Wentylacja w drewnianym domku ogrodowym

Wentylacja w drewnianym domku ogrodowym

Wszędzie tam, gdzie w domkach ogrodowych przebywają ludzie, niezbędna jest prawidłowo działająca wentylacja, która gwarantuje skuteczny obieg powietrza. Oprócz zanieczyszczeń (np. dymu papierosowego), wentylacja wyciąga na zewnątrz nadmiar pary wodnej, dzięki czemu zapobiega zawilgoceniu, a tym samym pojawieniu się pleśni i grzybów.

Czym jest wentylacja?

Wentylacja to wymiana powietrza w pomieszczeniu. W wyniku tego procesu zanieczyszczone powietrze zostaje usunięte, a świeże dostarczone. Bez względu na obiekt, w jakim przebywamy, dobra wentylacja jest po prostu niezbędna.

Istnieją dwa sposoby wentylacji – naturalna i mechaniczna.

Wentylacja naturalna zachodzi dzięki różnicy temperatur i gęstości powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. Prawidłowa cyrkulacja jest wynikiem wielu czynników, takich jak konstrukcja domu, rozmieszczenie pomieszczeń, a nawet położenie budynku i występowanie nieszczelności w oknach i drzwiach.

Wentylacja w domku ogrodowym – możliwości

Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, domek powinien zostać wyposażony w otwory wentylacyjne, które odprowadzają ciepło i wilgoć z wnętrza konstrukcji. Jest to szczególnie istotne przy długotrwałym użytkowaniu domku, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Przeczytaj także, jakie ogrzewanie jest najlepsze do domku letniskowego.

Dobra wentylacja w domku wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na jakość przechowywanych wewnątrz narzędzi ogrodowych, rowerów czy środków ochrony roślin.

Naturalny obieg powietrza

W przypadku konstrukcji z drewna, wentylacja wynika z ruchu powietrza i działa dzięki różnicy temperatur. Świeże powietrze opada, a gorące wędruje w górę. Otwory wentylacyjne warto więc stosować w elewacji, przy zadaszeniu, albo pozostawić szczeliny w dolnej części drzwi. To najłatwiejszy sposób na to, aby zimne powietrze przedostało się do wnętrza domku. Aby wspomóc cyrkulację, można też dodać otwory do szczytów na dachu.

Zalety wentylacji grawitacyjnej:

  • działa bez dodatkowego zasilania,
  • jest mało awaryjna z uwagi na zastosowanie prostej technologii,
  • jest bezgłośna.

Odpowietrzniki ścienne

Odpowietrzniki ścienne to pasywny sposób na utrzymanie wymiany powietrzu w domku ogrodowym. Występują one w różnych formach i są produkowane z rozmaitych materiałów. Zazwyczaj można je pomalować na taki sam kolor, jaki ma elewacja konstrukcji. W celu zamontowania odpowietrzników ściennych, trzeba zrobić uchwyt w bocznicy, a następnie zamocować odpowietrznik przy pomocy odpowiednich narzędzi.

wentylacja grawitacyjna naturalna z daleka

wentylacja grawitacyjna naturalna z daleka

Wentylacja w domku ogrodowym – podsumowanie

Domki  powinny posiadać wentylację, która gwarantuje świeże i wolne od nieprzyjemnych zapachów powietrze przez całą dobę. W suchym środowisku pleśń i grzyby nie mogą się rozwijać, dzięki czemu nie dochodzi do pogorszenia stanu konstrukcji. To jednak nie wszystko. Warto również pamiętać, że odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewnia komfort cieplny o każdej porze roku.

Warto przy tym pamiętać, że rodzaj wentylacji w domku ogrodowym często zależy od jego projektu. Aby jednak w przyszłości zaoszczędzić czas i pieniądze na potencjalne naprawy, najlepiej  zainwestować w domek ogrodowy od sprawdzonego i renomowanego producenta. Zachęcamy tym samym do zapoznania się z naszą ofertą na drewniane domki ogrodowe projektowane z myślą o potrzebach najbardziej wymagających klientów.

Copyright © Altanki
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń