Garaż samochodowy - drewniany, murowany czy blaszany?

Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego samochodu? Rozważ budowę garażu! Do wyboru masz konstrukcje wykonane z różnych materiałów. Mogą być murowane, blaszane oraz drewniane. Niektóre projekty można zrealizować nawet w ciągu paru godzin. Nieco więcej czasu może natomiast zająć wykończenie budynku. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania? Który garaż będzie najlepszy pod względem stosunku jakości do ceny? Sprawdźmy!
Jaki garaż wybrać?
Garaż zapewnia ochronę dla samochodu i innego cennego mienia. Wybór jego rodzaju to kwestia indywidualna. Mają na to wpływ różne czynniki. Szukając rozwiązania, warto wziąć pod uwagę między innymi:
- dostępny budżet,
- warunki na działce,
- względy estetyczne,
- przeznaczenie garażu,
- czas potrzebny na wzniesienie konstrukcji.
Garaż murowany
Jest to z pewnością inwestycja na lata. Są to budynki solidne i odporne na warunki atmosferyczne. Taki garaż można zbudować metodą gospodarczą. Pozwoli to z pewnością zaoszczędzić nieco pieniędzy. Całą konstrukcję warto ocieplić, na przykład wełną mineralną. Mocne strony garażu murowanego to między innymi:
- Wytrzymałość – jest trwały i odporny na czynniki zewnętrze.
- Możliwość ocieplenia – łatwo można go docieplić, zapewniając dobrą izolację termiczną oraz akustyczną.
- Dowolność wykończenia – można go wykończyć w dowolny sposób i dopasować do pozostałych budynków, które znajdują się na posesji.
Rozwiązanie to ma jednak również wady. Należą do nich:
- Czas budowy – jest dosyć długi i wymaga stosowania przerw technologicznych.
- Wysokie koszty – zarówno materiał, jak i koszt robocizny to zazwyczaj większe koszty niż w przypadku konstrukcji blaszanych i drewnianych.
- Brak elastyczności – wprowadzenie zmian lub modyfikacji jest dosyć skomplikowane.
Garaż blaszany
Budowa garażu blaszanego wymaga zastosowania stalowej blachy trapezowej, powleczonej poliestrem. Materiał powinien być pomalowany proszkowo farbą akrylową. Powinien także być zabezpieczony farbą podkładową. Z zewnątrz można go otynkować. Wówczas konstrukcja będzie sztywniejsza. Sam budynek dodatkowo zyska przy tym atrakcyjniejszego wyglądu. Blachę można również docieplić od środka warstwą styropianu.
Przy zakupie garażu z blachy, warto zwrócić uwagę na jej jakość. Należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne. W przeciwnym wypadku trwałość konstrukcji będzie bardzo krótka. Zalety blaszanego garażu to między innymi:
- Szybki montaż – są montowane w bardzo krótkim czasie.
- Niski koszt – koszty są zazwyczaj niższe, niż w przypadku murowanych czy drewnianych.
- Łatwa rozbiórka – może być rozwiązaniem tymczasowym. Bardzo szybko można go rozmontować czy nawet przenieść w inne miejsce.
Garaże blaszane to niestety również pewne ograniczenia:
- Krótka trwałość – są mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Może to przekładać się na krótką żywotność.
- Niskie walory estetyczne – mniej estetycznie się prezentują i trudniej dopasować je do otoczenia.
- Słaba izolacja – blaszaną konstrukcję można ocieplić. Sama w sobie nie ma jednak właściwości izolacyjnych. Przy braku odpowiednich zabezpieczeń blaszany garaż może mieć problemy z wilgocią.
Garaż drewniany
Drewniany garaż jest wyjątkowo atrakcyjną propozycją. Skutecznie chroni samochód przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Jego naturalność i estetyka sprawiają, że staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Konstrukcje tego typu wykonuje się zazwyczaj z iglastych gatunków drzew. Świetnie sprawdza się świerk i sosna. Są to gatunki niedrogie i łatwo dostępne w naszym kraju.
