Nowoczesne Domki

Jakie ogrzewanie jest najlepsze do domku letniskowego?

Jakie ogrzewanie jest najlepsze do domku letniskowego?

Czy domek letniskowy może być używany tylko w ciepłych miesiącach? Zdecydowanie nie! Jest tylko jeden warunek – należy dostosować konstrukcję do użytku całorocznego. Podczas montażu domku należy więc przemyśleć zastosowanie różnych rozwiązań zapewniających optymalną temperaturę we wnętrzu obiektu nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.

Czy ogrzewanie domku letniskowego jest niezbędne?

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie w miesiącach wakacyjnych jest zbędnym udogodnieniem, ale dzięki niemu drewniany domek letniskowy można także użytkować w innych, znacznie chłodniejszych, miesiącach. Ogrzewanie może się także przydać w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura nieoczekiwanie spada. Choć stanowi ono dodatkowy wydatek podczas stawiania domku z drewna, na pewno mocno zwiększa komfort użytkowania konstrukcji bez względu na porę roku.

Kiedy jeszcze warto się zdecydować na ogrzewanie domku letniskowego? Jeśli często spędzasz w domku weekendy w ciągu całego roku, aby odpocząć w malowniczej okolicy, ogrzewanie na pewno sprawdzi się znakomicie.

Jak wybrać metodę ogrzewania domku letniskowego?

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda ogrzewania, która sprawdzi się we wszystkich domkach. To pewne. Sposób grzania powinien bowiem zostać dopasowany do konstrukcji budynku, a także potrzeb jego użytkowników i wielu innych kwestii.

Należy pamiętać, że wybór optymalnego rozwiązania zagwarantuje nie tylko komfort cieplny, ale także pozwoli zminimalizować koszty ogrzewania. Jak ogrzać domek letniskowy, aby można w nim było przebywać nawet zimą?

Piec i komin w domkach letniskowych

Aby zapewnić sobie pożądaną temperaturę w domku, warto rozważyć montaż komina wykonanego z rur dwuściennych i wełny mineralnej. To bez wątpienia najłatwiejszy i także najbardziej skuteczny sposób na odprowadzenie z domku wszelkich spalin, bez względu na rodzaj wybranego kominka. Decydując się na takie rozwiązanie nie ma potrzeby wykonywania ceglanego przewodu ani fundamentu. Piecyk może bowiem zostać zamontowany na zewnątrz, na przykład przy ścianie domku letniskowego.

W ogrzewaniu domków letniskowych o stosunkowo niewielkiej powierzchniach sprawdza się także charakterystyczny piecyk wolnostojący typu koza. W ten sposób w krótkim czasie można podnieść temperaturę w wybranym pomieszczeniu. Ponadto taki piecyk ma charakter dekoracyjny i prezentuje się naprawdę oryginalnie w każdym pomieszczeniu.

Minusem obu rozwiązań jest konieczność stałego dokładania odpowiedniej ilości opału, aby zapewniać w domku pożądany komfort cieplny.

Grzejniki elektryczne w domku letniskowym

Ogrzewanie elektryczne w domku letniskowym ma wiele zalet, ale najważniejszą z nich jest jego bezobsługowość. W tym przypadku nie trzeba bowiem regularnie dorzucać opału do piecyka, aby zachować komfort cieplny mieszkańców. Decydując się na ogrzewanie elektryczne można podnieść temperaturę we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie, co również jest sporą zaletą tego rozwiązania.

Jeśli dodatkowo zależy Ci na optymalizacji kosztów, grzejnik elektryczny to także świetny wybór. Stosując ogrzewanie elektryczne można bowiem dość precyzyjnie określić, do jakiej temperatury mają zostać nagrzane wybrane pomieszczenia oraz wskazać czas, przez jaki grzejniki mają zostać włączone.

Ogrzewanie gazowe lub podłogowe w domku letniskowym

Alternatywnym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w domku letniskowym jest ogrzewanie gazowe. Można na przykład zainwestować w przenośny piecyk gazowy, ale wówczas trzeba pamiętać o regularnej wymianie butli. Równie dobrze sprawdzi się ogrzewanie podłogowe i grzejniki olejowe, ale takie rozwiązanie traktowane jest raczej jako  dodatkowy, a nie główny, element instancji cieplnej.

Izolacja domku letniskowego

Jeśli chodzi o ogrzewanie domku letniskowego, bardzo istotnym aspektem jest tutaj  izolacja konstrukcji. Poprawnie wykonane ocieplenie przekłada się bowiem bezpośrednio na spore oszczędności związane z ogrzewaniem. Nierzadko izolacja redukuje koszt ogrzewania domku letniskowego o 30%. To świetny wynik!

Sprawdź, jak ocieplić domek letniskowy.

Warto przy tym pamiętać, że ocieplenie domku ma spory wpływ nie tylko na utrzymanie komfortu cieplnego zimą, ale także zapewnia przyjemny chłód w trakcie upalnych letnich dni.

Izolację domku drewnianego należy dobierać na podstawie pór roku, w których domek drewniany będzie najczęściej wykorzystywany, a także grubości jego ścian. Zazwyczaj ociepla się tylko dach i podłogę, ale w pewnych przypadkach warto także zaizolować ściany.

Copyright © Altanki
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń