poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      biuro@nowoczesne-domki.pl   telefon: 889 009 701 telefon: 889 009 702

BlogJak ocieplić domek letniskowy?
Jak ocieplić domek letniskowy

Jak ocieplić domek letniskowy?

Ocieplenie domku letniskowego jest szczególnie ważne, jeśli chcemy zachować funkcjonalność konstrukcji również w miesiącach zimowych. Komfort cieplny w chłodniejszych miesiącach to gwarancja udanego pobytu za miastem zawsze wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Czym zatem ocieplić domek letniskowy? Sprawdźmy!

Ocieplenie domku letniskowego – czy to ma sens?

Domek letniskowy, jak sama nazwa wskazuje, jest zazwyczaj użytkowany w okresie wiosenno-letnim.  Na przestrzeni ostatnich lat widać jednak pewną wyraźną tendencję do szukania odpoczynku także pod koniec i na początku roku, kiedy temperatury raczej nie zachęcają do rekreacji na świeżym powietrzu.  Właśnie dlatego, wielu właściciele drewnianych domków letniskowych coraz częściej szukają sposobów na ocieplenie konstrukcji.

Zadanie to można zlecić fachowcom albo wykonać wszystko metodą gospodarczą, czyli samodzielnie. Nie ulega wątpliwości, że drugie rozwiązanie jest nieporównywalnie tańsze, natomiast wymaga pewnej wiedzy na temat ociepleń budynków, umiejętności, sprzętu i oczywiście sporo wolnego czasu.  Taką usługę można także zlecić fachowcom zajmującym się tym na co dzień. Bez względu na to, co wybierzemy – warto poznać sposoby dociepania domków.

Sprawdź też, ile kosztuje budowa altany z drewna.

Termoizolacja domku letniskowego

Wbrew pozorom zastosowanie warstwy termoizolacyjnej na drewnianym domku letniskowym przynosi wymierne korzyści przez cały rok.

Drewno szybko traci ciepło, ale też błyskawicznie się nagrzewa. Może to powodować pewien dyskomfort zarówno w czasie silnych mrozów, jak i dużych upałów.  Termoizolacja pozwala natomiast zachować komfort termiczny przez cały rok, bez względu na temperatury panujące na zewnątrz.

Czy warto ocieplić domek letniskowy?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, jednak warto pamiętać, że dzięki ociepleniu domku, można z niego korzystać przez cały rok. To jednak nie wszystko. Konstrukcja z termoizolacją jest bardziej energooszczędna, a zatem łatwo w ten sposób ograniczyć koszty ogrzewania. Zimą po uruchomieniu ogrzewania, wnętrze szybko zrobi się ociepla, a komfortowa temperatura utrzymuje się przez długi czas. Natomiast latem nie trzeba się obawiać efektu sauny na antresoli i wszechobecnego zaduchu.

Jak ocieplić domek letniskowy?

Istnieje kilka sposobów na to, aby wykonać termoizolację domku letniskowego. Ocieplenie kładzie się bowiem od wewnątrz lub po zewnętrznej stronie. Najpopularniejsze jest obecnie wykonywanie izolacji wewnętrznej. Powód jest dość prozaiczny. Zewnętrzne docieplenie zazwyczaj mocno zmienia fasadę domku, który traci w ten sposób swój pierwotny urok i charakter.

Ekologiczna i naturalna izolacja ścian jest zazwyczaj złożona z paraizolacji, belek izolacyjnych wypełnienia, bariery wiatroizolacyjnej oraz płyt okładzinowych.

Do termoizolacji budynków drewnianych stosuje się zazwyczaj takie materiały jak wełna mineralna, specjalistyczne wdmuchiwane granulaty czy pianka PUR. Pierwsza warstwa to zazwyczaj folia paraizolacyjna, która doskonale chroni przed wilgocią i zabeziecza przed rozwojem pleśni.

Wełna mineralna (skalna lub drzewna), ze względu na dużą oddychalność i relatywnie niską cenę, jest w tej chwili najpopularniejszym materiałem stosowanym do docieplania budynków wykonanych z drewna. Do jej zalet można też zaliczyć prostotę aplikacji. Wełnę rozwija się bowiem bezpośrednio z rolki i wciska między kantówki drewnianej konstrukcji.

Zazwyczaj stosuje się warstwę wełny o grubości 10 cm, jednak w przypadku niewielkich konstrukcji takich jak domki letnie, wystarczy najczęściej około 7 cm.

Przed ułożeniem wełny należy położyć folię wiatroizolacyjną, która zabezpiecza warstwę termoizolacyjną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, głównie atmosferycznych. Kolejna warstwa to płyty OSB lub płyty kartonowo-gipsowe (w zależności od powierzchni).  Jeśli ocieplony jest dach domku wypoczynkowego, wówczas na wełnę mocuje się jeszcze deskę podbitkę. Przy ścianach można natomiast  zamontować klasyczne płyty karton-gips lub znacznie bardziej estetyczną drewnianą boazerię.

Tak zabezpieczony drewniany domek letniskowy na pewno będzie się charakteryzował większą odpornością na zmiany temperatury na zewnątrz i optymalnymi warunkami użytkowania przez wiele kolejnych lat.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.

Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 nowoczesne.domki.pl@gmail.com