Jak zbudować drewniany domek dla dzieci ?

Własny drewniany domek to świetny pomysł na kreatywną zabawę. Nic dziwnego, że jesto to marzenie wielu dzieci. Aby je spełnić musisz wygospodarować trochę czasu i popuścić wodze fantazji. Chcesz zbudować domek, ale nie wiesz jak? Dzięki naszemu poradnikowi na pewno świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Podpowiemy Ci, jak zaplanować i wykonać projekt, który zachwyci najmłodszych członków rodziny. Jednocześnie będzie trwały i estetyczny.
Od czego zacząć?
Budowa drewnianego domku dla dzieci to z pewnością spore wyzwanie. Należy się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć od dobrego zaplanowania całego procesu oraz od stworzenia projektu. Na początku należy określić, jakie wymiary ma mieć domek. W tym przypadku dużo zależy oczywiście od wieku dziecka, ale też od dostępnej przestrzeni. I właśnie tu warto też się zastanowić, w którym miejscu domek będzie stał. Zwrócić uwagę na nasłonecznienie, ilość wolnego miejsca oraz bezpieczeństwo.
Optymalne wymiary platformy pod drewniany domek dla dziecka to:
- wysokość: 1,3 m
- długość: 2,6 m
- szerokość: 1,5 m
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby te wielkości zmodyfikować zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.
Podczas planowania budowy domku należy również określić, z jakich materiałów powstanie. Przydatne jest narysowanie sobie prostego rysunku. Powinien on przedstawiać kształt domku oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów. W tym miejscu warto jeszcze zastanowić się, do jakich celów ma służyć nasza konstrukcja. Drewniany domek może służyć do zabawy, ale nie musi to być jego jedyne przeznaczenie. Sprawdzi się również jako strefa relaksu i odpoczynku lub nauki. Przydatne może być również miejsce, które będzie przeznaczone do przechowywania zabawek.
Co jest niezbędne do budowy domku dla dzieci?
Wiesz już, gdzie stanie domek i znasz wszystkie wymiary? To świetnie! Teraz należy wybrać rodzaj drewna, z którego będzie zbudowany oraz określić jego ilość. Najlepiej sprawdzi się gatunek drewna, który dobrze radzi sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Do tego dobrze by było zaopatrzyć się w wysokiej jakości impregnat oraz farby lub lakiery. Oczywiście nia zapomij o elementach mocujących, czyli o śrubach, gwoździach i kątownikach. Jeżeli chodzi o narzędzia z kolei, to przydatne mogą być między innymi takie jak:
- ukośnica do drewna,
- wyrzynarka,
- wiertarko-wkrętarka,
- pilarka,
- piła,
- wiertło płaskie do drewna,
- poziomica,
- duże zaciski stolarskie,
- miarka,
- śrubokręt,
- klucz nasadowy,
- ołówek,
- młotek.
Drewniany domek dla dzieci – krok po kroku
Krok 1. Przygotowanie podłoża
Bardzo ważne jest, aby domek był stabilny i nie stwarzał ryzyka. Dlatego tak istotne jest przygotowanie podłoża. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie przeszkody, gałęzie, kamienie itp oraz wyrównać teren. Następnym krokiem jest przygotowanie fundamentu. Wylać podłoże betonem lub zastosować betonowe bloczki.
Krok 2. Budowa konstrukcji
Ramę podłogi najlepiej wykonać z desek. Do wykonania szkieletu domku potrzebne są belki konstrukcyjne. Za pomocą poziomicy ułóż w pionie poszczególne elementy. Następnie zamocuj je do podłogi wykorzystując nierdzewne śrubki i gwoździe. Jako podłoga doskonale sprawdzają się zwykłe deski albo drewniana podbitka. Jeżeli chodzi o dach, to najczęściej stosowane są dachy dwuspadowe. Krokwie zamocuj przy pomocy wkrętów do belek, a potem umieść na nich łaty. Jako pokrycie możesz zastosować gont bitumiczny, blachę falistą czy na przykład dachówkę. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz budżetu. Najważniejsze, żeby dach zapewniał schronienie przed mocnym słońcem, opadami oraz wiatrem. Żeby był wysokiej jakości i przy tym estetycznie się prezentował. Warto zaimpregnować wszystkie drewniane elementy przed skręceniem domku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się dostać do każdego zakamarku.
Krok 3. Dodatkowe elementy
Teraz można przejść do montażu drzwi oraz okien. Drzwi powinny być łatwe w obsłudze dla dziecka. Okna z kolei odpowiednio zabezpieczone. W zależności od konstrukcji należy również zamontować schody lub drabinkę. Najważniejsze, żeby były stabilne i ergonomiczne.
Krok 4. Wykończenie i dekoracja
Kolejny etap to wyszlifowanie wszystkich powierzchni. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć Twoją pociechę. Teraz można przejść do malowania. Warto do tej czynności zaangażować dziecko. Jest to świetna okazja do spędzenia ze sobą czasu oraz do super zabawy. Dodatkowo dziecko będzie jeszcze bardziej czuło, że ten domek jest jego. Na domek można również przykleić różne naklejki i ozdoby. Wybierając kolory oraz dekoracje można dostosować domek do otoczenia. Powstanie wówczas spójna i estetyczna kompozycja. Innym rozwiązaniem z kolei jest po prostu zastosowanie barw i ozdób, które są atrakcyjne i ulubione dla Twojego dziecka. Pamiętaj również o bezpieczeństwie. Wskazane jest zastosowanie barierek oraz mat antypoślizgowych.
Dodatkowe wyposażenie
Drewniany domek dla dzieci musi być dostosowany do wieku oraz potrzeb Twojej pociechy. W zależności od tego możesz wyposażyć go w różne tablice kredowe, drabinki, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie czy małe tunele. Zdecydowanie wzmocni to funkcjonalność domku. Zapewni także najmłodszym długą i kreatywną zabawę. Drewniana konstrukcja ma to do siebie, że łatwo ją modyfikować. Dzięki temu możesz rozbudowywać domek wraz z wzrostem dziecka.
Podsumowanie
Niewielki, ale pomysłowy drewniany domek, to z pewnością wielka frajda dla dziecka. To doskonały sposób na zapewnienie mu rozrywki i dobrej, kreatywnej zabawy, Przy tym cały czas Twój szkrab będzie w zasięgu wzroku. Jest to także oryginalna dekoracja przydomowego ogrodu lub podmiejskiej działki. Żaden maluch nie przejdzie obok niego obojętnie. Jest to więc też świetne rozwiązanie, jeśli pragniesz zachęcić swoje dziecko do zabawy na świeżym powietrzu. Nie masz czasu ani zacięcia do majsterkowania? Sprawdź naszą szeroką ofertę na gotowe domki z drewna stworzone z myślą o najbardziej wymagających małych użytkownikach.