poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      biuro@nowoczesne-domki.pl   telefon: 889 009 701 telefon: 889 009 702

BlogKonserwacja i pielęgnacja drewnianego domku letniskowego
Nowoczesna altana drewniana z tarasem i przeszkleniami - harmonijne połączenie wnętrza z ogrodem.

Konserwacja i pielęgnacja drewnianego domku letniskowego

Dobrej jakości drewniany domek letniskowy może przetrwać wiele lat w doskonałej kondycji. Aby tak się stało, niezwykle istotna jest odpowiednia konserwacja konstrukcji. Choć poszczególne czynności zależą w różnym stopniu od projektu, lokalizacji i warunków środowiskowych, rutynowa pielęgnacja domku letniskowego z drewna pomoże go zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem UV, opadami, owadami i innymi zwierzętami.

Konserwacja domku drewnianego – jak często?

Utrzymanie domku w dobrej kondycji wymaga regularnych inspekcji. Fachowcy szacują, że wystarczająca powinna być coroczna kontrola stanu konstrukcji.  Co trzy lata zaleca się natomiast powtarzać czynności związane z konserwacją drewna. Elementy zewnętrzne drewnianego domku należy z kolei uszczelniać oraz malować mniej więcej co cztery lata. W praktyce, im częściej wykonujesz takie czynności, tym konserwacja konstrukcji jest tańsza i łatwiejsza.

Przeczytaj: Czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym?

Drewniana altana ogrodowa z tarasem i przeszklonymi elementami.
Drewniana altana ogrodowa – idealne miejsce do wypoczynku z przeszklonymi oknami.

Jak krok po kroku dbać o domek z drewna?

Pielęgnacja każdej drewnianej konstrukcji wymaga od jej właściciela pewnej dozy zaangażowania i uważności. Od tego jaką opieką otoczysz domek letniskowy, zależy jego trwałość i funkcjonalność. Wbrew pozorom, utrzymanie drewnianej konstrukcji w nienagannej kondycji wcale nie pochłania tak wiele czasu i wysiłku, jak może się wydawać. Najważniejsza kwestia to regularna kontrola i odpowiednia pielęgnacja, która powinna obejmować między innymi:

  • sprawdzanie podstawy domku letniskowego
  • obserwację rynien domku
  • mycie/czyszczenie
  • bejcowanie drewnianych elementów
  • uszczelnianie
  • zwalczanie szkodników

Przystępując do konserwacji drewnianego domku letniskowego należy zwrócić szczególną uwagę na połączenia wokół drzwi, okien, dachu i widocznych szczelin między dachem a fundamentami. To właśnie te obszary z biegiem czasu najczęściej ulegają uszkodzeniu. Podczas inspekcji dachu warto poszukać uszkodzonych lub luźnych gontów, wypaczonych blach, nieszczelnych lub pełnych rynien czy odsłoniętych krokwi. Należy również zwrócić uwagę na pękające uszczelnienia, wszelkie szpary w drewnie, pękające sęki, wyblakłą farbę, czy odpryski z rynien.

Świetną okazją do sprawdzenia tych wszystkich miejsc jest coroczne mycie domku, zarówno wewnątrz, jak i po zewnętrznej stronie. Do czyszczenia elewacji wystarczy łagodny preparat myjący wymieszany z letnią wodą w stosunku 1:1 oraz szczotka z miękkiego włosia.

Co trzy lata warto wykonać bejcowanie, które zatrzyma proces rozkładu drewna i ostatecznie jego gnicie. Na rynku dostępne są różne rodzaje bejcy, obejmujące produkty na bazie wody i oleju, więc każdy właściciel znajdzie z pewnością produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Warto natomiast pamiętać, że pierwsze nałożenie bejcy utrzymuje się zazwyczaj około dwa lata. Po tym okresie, nałożona ponownie bejca wytrzyma nawet rok dłużej.

W zależności od potrzeb, warto również zastosować szczeliwo, czyli elastyczny uszczelniacz, znajdujący się między łączeniami kłód. W ten sposób zabezpieczasz konstrukcję przed dostępem i gromadzeniem się wody oraz owadami.

Zaufaj ekspertom!

Zlekceważenie czynności konserwacyjnych drewnianego domku letniskowego może przynieść przykre konsekwencje w postaci kosztownych napraw. Podsumowując, zakup domku letniskowego to bez wątpienia świetna inwestycja dla całej rodziny. Stosując się do naszych wskazówek możesz czerpać radość z takiej budowli tak długo, jak tylko zechcesz.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.

Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 nowoczesne.domki.pl@gmail.com