Toaleta na działce ROD - Wszystko co musisz wiedzieć

Toaleta na działce ROD - Wszystko co musisz wiedzieć

Toaleta na działce to rzecz niezbędna. Jeśli Twoja nieruchomość nie ma kanalizacji ani szamba, wówczas WC musi być maksymalnie higieniczne, a przy tym powinno spełniać jasno określone wymogi prawne. Sprawdzamy, co na ten temat mówi prawo oraz podpowiadamy jakie rodzaje ubikacji masz do wyboru.

Toaleta DZIAŁKowa w świetle obowiązujących przepisów

WC ze zbiornikiem na nieczystości ciekłe można postawić tylko na działce budowlanej, która nie ma dostępu do lokalnej kanalizacji.

Wyjątek od tej reguły stanowią obszary podlegające szczególnej ochronie środowiska, narażone na niebezpieczeństwo powodzi oraz tereny zaklasyfikowane jako zalewowe.

Toaleta wyposażona w zbiornik bezodpływowy powinna mieć nieprzepuszczalne dno i ściany, szczelne przykrycie oraz odpowietrzenie co najmniej 0,5 metra ponad poziomem terenu.

WC do ogrodu

Gdzie można ustawić WC na działce rekreacyjnej?

Ubikacji na działce nie można ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Z punktu widzenia prawa ważne jest rozmieszczenie pokryw i wylotów wentylacyjnych ze zbiorników bezodpływowych.

Jeśli toaleta jest wyposażona w maksymalnie 4 miejsca i ma pojemność do 10 m3, a do tego znajduje się w zabudowie jednorodzinnej, wówczas powinna się znajdować minimum:

  • 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, w których przebywają ludzie,
  • 2 metry od granicy sąsiedniej działki, ciągu pieszego lub ulicy.

To jednak nie wszystkie wytyczne ustawodawcy. Należy także zachować 15-metrową odległość ubikacji od najbliższej studni, z której pobierana jest woda do celów bytowo-gospodarczych. Toaleta nie może się także znajdować w odległości mniejszej niż 80 cm od sieci elektrycznej oraz mniejszej niż 1,5 m od sieci gazowej i wodociągowej.

Jaka toaleta będzie najlepsza na działkę ROD?

Ze względu na mnogość różnych rozwiązań, wybór toalety na działkę ROD może czasami sprawiać kłopot. Decydując się na konkretny model warto pamiętać, że ubikacja powinna przede wszystkim zapewniać komfort użytkowania w każdych warunkach.

Chemiczna toaleta turystyczna

Najprostsze i zarazem najtańsze rozwiązanie to zwykła toaleta turystyczna, która składaj się zazwyczaj z dwóch oddzielnych pojemników. W jednym znajduje się woda do spłukiwania, a w drugim nieczystości. Z wyglądu taka toaleta przypomina klasyczny sedes wykonany z tworzywa sztucznego. Decydując się na takie rozwiązanie należy wziąć pod uwagę pojemność zbiornika na nieczystości. To od tego parametru zależy bowiem częstotliwość opróżniania WC.

WC Z NATURANYCH MATERIAŁÓW

Drewniana toaleta bardzo często jest potocznie nazywana “wygódką”. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo komfortowe i higieniczne warunki zarówno w trakcie weekendowego wyjazdu na działkę, jak i podczas długich, rodzinnych wakacji, gdzieś z dala od cywilizacji. Drewniane WC bywa niezastąpione wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji. Doskonale sprawdzi się także w przydomowym ogrodzie, gdy organizujemy imprezę na świeżym powietrzu dla większego grona znajomych i rodziny. Każda toaleta w ogrodzie posiada szczelny i bezodpływowy zbiornik na nieczystości, którego pojemność jest uzależniona od wybranego modelu.

Wśród ubikacji wykonanych z drewnianych desek wyróżniamy toalety:

  • wyposażone w specjalne skrzynie na nieczystości,
  • ekologiczne (np. torfowe) z urządzeniem, które zasypuje nieczystości proszkiem torfowym,
  • z dwoma betonowymi komorami, których używa się na zmianę.

Sprawdź, jak przygotować podłoże pod drewniane WC.

Toaleta przenośna

Przenośna ubikacja kojarzy się zazwyczaj z przestrzeniami publicznymi i masowymi imprezami na świeżym powietrzu. Można ją również stosować na działkach. Wykonana jest zazwyczaj z polietylenu, który jest łatwy do utrzymania w czystości i dezynfekcji. Poszczególne modele różnią się od siebie pojemnością zbiornika. Do wad takiego rozwiązania na pewno trzeba zaliczyć mało atrakcyjny wygląd “wychodka”.

toaleta na działkę

Rozważenie wymagań prawnych i środowiskowych

Przy wyborze toalety na działkę ROD, kluczowe jest zrozumienie lokalnych przepisów dotyczących ochrony środowiska i kanalizacji. Ważne jest, aby zainstalowana toaleta spełniała wszystkie wymagania prawne, co nie tylko zapewni bezproblemowe użytkowanie, ale także pomoże w ochronie lokalnego ekosystemu. Należy również rozważyć wpływ toalety na grunt i wody gruntowe, szczególnie jeśli działka znajduje się w pobliżu źródeł wody pitnej.

Wybór toalety zgodnie z częstotliwością użytkowania

Rodzaj toalety powinien być również dopasowany do częstotliwości, z jaką działka jest użytkowana. Na przykład, toalety przenośne mogą być odpowiednie dla działek używanych okazjonalnie, natomiast dla działek często odwiedzanych, gdzie spędza się więcej czasu, lepszym rozwiązaniem mogą być toalety z ekologicznymi systemami zarządzania odpadami, takie jak kompostujące toalety, które minimalizują potrzebę częstego opróżniania.

Toaleta na działce ROD – podsumowanie

Planując instalację toalety na działce ROD, warto myśleć przyszłościowo. Wybór odpowiedniego modelu toalety, który będzie służył przez wiele lat, minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko i zapewniając maksymalną funkcjonalność, to klucz do sukcesu. Podejmując przemyślane decyzje na etapie planowania, można znacząco zwiększyć komfort i satysfakcję z użytkowania działki.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń