postawić na jednej z dwóch podstaw: na zgłoszenie lub na podstawie pozwolenia na budowę. Przeczytaj również: Domki letniskowe BRDA: hit czy kit?

Kiedy domek letniskowy może być wybudowany na zgłoszenie?

Budowa na zgłoszenie to prosty sposób, aby szybko postawić na swojej działce domek letni. Należy jednak spełnić pewne wymogi formalne:

  • budynek musi być wolnostojący i parterowy,
  • powierzchnia budynku nie może przekroczyć 35m2,
  • na 500 m2 powierzchni działki przypada tylko jeden domek.

WAŻNE! Jeśli budynek ma antresolę (wedle przepisów nie jest to kolejna kondygnacja), domek wciąż uważany jest za parterowy.

Jakie są formalności przy budowie domku letniskowego na zgłoszenie?

Jakakolwiek konstrukcja na działce musi zostać zgłoszona do odpowiedniego urzędu gminy. Warto się również zapoznać z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i poprosić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w której znajdą się informacje określające rodzaj możliwej zabudowy (w tym kolor elewacji, kąt nachylenia dachu, wysokość obiektu, itp.).

Na samym początku trzeba przygotować dokumenty, takie jak mapa ewidencyjna, projekt domku wakacyjnego, a także zaświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane. Następnie, pełną dokumentację wraz z formularzem zgłoszeniowym trzeba dostarczyć do Starostwa Powiatowego. Jeżeli w ciągu 21 dni od daty zgłoszenia urząd nie zgłosi sprzeciwu, wówczas można rozpocząć budowę domku.

Czy domek letniskowy można zamienić na mieszkalny?

Domki letniskowe są zazwyczaj budowane w celach rekreacyjnych i na okres sezonowy. Pomimo tego, zmiana ich statusu na dom mieszkalny jest jak najbardziej możliwa. W tym celu należy jednak przygotować i złożyć odpowiednie dokumenty w Starostwie Powiatowym. To jednak nie wszystko. Po uzyskaniu zgody od lokalnych władz, należy przebudować budynek w taki sposób, aby spełniał kryteria domu mieszkalnego.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.

Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 nowoczesne.domki.pl@gmail.com