Nowoczesne Domki

Jak zrobić toaletę ogrodową?

Jak zrobić toaletę ogrodową?

Twoja wymarzona działka nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej? To częsty problem, który na szczęście ma łatwe rozwiązanie. Prostą ubikację bez problemu wykonasz w kilka dni.  Podpowiadamy jak samodzielnie postawić drewniane WC, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale także ładnie wkomponuje się w otoczenie. Zaczynamy?

Toaleta ogrodowa – jak zrobić?

Nie musisz być doświadczonym majsterkowiczem, aby samodzielnie postawić na działce funkcjonalną toaletę. Wystarczą podstawowe narzędzia, dużo chęci i trochę wolnego czasu.

Zacznij od wykopania dołu. Jego głębokość zależy od kilku czynników, w tym częstotliwości korzystania z toalety podczas pobytu na działce oraz poziomu wód gruntowych. Zazwyczaj wystarcza metr, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kopać nieco głębiej. Kiedy wszystko jest gotowe, obuduj dół deskami, aby nie zasypała go ziemia.

Następnie wykonaj konstrukcję, na której będzie się opierać górna część toalety. Potrzebujesz do tego deski i kilka dużych pali. Wykop kilka dziur wokół dołu i włóż w tam postawioną konstrukcję. Całość musisz potem zalać betonem dla lepszej stabilizacji. Teraz wystarczy przybić deski, które stworzą ściany i zamontować na zawiasach drzwi.

Teraz przychodzi czas na zamontowanie siedziska. Można je wyciąć z płyty OSB i zwieńczyć deską klozetową stylizowaną na drewnianą. Aby całość wyglądała jeszcze lepiej, wnętrze ubikacji można pomalować kolorową farbą.

Sprawdź, jak pomalować drewniany domek.

Budowa toalety na działce to jeszcze nie koniec. Aby utrzymać konstrukcję w czystości i zapewnić higieniczne warunki korzystania z WC, należy też zabezpieczyć całość przed rozwoju grzyba i wilgocią. Do tego celu należy zastosować dobrej jakości impregnat od renomowanego producenta.

WC do ogrodu

Toalety ekologiczne na działkę

Dobro planety leży Ci na sercu? Troszczysz się o środowisko naturalne? Rozważ postawienie na działce ekologicznej toalety torfowej. Jej wykonanie jest proste, a korzyści ze stosowania takiego rozwiązania – wymierne.

Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a na zakończenie prac wypełnij wnętrze ubikacji torfem. W ten sposób nieczystości, które zostaną gromadzone w zbiorniku po pewnym czasie przekształcą się na nawóz, który potem można wykorzystać do użyźniania gleby w ogrodzie.

Zastanawiasz się jak usprawnić działanie toalety? Nieczystości szybciej ulegną rozkładowi, jeśli zastosujesz preparaty zawierające mieszankę odpowiednich bakterii. Występują one zazwyczaj pod postacią specjalistycznego proszku lub płynu, które dodaje się do nieczystości znajdujących się w zbiorniku.

Do korzystania z takiej toalety, nie jest potrzebne połączenie z kanalizacją, wodą oraz prądem. W ten sposób dbasz o planetę i jednocześnie oszczędzasz pieniądze. Brzmi świetnie, prawda?

toaleta na działkę

Budowa toalety na działce

Toaleta na działce powinna spełniać wymogi przewidziane w paragrafach 34-38 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Decydując się na takie rozwiązanie musisz zadbać, aby dno oraz ściany toalety były szczelne i nieprzepuszczalne dla nieczystości. Równie istotna jest szczelność samego przykrycia. Ubikacja na działce rekreacyjnej powinna także posiadać odpowietrzenie znajdujące się minimum pół metra nad poziomem terenu. Jej odległość od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń, w których przebywają ludzie musi wynosić przynajmniej 5 metrów oraz 2 metry od granicy działki sąsiedniej, drogi  lub ciągu pieszego.

Copyright © Altanki
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń