Wiata garażowa ile od granicy działki?

Planujesz postawić na swojej posesji wiatę garażową? Upewnij się, na jakich warunkach możesz to zrobić. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie możesz usytuować swoją wiatę, aby spełniała ona wymogi prawne. Podpowiemy również, na jakie inne aspekty warto zwrócić uwagę przy wznoszeniu wiaty garażowej na swojej działce.
Wiata na działce – co mówią przepisy?
Art. 29. ust.1 pkt 2. ustawy Prawo budowlane określa, że postawienie wiaty nie wymaga pozwolenia, pod warunkiem, że:
- jej powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2.
- łączna liczba tych obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2
Pamiętaj również o zgłoszeniu budowy wiaty odpowiednim organom. W zależności od miejsca zamieszkania jest to starostwo lub urząd.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli na działce stoi już budynek mieszkalny oraz na pustym terenie, przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe. Wówczas, bez formalności, można postawić wiatę o powierzchni do 50m2.
Stawiając wiatę na swojej posesji, warto zapoznać się także z lokalnymi przepisami oraz z planem zagospodarowania przestrzennego. Zwróć też uwagę na funkcjonalność swojej wiaty. Powinna być ona dla Ciebie jak najbardziej komfortowa w użytkowaniu i spełniać swoje przeznaczenie. Dobrze by było również, żeby estetycznie się prezentowała. Stanie się wówczas wyjątkowym elementem dekoracyjnym oraz świetnym uzupełnieniem całej przestrzeni. Nie zapominaj oczywiście o tym, by była ona bezpieczna dla Ciebie oraz dla Twoich bliskich i sąsiadów.

Nowoczesne drewniane wiaty samochodowe z certyfikowanego drewna C24 i KVH, pokryte gontem bitumicznym.
Odległość wiaty od granicy działki
Nie istnieją przepisy określające jednakową odległość wszystkich wiat od granicy działki. Takie reguły obowiązują jedynie w odniesieniu do budynków. Nie oznacza to jednak, że wiatę można postawić na działce w dowolnym miejscu.
Decydując się na budowę wiaty samochodowej, warto dowiedzieć się, czy mają tutaj zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zwykła wiata uznawana jest za obiekt budowlany, który nie pełni funkcji użytkowej budynku. Nie trzeba zatem odsuwać jej od granicy na 3 lub 4 metry, tak jak ma to miejsce w przypadku domu mieszkalnego. Jest jednak pewien warunek. Takie zadaszenie nie może być przeznaczone do parkowania samochodu. W przeciwnym razie konieczne jest odsunięcie budowli na 7 metrów od okien oraz na 3 metry od granicy działki.
To jednak nie wszystko. Jeśli stanowisk postojowych dla aut osobowych jest co najmniej 10, wówczas minimalna odległość to 3 metry. Gdy wiata ma służyć do parkowania maksymalnie 4 samochodów innych niż osobowe, wtedy odległość powinna wynosić 6 metrów. Odległości te nie muszą jednak być zachowane, kiedy parking umiejscowiony jest pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulicę. Wyjątek ten dotyczy każdego rodzaju miejsc postojowych, bez względu na liczbę stanowisk parkingowych.
Sprawdź, jakie inne formalności należy spełnić, przy stawianiu wiaty garażowej!
Co jeszcze ma wpływ na usytuowanie wiaty?
W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych znajdziemy również informacje, które określają minimalne odległości zadaszonych stanowisk od takich miejsc jak:
- place zabaw dla dzieci,
- boiska sportowe,
- okna pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi (z wyjątkiem hotelu, pensjonatu, domu wypoczynkowego, schroniska).
Zwróć również uwagę na swoich sąsiadów. Przede wszystkim nie można na ich działkę kierować wód opadowych z zadaszenia. Nie powinno się również naruszać ich prywatności oraz ograniczać dostępu naturalnego światła. Jeżeli więc Twoja konstrukcja może w jakikolwiek sposób wpływać na sąsiadów, lepiej uzgodnić to bezpośrednio z nimi. Z pewnością pomoże to uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Nowoczesne wiaty samochodowe – szeroka gama konstrukcji z drewna C24 i KVH, dopasowanych do różnych potrzeb i stylu posesji.
Podsumowanie
Decyzja o postawieniu wiaty garażowej na swojej posesji powinna być dobrze przemyślana. Pamiętaj, że jest to inwestycja na lata. Lepiej więc zapoznać się odpowiednio wcześniej z wszelkimi przepisami oraz rozważyć różne rozwiązania. Zwróć uwagę między innymi na:
- funkcjonalność – powinna spełniać swoje zadania i być komfortowa w użytkowaniu,
- estetykę – drewniana wiata pięknie komponuje się z naturalnym otoczeniem, przez co może być wyjątkową ozdobą Twojej posesji,
- przepisy prawne – ogólne i lokalne, a także warunki planu zagospodarowania przestrzennego,
- sąsiedztwo – lepiej pozostać w zgodzie z sąsiadami, a wszelkie ewentualne kwestie sporne spróbować rozwiązać bezpośrednio i w zgodzie.
Marzy Ci się praktyczna i stylowa wiata drewniana? Możemy pomóc Ci spełnić to marzenie. Odwiedź www.nowoczesne-domki.pl i wybierz model dla siebie! Dostosuj go do swoich potrzeb i ciesz się swoją nową wiatą garażową!