Czy da się korzystać z altany ogrodowej zimą?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu daje mnóstwo radoścI – nawet zimą. Chcesz zaaranżować spotkanie z przyjaciółmi lub zabawę z dzieckiem, kiedy temperatury spadają? Możesz wykorzystać w tym celu drewnianą wiatę lub altanę ogrodową. Sprawdź, jak ją przygotować, by komfortowo i bezpiecznie móc z niej korzystać podczas zimowych miesięcy.
Użytkowanie altany zimą
Drewniane konstrukcje, których nie można przenieść ani rozmontować na zimę, warto odpowiednio zabezpieczyć. Dzięki temu zachowają integralność strukturalną po nadejściu pierwszego mrozu. Drewniana altana ogrodowa to konstrukcja przeznaczona przede wszystkim do relaksu. Panujące zimą chłody często niestety zniechęcają do spędzania w niej czasu. Na szczęście są na to sposoby.
Czy da się korzystać z drewnianej altany zimą? Odpowiedź brzmi – TAK. Aby jednak spędzanie czasu na świeżym powietrzu było przyjemne, warto zadbać o komfort cieplny w altance.
Altana nie ma w pełni zabudowanych ścian ani żadnej izolacji. Powietrze w takiej konstrukcji błyskawicznie się wychładza. Aby zimą korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam altana, warto ją zatem odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Należy ją również odpowiednio dogrzać.
Kluczowe elementy przygotowania altany do zimy
Plandeki na drewniane altany
Plandeki na altany wykonane są z przeciwdeszczowej i mrozoodpornej tkaniny. Jest to świetne rozwiązanie, które na stałe nie ingeruje w drewnianą konstrukcję. Do tego można je szybko zdemontować na okres letni. Taki pokrowiec ochroni altanę przed śniegiem, deszczem i wiatrem. Sprawi również, że w środku będzie kilka stopni więcej niż wskazują termometry na zewnątrz.
Zimą wokół altany nie rosną żadne kwiaty, a drzewa pozbawione są liści. Wówczas odpowiednio dobrana plandeka na altankę może nawet poprawić jej wygląd. Niektóre plandeki posiadają okna z transparentnej folii. Gwarantują więc świetną widoczność i przepuszczają do środka naturalne światło słoneczne. Takie rozwiązanie zapewnia więc całkiem dużo możliwości. Pozwala szybko dostosować konstrukcję do zmieniającej się pogody i cieszyć się jej funkcjonalnością.
Ogrzewanie drewnianej altany
Klasyczne metody grzewcze, jak podłączenie do ogrzewania centralnego, są w tym przypadku mało efektywne. Przede wszystkim są również nieopłacalne. Instalacja stałego źródła ciepła w sporadycznie używanej altance może generować nieproporcjonalnie wysokie koszty. Dlatego lepiej zainwestować w urządzenia dogrzewające.
Sprawdzi się tu na przykład grzejnik elektryczny czy promiennik. Słynna farelka z kolei szybko zapewnia komfort cieplny. Pochłania jednak ogromne ilości prądu. Ciekawą alternatywą są pojedyncze pochodnie. Stosunkowo szybko zapewniają one optymalną ilość ciepła. Przy tym tworzą niepowtarzalny klimat. Doskonale sprawdzą się również promienniki na podczerwień. W przeciwieństwie do innych metod grzewczych, nie działają one na zasadzie cyrkulacji powietrza. W praktyce oznacza to, że nie nagrzewają całego pomieszczenia, tylko emitują ciepło, które dociera bezpośrednio do ciała człowieka.
Izolacja i ocieplenie
Aby altana ogrodowa była funkcjonalna również zimą, kluczowe jest odpowiednie jej ocieplenie. Izolacja ścian, podłogi, a przede wszystkim dachu, może znacząco ograniczyć utratę ciepła. Umożliwi komfortowe użytkowanie nawet przy niskich temperaturach. Sprawdzą się takie materiały izolacyjne, jak wełna mineralna czy płyty styropianowe. Zapewnią nie tylko ciepło, ale również zwiększą efektywność energetyczną ogrzewania. Jest to więc istotne również w kontekście ekonomicznym.
Szukasz również ocieplenia do drewnianego domku? Sprawdź, jakie ogrzewanie sprawdzi się najlepiej!
Aranżacja zimowej altany ogrodowej
Dobrze przemyślana aranżacja sprawi, że przebywanie w altanie zimą będzie jeszcze przyjemniejsze. Grube dywany, koce, pledy i poduszki ułatwią utrzymanie ciepła wewnątrz i stworzą przytulną atmosferę. Uroku i wyjątkowego nastroju dodadzą również lampki LED lub lampiony. Warto również pomyśleć o iglakach i roślinach zimozielonych. Tym sposobem możesz stworzyć wręcz magiczny klimat. Cieszyć się przyjemnymi chwilami z bliskimi w pięknej zimowej scenerii.
Sprawdź również, jak w zimie zadbać o swój drewniany domek letniskowy!
Podsumowanie
Czy da się korzystać z altany ogrodowej w zimę? Da się. Nie ma co ukrywać, że jest to konstrukcja idealna na lato. W zimowe miesiące często pełni jedynie funkcje przechowalni. Jednak odpowiednio przygotowana może stać się wyjątkowo uroczym miejscem, w którym przyjemnie będzie spędzić czas nawet zimą. Doskonale sprawdzi się wówczas jako strefa do odpoczynku w przerwie od zabaw w śniegu. Może również służyć do spotkań z bliskimi, na przykład przy ognisku. Korzystanie z altany w zimie jest więc nie tylko możliwe. Może być także bardzo przyjemne i praktyczne. Odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie konstrukcji sprawi, że będzie ona dawała wiele satysfakcji przez cały rok.
Wiesz już, jak korzystać z altanki zimą. Zobacz również, jak skutecznie ochronić ją przed ogniem!