Garaż z drewna należy zaimpregnować przy pomocy specjalistycznych preparatów. Na szczęście czynność ta nie zajmuje wiele czasu. Zapewnia natomiast skuteczną ochronę przed negatywnym działaniem szkodników i czynników atmosferycznych.
Ten rodzaj konstrukcji będzie się wspaniale prezentował jako uzupełnienie drewnianego domu lub architektury ogrodowej wykonanej z naturalnych materiałów. Jego największe zalety to między innymi:
- Wysoka estetyka – pięknie się prezentuje i z łatwością dopasowuje do otoczenia. Nadaje ciepłej i przytulnej atmosfery.
- Szybka budowa – budowa takiej konstrukcji trwa niewiele czasu. Przy tym drewno jest proste w modyfikacji.
- Możliwość ocieplenia – garaże z drewna również można z łatwością docieplić. Świetnie sprawdzi się do tego między innym wełna mineralna.
Również tego typu konstrukcje posiadają pewne wady:
- Konserwacja – drewno wymaga zaimpregnowania i regularnej konserwacji, aby przetrwało przez wiele lat.
- Łatwopalność – drewno to materiał łatwopalny. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków, które mogą zapobiec pożarom.
Drewniana wiata czy garaż? Nie wiesz, co wybrać? Wejdź na naszego bloga i przekonaj się osobiście!
Jak dokonać odpowiedniego wyboru?
Swój wybór warto oprzeć na najważniejszych kryteriach. Przede wszystkim określić swoje potrzeby. Każdemu może zależeć na różnych rzeczach. Jedni wybierają niższe koszty, niektórzy z kolei bardziej zwracają uwagę na trwałość. Jeszcze inni patrzą pod względem estetyki. Ważne są również lokalnie panujące warunki atmosferyczne, a także dostępność materiałów. Kluczowe znaczenie ma też budżet. Zarówno koszty materiałów, jak i robocizny.
Warto także zwrócić uwagę na integrację garażu z architekturą głównego domu oraz otaczającym krajobrazem. Garaż murowany czy drewniany może być zaprojektowany w taki sposób, aby harmonijnie komponował się z resztą nieruchomości. W ten sposób podniesie atrakcyjność i zwiększy wartość całej posesji. Garaże blaszane są funkcjonalne. Jednak rzadko oferują takie możliwości personalizacji. Przez to mogą wydawać się mniej atrakcyjne wizualnie.
Równie ważne jest bezpieczeństwo. Najlepiej więc sprawdzi się garaż, który zapewnia możliwość montażu solidnych drzwi oraz instalacji zaawansowanych systemów alarmowych. Zapewni to ochronę przed potencjalnymi złodziejami.
Stawiasz drewnianą wiatę na swojej posesji? Sprawdź, jak o nią dbać, by służyła przez lata!
Podsumowanie
Garaż drewniany stanowi tańszą alternatywę dla garażu murowanego. Jednocześnie przeważa nad konstrukcjami blaszanymi swoją funkcjonalnością oraz estetyką wykonania.
W tym przypadku kluczem do sukcesu są niewątpliwie stosowane materiały oraz niskie koszty związane z montażem. Do budowy drewnianego garażu używa się dobrej jakości drewna klejonego. Jest to surowiec niedrogi, ale też ma porównywalną wytrzymałość do cegły. Drewniany garaż można postawić w ciągu zaledwie kilku godzin. Decydując się na takie rozwiązanie warto skorzystać z usług doświadczonej firmy produkcyjnej. Dopasuje ona garaż do warunków na działce oraz aranżacji przestrzeni wokół domu.
Jeśli szukasz wysokiej jakości drewnianych konstrukcji to odwiedź www.nowoczesne-domki.pl. Znajdziesz tam szeroki wybór domków, wiat i altan.