
Jak zabezpieczyć domek narzędziowy przed włamaniem?
Domki narzędziowe stoją zazwyczaj w ustronnym miejscu na działce lub na uboczu w ogrodzie. Zazwyczaj chowamy w nich przyrządy do majsterkowania, kosiarki, czasami rowery i meble ogrodowe. Czasami są to naprawdę cenne przedmioty. Nic więc dziwnego, że mogą się stać obiektem zainteresowania włamywaczy. Jako właściciel tego typu konstrukcji, musisz zadbać odpowiednią ochronę swojego mienia. Podpowiadamy zatem, jak zabezpieczyć domek narzędziowy przed włamaniem.
Sprawdź także, jaki domek narzędziowy wybrać – drewniany czy plastikowy?
System alarmowy w domku narzędziowym
Montaż systemu alarmowego to dobry sposób, aby zabezpieczyć domek na narzędzia przed włamaniem i jednocześnie odstraszyć potencjalnego złodzieja. Nowoczesne urządzenia alarmowe mają bardzo wysoką skuteczność i w chwili wykrycia zagrożenia mogą poinformować odpowiednie instytucje (np. firmę ochroniarską). System alarmowy wykorzystuje zarówno sygnały dźwiękowe, jak i świetlne więc może skutecznie odstraszyć włamywacza.
Monitoring – czy to skuteczne?
Wielu właścicieli domku narzędziowych decyduje sie na założenie monitoringu. Na nagraniach zapisywany jest wówczas obraz z kamer w czasie rzeczywistym. W razie wystąpienia problemów można odtworzyć zapis kamery. Co więcej same urządzenia monitorujące często stanowią dla złodzieja czynnik odstraszający, bowiem traci w takiej sytuacji swoją anonimowość. Nagranie z monitoringu często stanowi także niezbity dowód w sprawie potencjalnego włamania z kradzieżą.
Czujniki ruchu na posesji
Wśród najlepszych sposobów na ochronę swojego mienia jest bez wątpienia zainstalowanie czujników ruchu na terenie nieruchomości, na której znajduje się domek. Urządzenie wyczuwa ruch, a w efekcie włącza oświetlenie. Łatwo w ten sposób odstraszyć potencjalnego złodzieja lub wręcz złapać go na gorącym uczynku. Przestępcy preferują zazwyczaj ciemne miejsca, które nie są w żaden sposób oświetlone, dlatego warto zadbać przynajmniej o lampki ustawione wzdłuż ścieżki przed domkiem.
Solidne drzwi antywłamaniowe do domku narzędziowego
Montaż drzwi oraz okien o właściwościach antywłamaniowych to dobra alternatywa dla klasycznych drzwi drewnianych. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania są właściwości termoizolacyjne. Aby takie zabezpieczenie było skuteczne, należy jeszcze wybrać odpowiedni, trudny do sforsowania, zamek. Dlaczego warto o tym pamiętać? Otóż, bardzo częstą praktyką włamywaczy jest niszczenie tego elementu wejścia.
Aby w pełni ochronić domek narzędziowy przed niepowołanym dostępem, konieczna może być także inwestycja w solidne okna PCV, które można dodatkowo zabezpieczyć zewnętrznymi roletami antywłamaniowymi. W ten sposób wewnątrz obiektu zapanuje także komfortowa temperatura. Takie rozwiązanie jest niezwykle skuteczne i na pewno zminimalizuje ryzyko włamania do domku. W tym celu warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże dokonać najlepszego wyboru.
Weryfikacja stanu domku narzędziowego
Ochrona domku narzędziowego przez włamywaczami to nie tylko montaż specjalnych systemów i urządzeń. Warto również regularnie weryfikować stan otoczenia wokół oraz kondycję poszczególnych elementów budowli. Szczególnie ważne są oczywiście drzwi wejściowe i okna domku, a także brama i furtka wejściowa na posesję. Dokonując regularnych ocen stanu technicznego tych elementów można łatwo zweryfikować i wyeliminować słabe punkty.
Czy warto kupić ubezpieczenie?
Osoby, które obawiają się, że ich domek narzędziowy może zostać okradziony, powinny dokonać zakupu ubezpieczenia. Dobra polisa to spora szansa na odzyskanie przynajmniej części pieniędzy za utracone mienia, jeśli wszystkie stosowane zabezpieczenia przed złodziejami nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Ubezpieczenie domku narzędziowego warto także rozważyć pod kątem ochrony budowli przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak powodzie, wichury czy nawet pożar.
Na koniec pamiętaj – zabezpieczenie domku narzędziowego warto dopasować do swoich możliwości finansowych, jak również do wartości całej inwestycji.