poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      biuro@nowoczesne-domki.pl   telefon: 889 009 701 telefon: 889 009 702

BlogImpregnacja domku ogrodowego. Jak często?
domek na narzędzia

Impregnacja domku ogrodowego. Jak często?

Chcesz, aby Twój drewniany domek ogrodowy jak prezentował się nienagannie przez wiele lat? W takim razie nie możesz zapomnieć o regularnej impregnacji całej konstrukcji. Odpowiednio dobrany preparat wnika głęboko w strukturę drewna i skutecznie chroni je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych. Sprawdźmy czym i jak często impregnować domek ogrodowy.

Które drewno jest najbardziej narażone na niszczenie?

Każdy domek ogrodowy wykonany z drewna pochodzenia krajowego musi być okresowo poddawany impregnacji. Miękkie drewno sosnowe, brzozowe i topolowe łatwo przyjmuje wilgoć, a tym samym wykazuje mniejszą trwałość. Znacznie bardziej wytrzymały jest twardy dąb, grab czy nawet jesion.

Gatunki egzotyczne, takie jak cedr, teak, heban, czy palisander, choć droższe, są wyjątkowo twarde, więc nie niszczeją pod wpływem wilgoci. Nie wymagają zatem tak intensywnej konserwacji, jak gatunki rodzime.

Przeczytaj jak powinna wyglądać wentylacja w drewnianym domku ogrodowym.

Warto również pamiętać, że w przypadku drewna, olbrzymie znaczenie ma także pierwotna obróbka surowca. Nieheblowany domek znacznie łatwiej chłonie wilgoć, a przez to szybciej się niszczy.

domki na narzędzia

Preparaty do pielęgnacji drewna – jak dobierać?

Podstawowe zabezpieczenie domku ogrodowego to impregnat. Dostępne w sklepach preparaty bezbarwne stosuje się zazwyczaj na surowe drewno, a po wyschnięciu należy domek pokryć odpowiednim lakierem, lakierobejcą, emalią albo specjalnym olejem.

Impregnatami, które zawierają pigmenty, ale tworzą jednocześnie transparentną powłokę, można konserwować drewno surowe lub malowane już takim preparatem. Na wierzch, opcjonalnie stosuje się wtedy lakier. Impregnaty barwiące sprawdzają się zatem do ostatecznego wykańczania domku.

Sprawdź, jak pomalować domek drewniany dla dzieci.

Lakiery, lakierobejce i emalie stosowane jako warstwa wierzchnia na drewno nie wnikają w strukturę materiału. Sprawdzają się za to do malowania drewna już zaimpregnowanego. Lakiery przeznaczone do użycia na zewnątrz domku pokrywają drewno transparentną i elastyczną warstwą. Z kolei przezroczyste lakierobejce podkreślają naturalność drewna, natomiast emalie tworzą powłokę kryjącą.

Kiedy zaimpregnować drewniany domek ogrodowy?

Większość drewnianych powierzchni wymaga odnawiania co 3-5 lat. Oczywiście sposób postępowania jest uzależniony od rodzaju budulca i lokalizacji domku w ogrodzie czy na działce. Na pewno warto pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu powłok, gdyż nawet fabryczna impregnacja nie zabezpiecza drewna raz na zawsze.

Drewno przeznaczone do impregnacji należy oczyścić i odtłuścić. Warto usunąć łuszczące się i zmurszałe fragmenty, a niewielkie ubytki uzupełnić szpachlą i wyrównać za pomocą papieru ściernego.

domki na narzędzia

Jak zaimpregnować domek ogrodowy z drewna?

Drewniany domek ogrodowy warto pomalować, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi około 10-25°C i pod warunkiem, że nie pada deszcz. Drewno powinno być suche zarówno podczas prac impregnacyjnych, jak i przez pewien czas po ich zakończeniu. Zanim więc przystąpisz do pracy, sprawdź prognozę pogody na kilka najbliższych dni.

Podczas impregnacji drewnianego domku ogrodowego należy oczywiście postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta preparatu. Na etykiecie każdego produktu znajduje się też zazwyczaj informacja o zalecanej liczbie warstw, najczęściej mówi się o dwóch albo trzech. Ponieważ podczas impregnacji zmniejsza się chłonność drewna, każda kolejna warstwa powinna być cieńsza niż poprzednia.

Na koniec warto pamiętać o jednym. Stan techniczny domku lub jakiegokolwiek innego obiektu wykonanego z drewna, trzeba sprawdzać minimum raz w roku. Optymalnie warto przeprowadzać takie kontrole na początku i na końcu każdego sezonu jego użytkowania lub po prostu wedle własnego uznania lub potrzeb.

Odpowiednio zabezpieczony drewniany domek ogrodowy będzie służył długie lata, a my będziemy mogli do woli korzystać z jego zalet.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.

Daniel, konsultant handlowy
+48 889 009 701 nowoczesne.domki.pl@gmail.com