Domek na narzędzia z marketu - czy warto taki kupić?

Domek na narzędzia z marketu - czy warto taki kupić?

Gotowe domki narzędziowe są doskonale znane właścicielom przydomowych i rekreacyjnych działek oraz ogrodów. Sprawdzają się świetnie zarówno na działce, jak i w przydomowym ogrodzie. Można je zbudować samodzielnie, zamówić u producenta lub kupić praktycznie od ręki w każdym markecie budowlanym czy w centrum ogrodniczym. W tym artykule sprawdzimy, czym charakteryzują się domki z marketu.

Kiedy przydaje się domek narzędziowy?

Małe narzędziownie to obiekty powstające z myślą o przechowywaniu różnego rodzaju akcesoriów, narzędzi i sprzętów, takich jak kosiarki czy nawet rowery. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na ogromną uniwersalność, mogą spełniać znacznie więcej funkcji. Sprawdzą się bowiem jako miejsce do wykonywania rozmaitych prac ogrodniczych (np. przesadzanie roślin), warsztat do majsterkowania, pracownia malarska, czy jako miejsce do zabawy dla dzieci.

Oczywiście, sposób wykorzystania takiej konstrukcji jest uzależniony od wielu czynników, typu powierzchnia domku czy materiał, z którego jest wykonany.

Klasyczny domek z marketu

Montaż domku narzędziowego, który został zakupiony w klasycznym sklepie jest bez wątpienia szybki i bezproblemowy, ponieważ nie wymaga pracochłonnego tworzenia projektu, ani też docinania poszczególnych elementów na wymiar czy wreszcie kompletowania zamówienia krok po kroku.

Z budową takiej konstrukcji poradzi sobie praktycznie każdy, ponieważ polega ona na składaniu gotowych fragmentów idealnie do siebie dopasowanych.

Domki wykonywane są obecnie z nowoczesnych i odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne tworzyw sztucznych lub z impregnowanego drewna. W zasadzie nie wymagają już zabezpieczania, ponieważ jest to robione na etapie produkcji. Gotowe domki narzędziowe z plastiku są także stosunkowo lekkie, co ma ogromne znaczenie zarówno podczas transportu, jak i w trakcie późniejszego montażu.

Pomimo wielu zalet, takie konstrukcje nie są też pozbawione wad.

Domki narzędziowe z supermarketu są zazwyczaj ustandaryzowane i w większości wyglądają podobnie. Jeśli są wykonane z tworzywa sztucznego, latem bardzo szybko się nagrzewają i trudno je zaadaptować na przykład na pomieszczenia do rekreacji.

Marketowe domki na narzędzia nie prezentują się także zbyt efektownie. Co więcej, wszelkie próby ingerencji w wygląd takiej konstrukcji mogą się zakończyć niepowodzeniem lub nawet zniszczeniem domku narzędziowego. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zatem wybrać narzędziownię, która odpowiada na konkretne potrzeby i dobrze się wpisuje w naszą wizję działki.

Ile kosztuje gotowy domek narzędziowy?

Gotowy domek na narzędzia można kupić zazwyczaj w dwóch wersjach. Pierwsza to bardzo prosta bryła przykryta jedno- lub dwuspadowym dachem, natomiast druga jest znacznie bardziej rozbudowana i wyposażona. Oprócz drzwi, w takim domku są również okna, okiennice, a niekiedy nawet ganek czy boczna drewutnia.

Gotowe domki narzędziowe to konstrukcje wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub z z blachy. Na rynku można także spotkać modele drewniane wykonane z desek, w których dach kryty jest papą lub bitumem. Nieduże modele o powierzchni od 4 do 5 m2 mogą kosztować od 3 500 zł do 5 000 zł. Decydując się na własnoręczne wykonanie takiej konstrukcji, zapłacisz znacznie mniej.

Alternatywy dla domków narzędziowych z marketu

Jeżeli domek narzędziowy z marketu nie spełnia Twoich oczekiwań, warto rozważyć alternatywy, takie jak:

  • Drewniane domki na wymiar: Pozwalają na pełną personalizację, zarówno pod względem rozmiaru, jak i wyglądu. Mogą być dopasowane do stylu ogrodu, zapewniając estetyczny wygląd.
  • Domki modułowe: Składają się z modułów, które można dowolnie konfigurować i rozszerzać w miarę potrzeb.
  • Samodzielna budowa: Pozwala na pełną kontrolę nad projektem i materiałami, choć wymaga odpowiednich umiejętności.

Kwestie jakości i trwałości

Kupując domek narzędziowy z marketu, warto zwrócić uwagę na jakość materiałów:

  • Drewno: Powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane. W przypadku płyt drewnopochodnych warto wybrać te odporne na wilgoć.
  • Tworzywa sztuczne: Upewnij się, że materiał jest odporny na promieniowanie UV, aby uniknąć blaknięcia i kruszenia się.
  • Metal: Jeśli wybierasz domek z metalu, sprawdź, czy jest odpowiednio zabezpieczony przed korozją.

Cena vs. jakość – czy opłaca się kupić domek z marketu?

Cena domków narzędziowych z marketu jest z reguły niższa, ale czy to naprawdę opłacalna inwestycja?

  • Niska cena początkowa: W przypadku mniejszych domków koszt może wynosić nawet mniej niż 2000 zł.
  • Koszty napraw i konserwacji: Tańsze domki często wymagają częstszej konserwacji i napraw, co może zwiększyć całkowity koszt w dłuższej perspektywie.
  • Czas użytkowania: Domki o niższej jakości mogą wymagać wymiany już po kilku latach, co w efekcie oznacza ponowną inwestycję.

Sprawdź, jak zbudować domek narzędziowy.

Drewniane domki narzędziowe od producenta

Jeśli szukasz rozwiązań na lata, dedykowanych indywidualnym potrzebom, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na drewniane domki na narzędzia.

Olbrzymią zaletą naszych rozwiązań jest bardzo korzystna cena. Drewniany domek narzędziowy, przy zastosowaniu odpowiednich sposobów pielęgnacji, to także inwestycja na długie lata. Pamiętaj, że do oryginalnego zorganizowania przestrzeni na działce czy w ogrodzie nie potrzeba dużego budżetu. Drewniane domki narzędziowe to zatem idealny sposób na rewitalizację praktycznie każdej przydomowej przestrzeni.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń