poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      biuro@nowoczesne-domki.pl   telefon: 889 009 701 telefon: 889 009 702

BlogJak dbać o drewniany domek letniskowy w zimie?
Drewniany pawilon ogrodowy z szklanymi elementami.

Jak dbać o drewniany domek letniskowy w zimie?

Niskie temperatury, duża wilgoć i wiatr to zimą najwięksi wrogowie każdej drewnianej konstrukcji. Jeśli chcesz, aby Twój domek letniskowy przetrwał do następnej wiosny w doskonałej kondycji, musisz o niego zadbać.

Od czego zacząć?

Większość prac, które powinny się znaleźć na liście czynności do wykonania przed nadejściem zimy, nie wymaga żadnych konkretnych umiejętności, ani tym bardziej specjalistycznego sprzętu. Jeśli jednak nie wiesz, od czego zacząć, podpowiadamy jak dbać o drewniany domek letniskowy w zimie.

Przeczytaj również: Czy da się korzystać z altany ogrodowej zimą?

Zabezpiecz drewno przed gniciem

Wszystkie drewniane budynki ogrodowe należy zabezpieczyć przed gniciem, wilgocią i owadami za pomocą środków konserwujących. W zależności od rodzaju produktu, taką powłokę należy uzupełniać co 2-3 lata. Warto jednak pamiętać, że większość środków do pielęgnacji drewna trzeba nakładać przy suchej pogodzie, więc drewniany domek trzeba koniecznie zabezpieczyć jeszcze przed nadejściem zimowych opadów.

Zadbaj o przestrzeń wentylacyjną

Jedna z najskuteczniejszych metod ochrony drewnianych konstrukcji przed wilgocią i rozkładem to umożliwienie swobodnej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu drewno jest “wietrzone” i może swobodnie schnąć, kiedy nie ma opadów. Jeśli tuż przy domku letniskowym rosną krzewy, warto je w związku z tym przyciąć przed zimą, aby zapewnić konstrukcji niczym niezakłóconą wentylację.

Altana ogrodowa z drewnianym tarasem oraz przeszklonymi drzwiami.
Przestronna altana ogrodowa z dużym drewnianym tarasem i eleganckimi przeszklonymi drzwiami.

Sprawdź uszczelki okienne i dach

Przed opuszczeniem drewnianego domku letniskowego na dłuższy czas, należy szczelnie zamknąć okna i drzwi.  Warto również sprawdzić, czy wokół dachu i okien nie ma szczelin, przez które mogłaby przedostać się woda. Uszczerbki w drewnie wypełnij silikonem, albo specjalnym uszczelniaczem. Papa i gonty dachowe nie są wieczne i mogą wymagać wymiany co kilka lat. Sprawdzaj je co roku i usuwaj szczeliny, zanim woda przedostanie się do wnętrza konstrukcji. Dach kontroluj także po ulewnych burzach lub porywistych wiatrach. Jeśli Twój drewniany domek letniskowy znajduje się na odsłoniętym terenie i jest narażony rozmaite warunki pogodowe, przed położeniem gontu lub papy, rozważ dodanie wodoodpornej membrany dachowej.

Regularnie oczyszczaj rynny

Twój domek został wyposażony w rynny? Upewnij się, że nie ma w nich liści, aby stopiony śnieg mógł swobodnie spływać. Czasami wystarczy kilka wilgotnych liści, aby zablokować rynnę i uniemożliwić prawidłowy odpływ wody. To z kolei ogranicza cyrkulację powietrza i zwiększa ryzyko gnicia drewnianej konstrukcji. Jeśli zimą występują opady śniegu, należy bezwzględnie usuwać go zarówno w rynien, jak i z dachu. Zamarznięty śnieg obciąża i uszkadza drewniana konstrukcję.

Pamiętaj o instalacjach

Jeśli drewniany domek letniskowy posiada instalację hydrauliczną, elektryczną lub grzewczą, należy je zabezpieczyć według zaleceń danego producenta. W przypadku hydrauliki trzeba przede wszystkim zamknąć dopływ wody oraz wypuścić ją z obiegu. Podczas długo utrzymujących się mrozów, woda zamarza, co to z kolei prowadzi do uszkodzeń w instalacji.

Domek letniskowy w zimie – podsumowanie

Wiesz już, jak zadbać o swój domek letniskowy zimą. W większości przypadków to tylko kwestia kilku prostych czynności. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami zyskujesz pewność, że Twój domek przetrwa najtrudniejsze warunki pogodowe w roku bez żadnych uszczerbków lub poważniejszych uszkodzeń. Byle do wiosny!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.

Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 nowoczesne.domki.pl@gmail.com