Czy da się korzystać z altany ogrodowej zimą?

Czy da się korzystać z altany ogrodowej zimą?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu daje mnóstwo radości, nawet w zimie. Chcesz zaaranżować spotkanie z przyjaciółmi lub zabawę z dzieckiem, kiedy temperatury spadają? Możesz wykorzystać drewnianą wiatę lub altanę ogrodową. Sprawdź, czy i jak korzystać z takiej konstrukcji zimą.

Przeczytaj: Jak wybrać teren pod altanę ogrodową?

Użytkowanie altany zimą

Drewniane konstrukcje, których nie można przenieść ani rozmontować na zimę, na pewno warto zabezpieczyć. Dzięki temu zachowają integralność strukturalną po nadejściu pierwszego mrozu.

Drewniana altana ogrodowa to konstrukcja przeznaczona przede wszystkim do relaksu. Niestety panujące zimą chłody często zniechęcają do spędzania tam czasu. Na szczęście są na to sposoby. 

Wracając do pytania, czy da się korzystać z drewnianej altany zimą, odpowiedź brzmi – TAK. Aby spędzanie czasu na świeżym powietrzu było przyjemne, warto zadbać o komfort cieplny w altance. 

Zimno w altance ogrodowej bierze się z kilku powodów:

  • brak izolacji ścian, 
  • brak tradycyjnego wykończenia dachu. 

Właśnie dlatego, powietrze w takiej konstrukcji błyskawicznie się wychładza. Aby zimą korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam altana, warto ją zatem odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a następnie odpowiednio dogrzać. 

altana ogrodowa zimą

Plandeki na drewniane altany

Nie ulega wątpliwości, że najlepiej sprawdzają się sposoby, które na trwałe ingerują w drewnianą konstrukcję i można je szybko zdemontować na okres letni. Dużą popularnością cieszą się plandeki na altany wykonane z przeciwdeszczowej i mrozoodpornej tkaniny. Taki pokrowiec ochroni altanę przed śniegiem, deszczem i wiatrem, a w środku zapewni kilka stopni więcej niż wskazują termometry na zewnątrz. 

Odpowiednio dobrana plandeka na altankę może nawet poprawić wygląd altany w okresie, kiedy nie rosną wokół żadne kwiaty, a drzewa są okoliczne pozbawione liści. Niektóre plandeki posiadają okna z transparentnej folii, więc gwarantują świetną widoczność i przepuszczają naturalne światło słoneczne do środka. Takie rozwiązanie zapewnia więc całkiem dużo możliwości i pozwala szybko dostosować konstrukcję do zmieniającej się pogody

altana ogrodowa zimą

Ogrzewanie drewnianej altany

Klasyczne metody grzewcze, takie jakie grzejniki elektryczne czy podłączenie do ogrzewania centralnego, są w tym przypadku mało efektywne, a przede wszystkim nieopłacalne. 

Instalacja stałego źródła ciepła w sporadycznie używanej altance może generować nieproporcjonalnie wysokie koszty, dlatego lepiej zainwestować w urządzenia dogrzewające, typu  grzejnik elektryczny, czy promiennik. Z kolei słynna farelka, choć szybko zapewnia komfort cieplny, pochłania ogromne ilości prądu. Ciekawą alternatywą są pojedyncze pochodnie, które w dodatku tworzą niepowtarzalny klimat i stosunkowo szybko zapewniają optymalną ilość ciepła.

Doskonale sprawdzą się promienniki na podczerwień, które w przeciwieństwie do innych metod grzewczych, nie działają na zasadzie cyrkulacji powietrza. W praktyce oznacza to, że nie nagrzewają całego pomieszczenia, tylko emitują ciepło, które dociera bezpośrednio do ciała człowieka. 

altana ogrodowa zimą

Wpływ odpowiedniej izolacji na użytkowanie altany zimą

Aby altana ogrodowa była funkcjonalna również zimą, kluczowe jest odpowiednie jej ocieplenie. Izolacja ścian, podłogi, a przede wszystkim dachu, może znacząco ograniczyć utratę ciepła, umożliwiając komfortowe użytkowanie nawet przy niskich temperaturach. Materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna czy płyty styropianowe, zapewnią nie tylko ciepło, ale również zwiększą efektywność energetyczną ogrzewania, co jest istotne w kontekście ekonomicznym.

Wprowadzenie elementów zwiększających komfort użytkowania zimą

Dodanie grubych, termoizolacyjnych zasłon, dywanów oraz poduszek może znacząco zwiększyć komfort termiczny wewnątrz altany. Te elementy pomogą utrzymać ciepło i sprawią, że altana stanie się przytulnym miejscem do spędzania czasu, nawet gdy na zewnątrz panują mrozy.

Czy da się korzystać z altany ogrodowej zimą? – podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że altanka jest pomieszczeniem, w którym nie spędza się zbyt wiele czasu zimą. Jest zazwyczaj używana sezonowo, więc nie wymaga ocieplenia. Zimą może być na przykład wykorzystana do przechowywania roślin. Jeśli jednak zadbasz o to, aby wewnątrz panowała przyjemna temperatura, korzystanie z drewnianej altanki będzie możliwe przez cały rok.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń