Black Week właśnie się rozpoczął. Nie zwlekaj i skorzystaj z największych w tym roku RABATÓW!

Jak zbudować drewniany domek dla dzieci ?

Jak zbudować drewniany domek dla dzieci ?

Własny drewniany domek to marzenie niemal każdego dziecka. Aby je spełnić musisz wygospodarować trochę czasu i popuścić wodze fantazji. Chcesz zbudować domek dla dzieci, ale nie wiesz jak? Dzięki naszemu poradnikowi, na pewno świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem.

Od czego zacząć?

Budowa drewnianego domku dla dzieci to bez wątpienia spore wyzwanie i należy się do niego odpowiednio przygotować. Na początek potrzebny jest projekt budowli. Od tego jak docelowo będzie wyglądać domek, zależy bowiem wiele kwestii. Trzeba, między innymi, określić ilość materiału potrzebną do budowy, wybrać miejsce, a także odpowiednio przygotować podłoże.

Optymalne wymiary platformy pod drewniany domek dla dziecka to 1,3 metra wysokości, 2,6 metra długości oraz 1,5 metra szerokości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby te wielkości zmodyfikować zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

domek dla dzieci

Co jest niezbędne do budowy domku dla dzieci?

Wiesz już, gdzie stanie domek i znasz wszystkie wymiary? To świetnie! Teraz musisz obliczyć ilość drewna potrzebnego do wzniesienia takiej konstrukcji. Domek powinien mieć bowiem stabilną konstrukcję, na której będą się opierać drewniane belki, krokwie i dach.

Inne materiały niezbędne do budowy domku to ukośnica do drewna, wyrzynarka, wiertarko-wkrętarka, pilarka, wiertło płaskie do drewna, poziomica, duże zaciski stolarskie, miarka, śrubokręt, klucz nasadowy oraz ołówek, młotek, komplet wkrętów do drewna, kątowniki i oczywiście gwoździe.

Drewniany domek dla dzieci – krok po kroku

Samodzielne wykonanie drewnianego domku dla dzieci nie jest wcale tak trudne, jak to się wydaje na początku. Oto, co należy zrobić, aby prace przebiegały sprawnie i bez komplikacji.

Zanim przystąpisz do stawiania domku, musisz koniecznie przygotować podłoże, aby domek podczas dziecięcych zabaw nie uległa uszkodzeniu, ani się nie przewrócił. W celu stabilizacji drewnianej konstrukcji należy wylać podłoże betonem lub zastosować betonowe bloczki. Ramę podłogi najlepiej wykonać z desek.

Do wykonania szkieletu domku potrzebne są belki konstrukcyjne. Za pomocą poziomicy sprawdzaj po kolei, czy poszczególne elementy są ułożone pionowo, a następnie mocuj je do podłogi wykorzystując nierdzewne śrubki i gwoździe.

Jeśli zastanawiasz się z czego wykonać podłogę, zdaniem naszych specjalistów doskonale sprawdzają się zwykłe deski albo drewniana podbitka.

Sporo uwagi warto poświęcić kwestiom związanym z dachem. Krokwie zamocuj przy pomocy wkrętów do belek, a potem umieść na nich łaty. Dach, zapewniający ochronę przed słońcem, deszczem i wiatrem, można pokryć gontem bitumicznym, blachą falistą lub dachówką. Rodzaj zastosowanego materiału zależy od indywidualnych preferencji oraz dostępnego budżetu. Warto natomiast postawić na pokrycie, które spełnia nie tylko wymagania wizualne, ale także jakościowe. Dopiero, kiedy drewniana konstrukcja jest gotowa, można dopasować okna.

domek ogrodowy dla dzieci

Planowanie przestrzeni wokół domku

Zanim rozpoczniesz budowę domku, warto dokładnie przemyśleć jego lokalizację oraz przestrzeń wokół niego. Ustawienie domku w miejscu, które oferuje nie tylko odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne, ale także bezpieczeństwo dla bawiących się dzieci, jest kluczowe. Rozważ umieszczenie domku w pobliżu drzew oferujących naturalny cień lub w miejscu, które pozwoli rodzicom na łatwą obserwację dzieci podczas zabawy.

Dodatkowe elementy funkcjonalne

Aby domek był nie tylko miejscem zabawy, ale również stymulował rozwój dziecka, warto pomyśleć o dodatkowych elementach funkcjonalnych. Małe tablice kredowe na ścianach, ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie czy małe tunele mogą znacznie wzbogacić funkcjonalność domku, oferując dzieciom wiele godzin kreatywnej zabawy. Pozwól dziecku wybrać kolor farby czy elementy dekoracyjne, które chciałoby mieć w swoim domku. Takie zaangażowanie nie tylko zwiększa radość dziecka z końcowego efektu, ale również może być świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Drewniany domek dla dzieci – o czym jeszcze warto pamiętać?

Domek dla dzieci to specjalny rodzaj “zabawki”, dlatego należy zadbać o bezpieczne użytkowanie konstrukcji w każdej sytuacji. Warto w tym celu rozważyć montaż balustrady. Do tego celu przydadzą się ryflowane deski lub zwykłe drewniane sztachety.

Na koniec pozostaje ozdobienie domku zgodnie z życzeniem dziecka. Obecnie, do wyboru jest wiele gotowych dekoracji dostępnych od ręki w sklepach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcję ozdobić samodzielnie lub wspólnie z dzieckiem, które będzie użytkować domek.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie domku dla dziecka.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko mogło się cieszyć z prezentu, musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. W tym celu pomaluj domek specjalistycznym gruntem i zastosuj impregnat redukujący chłonność drewna.

Niewielki, ale pomysłowy drewniany domek to z pewnością wielka frajda dla dziecka i oryginalna dekoracja  przydomowego ogrodu lub podmiejskiej działki. Żaden maluch nie przejdzie obok niego obojętnie. Jeśli pragniesz zachęcić swoją latorośl do zabawy na świeżym powietrzu, domek może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nie masz czasu ani zacięcia do majsterkowania? Sprawdź naszą szeroką ofertę na gotowe domki z drewna stworzone z myślą o najbardziej wymagających małych użytkownikach.

Copyright © Nowoczesne-Domki.pl
Tomek, konsultant handlowy
+48 889 009 701 Masz pytania? Zadzwoń