Domki letniskowe typu brda. Hit czy kit?

Domki letniskowe typu brda. Hit czy kit?

Wiele osób zapytana z czym kojarzy im się domek letniskowy typu brda odpowie zapewne, że z ośrodkiem wczasowym z okresu PRL-u. Łatwo jednak zauważyć, że ta opinia jest mocno podzielona. Zabudowania letniskowe są bowiem bardzo na topie i od dłuższego czasu cieszą się rosnącą popularnością. Sprawdźmy zatem jak wygląda typowy domek brda i co warto o nim wiedzieć.

Domek typu brda czyli klasyka zawsze w modzie

Typowy domek letniskowy brda jest trójkątnym budynkiem o spadzistym, dwuczłonowym dachu pełniącym jednocześnie funkcję ścian. Takie rozwiązanie ma ogromną zaletę, bowiem na powierzchni dachu niemal nigdy nie osadza się śnieg, ani nie gromadzą się liście czy gałęzie z pobliskich drzew.

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że konstrukcja jest w środku bardzo ciasna, a przez to niezbyt funkcjonalna. W tym przypadku pozory jednak bardzo mylą. Klasyczny domek drewniany brda ma zazwyczaj około 30-40 m² powierzchni, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Zarówno parter, jak i antresola gwarantują olbrzymie pole do popisu dla architektów wnętrz. Nie trzeba natomiast wielkich nakładów finansowych, aby stworzyć przytulną i relaksującą atmosferę, która sprzyja odpoczynkowi w otoczeniu natury.

 

Budowa domku brda

Domek brda można z powodzeniem zbudować metodą gospodarczą, czyli większość prac wykonać samodzielnie. Do tego celu wystarczy tylko projekt i ewentualne podłączenie do instalacji, które warto zlecić fachowcom. Znacznie prostsza alternatywa to zakup domu prefabrykowanego o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Korzystając z tego rozwiązania, domek letniskowy brda można postawić w zaledwie kilka dni.

Aby cieszyć się komfortem odpoczynku w każdych warunkach, należy też zadbać o odpowiednią izolację dachu, przez który ucieka najwięcej ciepła.  Do tego celu można wykorzystać popularną wełnę mineralną. Wybór konkretnej metody ogrzewania to kwestia indywidualna. Nowoczesna brda można bowiem ogrzewać na wiele różnych sposobów, włączając w to grzejniki elektryczne, kominek albo nowoczesne panele grzewcze.

domek drewniany brda

Zalety i wady drewnianych domków typu brda

Domki brda to rozwiązania, które ma wiele zalet, ale nie jest pozbawione wad. Przed podjęciem decyzji o budowie, warto poznać zarówno jedne, jak i drugie.

W kwestii zalet, wielu inwestorów docenia ten rodzaj domków letniskowych z uwagi na relatywnie niską cenę oraz konstrukcję umożliwiającą szybką budowę. Mocno specyficzny kształt konstrukcji, przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji termicznej, gwarantuje także bardzo niską bezwładność cieplną. W praktyce oznacza to, że w miesiącach wakacyjnych wnętrze budynku pozostaje przyjemnie chłodne, natomiast zimą – pomimo ujemnych temperatur panujacych na zewnątrz – domek się nie wychładza.

Trójkątna konstrukcja ze spadzistym dachem, nawet przy stosunkowo niewielkim metrażu, pozwala na wydzielenie dużej powierzchni użytkowej. Tym samym, budynek można zagospodarować w taki sposób, że stanie się  niesamowicie komfortową bazą noclegową, zarówno latem, jak też w okresie jesienno-zimowym. Kolejną sporą zaletą nowoczesnych domków brda jest kameralna i niezwykle przytulna atmosfera. Jeśli budynek jest położony w lesie lub w górach, przeszklona ściana gwarantuje dodatkowo spektakularny widok zaraz po przebudzeniu.

 

Sprawdź też, jak pomalować drewniany domek, aby prezentował się jeszcze lepiej.

 

Domek letniskowy brda, pomimo wielu oczywistych zalet, ma także kilka minusów. Przede wszystkim należy pamiętać, że konstrukcje z drewna są bardzo wrażliwe na działanie rozmaitych czynników środowiskowych. Częste zmiany temperatur, opady,  promieniowanie słoneczne mogą wywierać negatywny wpływ na trwałość i wygląd konstrukcji.  Właśnie dlatego należy bezwzględnie pamiętać o impregnacji oraz regularnej konserwacji wszystkich elementów drewnianych.

Drewniana brda to, jak się okazuje, wcale nie relikt minionej epoki, ale wschodząca gwiazda ogródków działkowych i malowniczych posesji w otoczeniu natury. W czasach, kiedy możliwość ucieczki z miasta jest prawdziwym luksusem, taki drewniany azyl może się okazać najlepszą formą wypoczynku.

Jak wyglada rynek domków typu Brda?

Rynek domków letniskowych, w tym modeli typu Brda, rośnie w siłę, napędzany trendami w turystyce lokalnej i ekologicznej. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji i relatywnie niskiemu kosztowi produkcji, domki Brda przyciągają zarówno inwestorów komercyjnych, jak i indywidualnych klientów szukających alternatywy dla tradycyjnych form wypoczynku. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie, producenci mogą zaoferować różnorodne modele dostosowane do potrzeb nowoczesnych użytkowników, w tym opcje zrównoważone i ekologiczne, co stanowi dodatkowy atut marketingowy.

Technologie i innowacje w budowie domków Brda

Nowoczesne technologie budowlane oferują możliwości, które mogą znacznie poprawić funkcjonalność i komfort użytkowania domków letniskowych typu Brda. Zastosowanie nowych materiałów izolacyjnych oraz zaawansowanych systemów ogrzewania i wentylacji pozwala na całoroczne użytkowanie tych domków, co jest odpowiedzią na potrzeby rynku wymagającego większej elastyczności. Ponadto, integracja inteligentnych systemów domowych może przekształcić tradycyjne domki letniskowe w nowoczesne miejsca odpoczynku z pełną kontrolą nad funkcjonowaniem domu na odległość.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń