
Jak zbudować domek letniskowy z płyt OSB?
Domki letniskowe to marzenie, które można spełnić stosunkowo małym nakładem sił. Inwestorzy, w celu obniżenia kosztów, często sięgają dodatkowo po płyty OSB, które dobrze sprawdzają się jako budulec do tego typu konstrukcji. Aby wszystko się udało, wystarczy dobrać płyty o odpowiednich parametrach i można przystępować do pracy. Sprawdź, jak zbudować domek letniskowy z płyt OSB.
Domek letniskowy z płyt OSB
Domek letniskowy z płyt OSB zasadniczo nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę. Mimo to należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim istnieje wymóg, aby domek był wolnostojący. W praktyce oznacza to, że nie może być na stałe związany z gruntem, na przykład za pomocą fundamentów. Kolejna ważna kwestia to powierzchnia zabudowy, która nie może przekroczyć 35 m2. Co więcej, przepisy mówią również wyraźnie, że na każde 500 m2 powierzchni gruntu można wybudować tylko jeden taki obiekt. Zanim więc przystąpisz do postawienia domku letniskowego, dokładnie przeanalizuj wszystkie kwestie formalno – prawne.
Panuje powszechna opinia, że płyty OSB nie gwarantują trwałości budynku. Nic bardziej mylnego. Płyty, szczególnie OSB-3 i OSB-4, to naprawdę świetny surowiec do budowy domku letniskowego. Największymi zaletami tego materiału jest wodoodporność i wysoka izolacyjność, a także łatwość docinania do pożądanego wymiaru. Również podłoga z płyt OSB jest bardzo stabilna, dzięki czemu można na niej ułożyć praktycznie dowolne wykończenie, w tym panele, wykładzinę, albo drewniane deski.
Co jest potrzebne, aby zbudować dom z płyty OSB?
Prace budowlane należy rozpocząć od zgromadzenia wszystkich potrzebnych materiałów akcesoriów i narzędzi. Domek letniskowy z płyt OSB można zaprojektować samodzielnie lub wybrać biuro architektoniczne. Bez względu na to, projekt powinien uwzględniać rodzaj konstrukcji, najczęściej szkieletową, a także sposób pokrycia dachu u umocowanie domku na podłożu.
Budując domek letniskowy z płyt OSB, warto przygotować wszystkie elementy pośrednie, w tym:
- wkręty,
- krokwie,
- łączniki,
- materiały izolacyjne,
- wypełniacze poszycia.
Budowa domku letniskowego z pÅ‚yt OSB – krok po kroku
Wiesz już, co przygotować zanim przystąpisz do pracy. Teraz pora na konkretne działania. Sprawdź, jak zbudować domek letniskowy w kilku prostych krokach.
Wykonaj odpowiednie podłoże i fundament
Kiedy stworzysz wstępny projekt i przygotujesz wszystkie materiały, możesz przystąpić do wykonania podłoża i fundamentów. Choć większość popularnych domków letniskowych zazwyczaj ich nie potrzebuje, zadbaj przynajmniej o to, aby podłoże było utwardzone i przede wszystkim stabilne. Podczas budowy większego domku z OSB możesz sięgnąć po standardowe bloczki fundamentowe.
Zrób konstrukcję z prefabrykatów
Budowę domku letniskowego z płyt OSB zacznij od głównych belek, które tworzą podparcie całej konstrukcji i stropu. Ramy tworzy się zazwyczaj z kantówki. Najważniejsze na tym etapie jest natomiast prawidłowe zmierzenie odległości między głównymi belkami nośnymi.
Zamocuj płyty OSB i wykonaj otworów na okna i drzwi
Jako ściany w domku letniskowym stosuje się najczęściej gotowe płyty OSB, które następnie są łączone przy pomocy kątowników, śrub i wkrętów. W trakcie łączenia płyt OSB należy też pamiętać, aby odmierzyć miejsce na otwory okienne i drzwi.
Zamontuj okna i drzwi
Aby stworzyć okna i drzwi można wykorzystać np. brzeszczot elektryczny. Krawędzie otworów należy wygładzić za pomocą szlifierki kątowej lub innego narzędzia.
Wykonaj ocieplenie domku
Jeśli domek letniskowy będzie używany przez cały rok, ściany zewnętrzne warto dodatkowo ocieplić. Najtańszym sposobem jest oczywiście papa, ale można też uzupełnić szczeliny dylatacyjne płyt żywicą. Sprawdź: Jakie ogrzewanie do domku letniskowego jest najlepsze?
Domek letniskowy z płyt OSB to dobry sposób na szybkie i ekonomiczne postawienie budynku rekreacyjnego na działce. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj aby sięgać po materiały wysokiej jakości oraz montować je zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu domek letniskowy będzie nie tylko stabilny i funkcjonalny, ale także estetyczny. Tym samym idealnie sprawdzi się podczas wypoczynku na działce.