889 009 701 889 009 702

Jak wybrać teren pod altankę ogrodową?

Jak wybrać teren pod altankę ogrodową?

Posiadając swój dom jednorodzinny z ogrodem lub działkę rekreacyjną masz możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w każdej wolnej chwili. Jeśli jesteś miłośnikiem wypoczynku na wśród natury to pewnie zastanawiasz się nad inwestycją w altanę ogrodową. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, warto zastanowić się nad tym, gdzie ta altana miałaby stanąć. W tym artykule podpowiemy Ci jak wybrać teren pod altankę ogrodową i na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji, aby móc w pełni cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu przez wiele lat.

Gdzie postawić altanę ogrodową?

Lokalizacja ma znaczenie. Najlepiej, by Twoja altana stanęła w miejscu maksymalnie ustronnym. W zacisznym kącie pełnym roślinności. Takie warunki idealnie sprzyjają wypoczynkowi. Aby czuć się swobodnie podczas przebywania w swojej altance, powinna ona znajdować się z dala od drogi i wścibskich spojrzeń sąsiadów. Dobrze również, aby widok z altany wychodził na piękny krajobraz lub na ogród pełen zieleni. Lepiej przecież podziwiać piękno przyrody, a nie ścianę domu lub sąsiednie podwórko. Altana przede wszystkim powinna być komfortowa w użytkowaniu, czyli łatwo dostępna i dobrze widoczna. Dodatkowo powinna dobrze komponować się z ogrodem, aby być jego integralną częścią, a nie elementem, który będzie zaburzał estetykę. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj i stabilność podłoża.

 

Różne modele drewnianych altan ogrodowych z ażurowymi ścianami i solidnym zadaszeniem.

Altany ogrodowe – idealne miejsce do wypoczynku – różne warianty dopasowane do każdej przestrzeni.

Kwestie prawne związane z lokalizacją altany

Altana drewniana to niewielka konstrukcja, bardzo popularna w ogrodach i na działkach. Wydawać by się mogło, że każdy może sobie postawić ją gdzie chce i w jakiej formie chce. Istnieją jednak pewne regulacje prawne, które określają zasady dotyczące stawiania altan ogrodowych na posesji. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane art. 29 ustęp drugi wolno stojące altany o powierzchni zabudowy do 35 m2, nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia, jeśli łączna ich liczba nie przekracza dwóch na każde 500 m2 działki. Warto więc, przed decyzją o postawieniu altany, upewnić się co do obowiązujących przepisów w odpowiednim Urzędzie, Starostwie bądź zarządzie ROD.

Kwestie prawne związane ze stawianiem drewnianych domków i altan na swojej posesji znajdziesz na naszym blogu!

Wpływ rodzaju gruntu na lokalizację altany ogrodowej

Przy wyborze lokalizacji altany bardzo ważny jest rodzaj gruntu. Bardzo ważne jest, aby był on stabilny. W niektórych przypadkach należy więc dosypać dodatkową ilość odpowiedniego materiału stabilizującego lub, jak na przykład przy gliniastych gruntach, należy zastosować dodatkowe fundamenty. Warto zwrócić również uwagę na spadki terenu i upewnić się jak wpływają one na odprowadzanie wody.

 

Drewniane altany ogrodowe w różnych wariantach – z ażurowymi ścianami i klasycznym zadaszeniem.

Dostępne modele altan ogrodowych – eleganckie i funkcjonalne rozwiązania do każdego ogrodu.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Stawiając altanę należy uwzględnić warunki pogodowe. Ustawić ją tak, by zapewniała dostęp promieni słonecznych, ale nie tak, by nie dało się w niej wysiedzieć przez ciągłe nasłonecznienie. Pamiętaj jednak, że altana posiada dach, więc sama zapewni Ci odpowiedni cień oraz ochronę przed opadami. Znaczenie mają również powiewy wiatru. W tym celu warto zastosować zabudowy boczne. Istotne jest również to, aby po opadach deszczu woda naturalnie odpływała z terenu, na którym stoi konstrukcja.

Dostępność i funkcjonalność altany

Wybierając miejsce, w którym stanie altana, warto również wziąć pod uwagę dwa aspekty. Po pierwsze, dobrze by było, aby znajdowała się ona dosyć blisko domu. Z drugiej strony powinna jednak zapewniać ciszę i być oddzielona zgiełku, który może w tym domu panować. Kolejna sprawa, to integracja z ogrodem. Odpowiednio lokalizując altanę oraz dostosowując jej wygląd do Twojej przestrzeni sprawisz, że będzie ona wyjątkową i piękną ozdobą całej posesji. Stanie się estetyczną dekoracją ogrodu, pięknie komponując się z otaczającą ją naturą. Wówczas altana stanie się Twoją oazą spokoju. Prywatnym azylem, w którym w ciszy i w otoczeniu przyrody się zrelaksujesz. Ale też centralnym punktem spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Nie masz pomysłu, jak urządzić swoją altanę ogrodową? Wiele porad i inspiracji znajdziesz na naszym blogu!

 

Drewniane altany ogrodowe w różnych wariantach – nowoczesne, klasyczne i z pełnymi ścianami.

Funkcjonalne altany ogrodowe – estetyczne i praktyczne rozwiązania do każdego ogrodu.

Podsumowanie

Decydując się więc na altanę, pamiętaj o najważniejszych kwestiach. Dokładnie przemyśl, w którym miejscu powinna stanąć. Najważniejsze, żeby miała zapewnione stabilne podłoże i była odpowiednio dopasowana do warunków atmosferycznych. By spełniała wszelkie regulacje prawne i nie zaburzała estetyki ogrodu. Wreszcie, by stanowiła Twój wyjątkowy, cichy kącik, w którym odnajdziesz spokój i komfortowo wypoczniesz, z dala od codziennych trosk, spojrzeń sąsiadów i natłoku obowiązków. A jeśli szukasz funkcjonalnej i pięknie wyglądającej altany to odwiedź www.nowoczesne-domki.pl. Znajdziesz tu mnóstwo modeli, wśród których na pewno będzie ten idealny dla Ciebie. Możesz również do nas zadzwonić. Wspólnie dostosujemy altanę tak, by w pełni spełniała Twoje oczekiwania i pasowała do Twojej przestrzeni.

Produkty użyte w zdjęciach

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Tomek, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń