889 009 701 889 009 702

Wiata garażowa bez pozwolenia. Jakie formalności?

Wiata garażowa bez pozwolenia. Jakie formalności?

Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę? To możliwe! W tym artykule podpowiemy, jak przejść przez wszystkie formalności. Przedstawimy, jakie są wymagania i aktualne regulacje prawne. Dowiesz się, co musisz zrobić, aby móc legalnie postawić wiatę w granicach własnej działki.

Co mówią przepisy, czyli wiata bez pozwolenia

Zgodnie z nowelizacją przepisów prawa budowlanego z 2020 r., w określonych przypadkach można zbudować wiatę garażową:

  • bez pozwolenia na budowę,
  • bez zgłoszenia o budowie.

PAMIĘTAJ! Pozwolenia ani zgłoszenia nie wymaga budowa wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2. Musi być ona usytuowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub która jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Łączna liczba tych wiat nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 działki.

2 ekskluzywne samochody zaparkowane w nowoczesnej wiacie samochodowej wykonanej z drewna

Co to jest wiata?

Istnieje kilka przepisów, które warunkują możliwość postawienia wiaty. Jednak samo pojęcie wiaty jest dość niejednoznaczne. Przyjmuje się, że wiata jest lekką, zadaszoną konstrukcją, która opiera się na słupach. Nie może ona zostać zabudowana ze wszystkich ani z większości stron. Polskie prawo nie określa również, z jakiego materiału powinna być zbudowana.

Najważniejsze cechy wiaty to:

  • obecność fundamentów,
  • brak ścian,
  • posiadanie dachu,
  • posadowienie na słupach.

Zrozumienie lokalnych przepisów budowlanych

Ważne jest dokładne przeanalizowanie warunków. Pozwoli to na dobre zrozumienie lokalnych przepisów. W niektórych przypadkach nie potrzebne jest formalne pozwolenie. Może natomiast być konieczne zgłoszenie budowy w odpowiednim urzędzie. Tu z kolei wymagane mogą być odpowiednie dokumenty. Należą do nich na przykład plan zagospodarowania działki czy rysunki techniczne planowanej konstrukcji.

Drewniana wiata z czterospadowym czarnym dachem w której zaparkowany został samochód marki Hyundai

Wiata garażowa bez pozwolenia

 Wiata zazwyczaj ma służyć jako miejsce postojowe. Powinna wówczas być usytuowana:

  • minimum 3 metry od granicy działki,
  • minimum 7 metrów od okien sąsiedniego budynku mieszkalnego.

W dwóch przypadkach nie jest wymagane zachowanie tych odległości:

  • zabudowa jednorodzinna – jeśli niezadaszony parking ma jedno lub dwa stanowiska postojowe dla samochodów osobowych,
  • zabudowa zagrodowa – jeśli wiaty stykają się z niezadaszonymi parkingami dla samochodów osobowych na sąsiedniej działce.

Istnieje również sytuacja, w której nie trzeba załatwiać żadnych formalności. Jest to możliwie w przypadku, gdy wiata ma stanąć na działce, na której już znajduje się budynek mieszkalny lub która jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową.

WAŻNE! Bez pozwolenia na budowę można postawić drewnianą wiatę garażową o powierzchni do 50 m2. Na każde 1000 m2 działki budowlanej mogą przypadać maksymalnie dwa takie obiekty.

Postawienie wiaty o powierzchni do 50 m2 powierzchni nie wymaga również zgłoszenia zamiaru budowy.

A może marzy Ci się również domek letniskowy lub ogrodowy? Sprawdź, jaką konstrukcję bez formalności możesz postawić na swojej działce!

 

Auto marki BMW w kolorze białym zaparkowane w nowoczesnej wiacie wykonanej z drewna w otoczeniu zielonej trawy i szarej kostki brukowej

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty?

Pozwolenie na budowę wiaty garażowej jest potrzebne w przypadku, gdy:

  • wiata będzie mieć powierzchnię większą niż 50 m2,
  • na jednej działce znajdą się więcej niż dwie wiaty o powierzchni do 35 m2 na każde 500 m2,
  • na jednej działce znajdą się więcej niż dwie wiaty o powierzchni do 50 m2 na każde 1000 m2,
  • wiata w bezpośredni sposób „oddziałuje” na sąsiednią nieruchomość,
  • wiata będzie wybudowana w miejscu publicznym.

Wiata już stoi w Twoim przydomowym ogrodzie? Sprawdź, jak zagospodarować przestrzeń wokół niej! Spraw, by Twoja działka zachwycała swoim wyjątkowym wyglądem!

Planowanie budowy wiaty bez pozwolenia. Podsumowanie

Planujesz budowę wiaty garażowej? Pamiętaj, żeby przestrzegać przepisów prawa budowlanego oraz lokalnych regulacji. Ważne jest więc odpowiednie przygotowanie. Przydatna będzie konsultacja z ekspertami oraz odpowiedzialne podejście do projektu. Działania te pozwolą uniknąć późniejszych problemów prawnych. Zagwarantują również, że nowo powstała konstrukcja będzie bezpieczna, funkcjonalna i estetyczna.

Zapoznaj się z nasza ofertą! Sprawdź solidne, drewniane konstrukcje na www.nowoczesne-domki.pl. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego projektu i błyskawiczną realizację usługi.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Tomek, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń