
Domek na narzÄ™dzia – drewniany czy plastikowy?
Domek na narzÄ™dzia stanowi idealne rozwiÄ…zanie dla osób, które ceniÄ… porzÄ…dek na dziaÅ‚ce. Na rynku można aktualnie znaleźć wiele modeli takich dziaÅ‚kowych narzÄ™dziowni. RóżniÄ… siÄ™ one miÄ™dzy sobÄ… wielkoÅ›ciÄ…, ksztaÅ‚tem, sposobem montażu, a także materiaÅ‚em, z którego zostaÅ‚y wykonane. Z tego artykuÅ‚u dowiesz siÄ™ jaki domek narzÄ™dziowy warto wybrać – drewniany czy plastikowy?
Domki narzędziowe z drewna od lat cieszą się ogromną popularnością wśród działkowiczów i osób, które pragną w efektowny sposób zagospodarować ogród lub przestrzeń przed domem. Takie konstrukcje wyglądają bowiem niezwykle elegancko i zapewniają klimatyczną atmosferę w przydomowej scenerii. Warto przy tym pamiętać, że narzędziowe domki z drewna mają dość skomplikowaną konstrukcję. Tym samym zakupu warto dokonać u sprawdzonego producenta, a montaż budowli warto powierzyć doświadczonej i wyspecjalizowanej ekipie. W przypadku domku narzędziowego z drewna, nie trzeba wykonywać betonowej wylewki. Można go bowiem postawić na bloczkach betonowych.
Kolejna spora zaleta drewnianych domków na narzędzia to łatwość modyfikacji. Jeśli któregoś dnia poczujesz, że ilość półek jest niewystarczająca, albo nie ma gdzie powiesić kolejnych narzędzi, wystarczy wywiercić dziurę i zamocować dodatkowe haczyki albo szafki.
Do minusów drewnianych domków można zaliczyć konieczność odpowiedniej pielÄ™gnacji. Bez impregnacji i czynnoÅ›ci konserwacyjnych, drewno bÄ™dzie stopniowo tracić swój niepowtarzalny urok. WÅ‚aÅ›nie dlatego tak istotne jest, aby kupić domek wykonany z najwyższej jakoÅ›ci drewna (sosna, Å›wierk, dÄ…b, modrzew) i odpowiednio zaimpregnowany. PostÄ™pujÄ…c zgodnie ze wskazówkami producenta, można siÄ™ spodziewać, że drewniana narzÄ™dziownia nie podda siÄ™ szkodliwemu oddziaÅ‚ywaniu czynników atmosferycznych i nawet pomimo upÅ‚ywu lat – wciąż bÄ™dzie siÄ™ piÄ™knie prezentować.
Sprawdź, jak pomalować drewniany domek na narzędzia.
Plastikowe domki narzędziowe
Wśród działkowiczów sporym zainteresowaniem cieszą się domki narzędziowe z tworzywa. Plastik jest stosunkowo odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie wymaga konserwacji jak na przykład drewno. Czynności pielęgnacyjne ograniczają się w zasadzie do mycia elewacji domku raz na kilka miesięcy. Sporą zaletą jest także maksymalnie uproszczona konstrukcja oraz łatwy montaż. Plastikowy domek na narzędzia składa się zazwyczaj z kilku elementów, które można samodzielnie połączyć. To by było na tyle, jeśli chodzi i plusy posiadania plastikowej narzędziowni.
W domkach z tworzywa sztucznego trudno dokonać jakichkolwiek modyfikacji. Oczywiście można go pomalować, ale efekt jest zazwyczaj daleki od ideału. Umieszczenie w takiej konstrukcji dodatkowych półek czy haczyków jest zazwyczaj bardzo problematyczne lub niekiedy nawet niewykonalne.
Warto mieć także na uwadze, że plastikowe domki na narzędzia nie prezentują się zbyt efektownie. Tworzywa sztuczne, nawet te imitujące drewno, raczej nie przyciągają uwagi, a po pewnym czasie po prostu płowieją na słońcu i prezentują się znacznie gorzej. Ponadto wszelkie próby ingerencji w wygląd plastikowego domku na narzędzia mogą się zakończyć niepowodzeniem, albo nawet zniszczeniem całej konstrukcji.
Decydując się na takie rozwiązanie, warto zatem wybrać obiekt, który w 100% spełnia nasze oczekiwania i nie wymaga z naszej strony żadnych poprawek.
Drewniany czy plastikowy?
Domek na narzÄ™dzia z zaÅ‚ożenia powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Czy warto zatem wydać nieco wiÄ™cej pieniÄ™dzy na konstrukcjÄ™ wykonanÄ… z dobrego gatunkowo drewna? Naszym zdaniem – zdecydowanie TAK! OczywiÅ›cie sporo zależy od indywidualnych upodobaÅ„ i wielkoÅ›ci budżetu przeznaczonego na inwestycjÄ™. Priorytetem powinna być jednak trwaÅ‚ość i uniwersalność domku, a takie wÅ‚aÅ›nie sÄ… drewniane domki na narzÄ™dzia.
Drewno jest ponadto materiałem ekologicznym, który zawsze doskonale prezentuje się na tle soczystej zieleni i łatwo do niego dopasować pozostałe elementy małej architektury ogrodowej.