Jak wybrać idealną toaletę na działkę ?

Jak wybrać idealną toaletę na działkę ?

Niewielki domek letniskowy na działce pod miastem to dla wielu osób wyjątkowo przyjemne miejsce do spędzenia urlopu. Zanim jednak zostawisz za sobą cywilizację, musisz wyposażyć swoje nowe “Eldorado” w niezbędne urządzenia, takie jak choćby toaleta. Podpowiadamy jakie WC wybrać na działkę i do domku letniskowego.

Jakie kryteria powinna spełniać toaleta?

Aktualne przepisy mówią, że zbiorniki bezodpływowe na nieczystości powinny mieć szczelne przykrycie z zamykanym otworem, odpowietrzanie oraz nieprzepuszczalne ściany i dno. W praktyce bywa z tym różnie.

Zdarza się, że chałupniczo wzniesione konstrukcje, pełniące na działce rolę toalety, często przepuszczają nieczystości i tym samym stwarzają realne zagrożenie dla użytkowników działki. Sytuacja staje się niebezpieczna, kiedy zawartość toalety trafia prosto do gleby, na której działkowicze mają własne uprawy.

Jeśli nieruchomość nie posiada dostępu do sieci kanalizacyjne, rozwiązań jest kilka. Można wówczas zainwestować we własne szambo, ale w przypadku takiej inwestycji należy się liczyć z wysokim kosztem zakupu, montażu i eksploatacji. Takie rozwiązanie bywa bardzo często nieopłacalne, szczególnie jeśli działka jest odwiedzana tylko przez krótki okres w ciągu roku. Znacznie tańszą i na pewno bardziej praktyczną jest toaleta przenośna lub drewniana toaleta, np. kompostująca.

toaleta na działkę

Wymiary toalety

Podczas budowy toalety na działce typu ROD, oprócz lokalizacji i odległości od poszczególnych elementów, istotne są także jej wymiary.

Aby toaleta na działce lub w ogrodzie mogła być użytkowana w sposób komfortowy, jej wysokość powinna wynosić przynajmniej 1,2 metra, a szerokość minimum 1,1 metra. Taka przestrzeń powinna już wystarczyć do swobodnego korzystania z WC. Warto również wziąć pod uwagę wymiar drzwi, które powinny mieć szerokość co najmniej 90 centymetrów.

Toaleta przenośna vs toaleta stacjonarna

Toalety przenośne wykonane z tworzywa sztucznego to rozwiązanie polecane w sytuacji, kiedy montaż innych rodzajów toalet jest niemożliwy albo sprawia jakieś kłopoty. Zazwyczaj spotyka się je w miejscach użyteczności publicznej na świeżym powietrzu czy podczas imprez plenerowych. Ich funkcjonalność przejawia się między innymi w łatwej eksploatacji. Toalety tego typu składają się z zazwyczaj dwóch pojemników. Jeden jest przeznaczony na nieczystości, a drugi gromadzi wodę do spłukiwania. Wadą przenośnej toalety jest potrzeba samodzielnej konserwacji urządzenia oraz konieczność regularnego pozbywania się nieczystości.

WC może być także stacjonarne. Drewniana toaleta na działce jest nie tylko bardzo praktyczna, ale też ekologiczna i estetyczna. Wykonana z desek tak zwana “sławojka” zazwyczaj doskonale prezentuje się w otoczeniu drzew i krzewów. Jej montaż jest prosty i nawet osoba bez doświadczenia w majsterkowaniu poradzi sobie z tym zadaniem. Toalety na działkę występują w kilku modelach.

toaleta na działkę

Rozważenie różnych technologii toalet

Wybierając toaletę na działkę, warto rozważyć różne dostępne technologie. Od tradycyjnych toalet z szambem, przez ekologiczne toalety kompostujące, aż po nowoczesne toalety spalające. Każda z tych technologii ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę w kontekście swoich potrzeb i możliwości technicznych działki. Toalety kompostujące są przyjazne dla środowiska, ale wymagają regularnej konserwacji, podczas gdy toalety spalające oferują większą wygodę, ale są droższe w zakupie i instalacji.

Jaką toaletę wybrać na działkę?

Jeśli ponad wszystko cenisz komfort i funkcjonalność, świetnym rozwiązaniem będzie zamykane WC, które zapewni Ci 100% prywatności podczas korzystania z toalety. Dzięki otworowi w drzwiach toaleta posiada jednocześnie dobrą wentylację i naturalne oświetlenie. Drewniana toaleta posiada jeszcze inne zalety. Gwarantuje bowiem wysoki poziom higieny i zazwyczaj pozwala uniknąć przykrego zapachu. Jednocześnie świetnie prezentuje się na tle ogrodowej zieleni.

Pamiętaj jednak, że już na wstępnym etapie zakupu toalety, musisz przede wszystkim określić miejsce, gdzie stanie konstrukcja. Dopiero w oparciu o tą decyzję, możesz wybrać jej wielkość, styl wykończenia, a nawet rodzaj stosowanego do budowy drewna. Od Twoich decyzji zależy bowiem poziom komfortu korzystania z WC.

Nie wiesz, jaka toaleta na działce sprawdzi się u Ciebie? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Drewniane WC z naszej oferty sprawdzą się w każdych warunkach.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń