Jak zabezpieczyć domek na narzędzia przed gryzoniami?
Drewniane domki narzędziowe, bardziej niż inne konstrukcje ogrodowe, są narażone na szkodliwą działalność gryzoni. Jesienią, kiedy myszy polne i szczury szukają ciepłego i suchego schronienia, domki narzędziowe są szczególnie narażone na szkody. Czy można się przed tym skutecznie chronić?
Dlaczego potrzebne jest zabezpieczenie przed gryzoniami?
Gryzonie szukające schronienia przed zimowymi mrozami, mogą wyrządzić sporo szkód i przyczynić się do naprawdę dużych strat finansowych. Często przegryzają bowiem przewody elektryczne drogich urządzeń, mogą też zniszczyć przechowywane w domku rowery, a nawet naruszyć samą konstrukcję budowli. Szczury potrafią przegryźć nawet beton, więc drewniane domki narzędziowe należy chronić szczególnie.
Jakie gryzonie szkodzą najwięcej?
Do największych szkodników na posesjach należy bez wątpienia nornik polny. Ten gatunek pojawia się na działkach najczęściej i sieje zdecydowanie największe spustoszenie. Gryzoń na charakterystyczny żółto szary grzbiet i jasnoszare boki. Wielkością jest zbliżony do myszy polnej. Najchętniej żywi się cebulami roślin ozdobnych i warzyw, korzonkami, bulwami oraz zielonymi częściami roślin. Zdarza mu się także obgryzać korę z drzewek owocowych. Swoje nory buduje zazwyczaj w miejscach słonecznych i lekko wilgotnych, a zimą lubi szczególnie ciepłe i pachnące drewnem domki.
Równie niebezpieczne są myszy, które szczególnie łatwo przystosowują się do warunków panujących o każdej porze roku. Chętnie zjadają zboża, cebulki kwiatowe i warzywa. Myszy są w stanie wyjeść również żywność, która jest przechowywana w altanach albo znajdzie się przypadkiem w domku narzędziowym. Warto pamiętać, że gryzonie często zanieczyszczają żywność swoimi odchodami, a wówczas staje się ona niezdatna do spożycia.
Jak chronić domek na narzędzia przed gryzoniami?
Aby skutecznie uniknąć jesiennej inwazji gryzoni, drewnianą konstrukcję należy właściwie i odpowiednio wcześniej przygotować. Od czego zacząć?
Na początek radzimy sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna są szczelne. Wystarczy zaledwie ośmio milimetrowa szpara, aby mysz polna przecisnęła się do środka. Szczurowi potrzeba niewiele więcej, bo około 13 mm. Właśnie dlatego tak szalenie istotne jest, aby zewnętrzna konstrukcja domku na narzędzie była solidna i szczelna.
Sprawdź, jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy.
Jeśli do domku została doprowadzona woda, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu kratek ściekowych. Najlepiej jeśli są metalowe, szpary pomiędzy nimi nie większe niż 10 mm.
Jedną z najbardziej skutecznych i najstarszych zarazem metod ochrony przed gryzoniami jest kopanie tzw. rowków chwytnych. W praktyce są to niewielkie rowki o głębokości około 20 – 30 cm, które wykopuje się wzdłuż ogrodzenia posesji. Co kilka metrów można także wykonać nieco głębszą studzienkę i włożyć do środka rurę z tworzywa sztucznego. To skuteczny sposobów na to, aby gryzonie nie wspinały się po jej wewnętrznych ścianach. Na dnie rowków można też rozsypać trutkę na gryzonie. To jednak nie wszystko.
Należy bezwzględnie pamiętać, że drewniany domek musi być utrzymywany w nienagannym porządku. Nie należy pod żadnym pozorem zostawiać w nim resztek jedzenia, szczególnie w łatwo dostępnym miejscu. Nie należy też przechowywać w domku nasion albo cebulek roślin. W przeciwnym razie gryzonie zostaną zwabione nie tylko obietnicą ciepłego i suchego legowiska, ale także dobrego posiłku.
Regularna kontrola i konserwacja
Regularne inspekcje stanu technicznego domku narzędziowego są kluczowe w utrzymaniu go wolnego od gryzoni. Sprawdzanie, czy wszystkie drzwi, okna i inne potencjalne wejścia są szczelnie zamknięte, pomoże w wykrywaniu i naprawianiu wszelkich uszkodzeń, przez które mogłyby przedostać się gryzonie. Ważne jest, aby szczególną uwagę zwrócić na małe szczeliny i pęknięcia, które mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale są wystarczająco duże, aby stanowić bramę dla małych szkodników.
Wzmocnienie konstrukcji domku
Wzmocnienie konstrukcji domku może znacznie zwiększyć jego odporność na inwazję gryzoni. Użycie metalowych siatek w miejscach szczególnie narażonych na wtargnięcie gryzoni, takich jak wentylacje czy otwory dachowe, może skutecznie zabezpieczyć te obszary. Ponadto, stosowanie mocniejszych materiałów, jak beton komórkowy czy cegła, w podstawowych elementach konstrukcji może być skutecznym sposobem na uniknięcie uszkodzeń przez gryzonie.
Dodatkowe metody ochrony domku narzędziowego przed gryzoniami
Skuteczną metodą na pozbycie się gryzoni z działki to stworzenie im niesprzyjających warunków do życia. W ramach takiej prewencji można regularnie przekopywać ziemię, aby pozbywać się wszystkich chwastów, które mogą stać się pożywieniem dla myszy lub szczurów. Dość skuteczne jest także zalewanie norek wodą lub po prostu ich zakopywanie.
Gryzonie niechętnie osiedlają się na obszarach, na którym rośnie gryka lub gorczyca, bowiem rośliny te mocno szkodzą gryzoniom na wątrobę.