Czy altana ogrodowa wymaga zgłoszenia?

Altana ogrodowa to wyjątkowa konstrukcja. Jest funkcjonalna, a przy tym stanowi ozdobę całej posesji. Zapewnia przestrzeń do relaksu oraz do spotkań z najbliższymi. Nic dziwnego więc, że spora część z nas marzy, żeby mieć ją na swojej działce. Przed postawieniem altany, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Niedostosowanie się do nich może bowiem wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W tym artykule omówimy wszelkie kwestie formalne dotyczące altan ogrodowych.
Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Zgodnie z art. 29. ust. 1. pkt 2. i art. 30. ust. 1. pkt 1. Ustawy ”Prawo budowlane” nie musisz mieć pozwolenia na budowę wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w tym oranżerii, wiat i altan ogrodowych.
Brak precyzyjnej definicji jest nieco problematyczny. Taka konstrukcja zwyczajowo jest postrzegana jako niewielki obiekt architektury ogrodowej, który jest przeznaczony do codziennego użytku. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy zgłosić budowę do odpowiedniego urzędu. W rzeczywistości należy jednak dopełnić kilku formalności.
Decydującym czynnikiem w tej kwestii jest wielkość zabudowy. Jeżeli konstrukcja posiada powierzchnię:
- większą niż 35 m2 → wymaga pozwolenia na budowę.
- mniejszą niż 35 m2 → wymaga jedynie zgłoszenia.
Znaczenie ma również wysokość konstrukcji. Bez pozwolenia możesz postawić obiekt, którego dwuspadowy dach ma w najwyższym punkcie nie więcej niż 5 metrów. W przypadku dachów innego rodzaju wartość ta wynosi 4 metry. Kolejny ważny punkt to liczba tego typu obiektów budowlanych na działce. Nie może ona przekroczyć dwóch budowli na każde 500 m2 terenu.

Altany ogrodowe – estetyczne i funkcjonalne konstrukcje drewniane bez pozwolenia na budowę.
Co powinno zawierać zgłoszenie budowy altany ogrodowej?
Budowę altany powinieneś zgłosić przed rozpoczęciem prac budowlanych. W formularzu urzędowym należy umieścić takie informacje jak:
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu właściciela działki,
- dane instytucji właściwej ze względu na miejsce położenia działki,
- adres i numer działki,
- nazwa wniosku,
- rodzaj planowanej inwestycji,
- planowany termin rozpoczęcia prac.
Pamiętaj, aby do wniosku dołączyć również kilka załączników:
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością,
- szkice oraz rysunki altany ogrodowej,
- pozwolenia i opinie (jeśli wymagają tego aktualne przepisy).
Altana ogrodowa na ROD
Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy chcesz postawić altanę na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą o ROD altana to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy o powierzchni do 35 m2. Również w tym przypadku mamy zaznaczoną kwestię dotyczącą wysokości. Może ona wynosić do 5 metrów przy dachach stromych i do 4 metrów przy dachach płaskich. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się natomiast tarasu, ganku lub werandy. Pod warunkiem jednak, że ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.
Na terenie ROD nie jest dopuszczalna budowa altan, które nie spełniają wyżej wymienionych kryteriów. Postawienie drewnianej konstrukcji ogrodowej na działce ROD nie wymaga więc żadnych formalności. Pamiętaj jednak, aby zapoznać się również z regulaminem konkretnego rodzinnego ogródka działkowego. Mogą tam być informację, które jeszcze bardziej precyzują kwestię związaną z zabudową.

Altany ogrodowe Roma i Bari – stylowe i funkcjonalne rozwiązania na działkę ROD.
Zgłoszenie budowy altany na terenie prywatnym – krok po kroku
Jeśli zdecydujesz się na zgłoszenie budowy altany ogrodowej na prywatnej działce, warto postępować zgodnie z następującymi krokami:
- Przygotowanie dokumentacji – w zgłoszeniu powinien znaleźć się opis planowanego obiektu, jego lokalizacja na działce oraz planowany termin rozpoczęcia prac.
- Wypełnienie formularza zgłoszeniowego – można go pobrać ze strony internetowej urzędu lub otrzymać osobiście.
- Złożenie zgłoszenia w urzędzie – wniosek należy dostarczyć do starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu, właściwego ze względu na lokalizację działki.
- Czekanie na odpowiedź urzędu – w przypadku braku sprzeciwu w ciągu 21 dni można rozpocząć budowę.
- Rozpoczęcie budowy – prace muszą być prowadzone zgodnie z projektem i zgłoszeniem.
Budowa altany bez pozwolenia lub zgłoszenia – co za to grozi?
Budowa altany bez pozwolenia lub zgłoszenia jest uznawana za samowolę budowlaną. Ostatecznie może to skutkować decyzją o rozbiórce obiektu lub karą pieniężną. Taka grzywna może obejmować kwotę w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Możliwa jest także legalizacja. Wówczas należy złożyć odpowiednie dokumenty i dokonać opłaty legalizacyjnej.

Nowoczesne altany ogrodowe – estetyka, trwałość i komfort w jednym.
Podsumowanie
Wiesz już, jak wygląda sytuacja odnośnie warunków stawiania altan ogrodowych. Pamiętaj jednak, by zawsze upewnić się co do wymagań i sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy. Zdecydowanie lepiej poświęcić odrobinę czasu na zdobycie takiej wiedzy, niż mierzyć się w przyszłości z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Wiesz już, jak wyglądają kwestie formalne. Czas więc na Twoją nową altanę ogrodową! Szeroki wybór modeli znajdziesz na www.nowoczesne-domki.pl! Nie czekaj i zamów już dziś! Wejdź i sprawdź, która altana jest idealna dla Ciebie. Możesz także skontaktować się z nami. Wspólnie dopracujemy projekt, który spełni Twoje wymagania.