poniedziałek-piątek: 7:00-17:00      nowoczesne.domki.pl@gmail.com     telefon: 889 009 701

BlogJak ocieplić domek drewniany na działce?
drewniany domek letniskowy

Jak ocieplić domek drewniany na działce?

Niewielki drewniany domek to ponadczasowe rozwiązanie, które idealne sprawdzi się na działce rekreacyjnej. Ocieplenie takiej konstrukcji pozwala zachować jej funkcjonalność w ciągu całego roku. Dzięki temu nawet w chłodne jesienne i zimowe dni można się cieszyć się komfortowym pobytem za miastem. Ocieplenie domku drewnianego można wykonać na własną rękę lub zlecić to profesjonalistom. W pierwszym przypadku potrzeba nieco umiejętności, odpowiedni sprzęt i nieco wolnego czasu. Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić, sprawdź jak samodzielnie ocieplić drewniany domek.

Ocieplenie czy może termoizolacja?

Termin ocieplenie bywa nieco mylący. Zastosowanie warstwy termoizolacyjnej sprawdza się świetnie również latem, kiedy odczuwamy dyskomfort związany z bardzo wysokimi temperaturami. Odpowiednio przeprowadzona termoizolacja budynku pozwala zachować komfort termiczny w całym domku nie tylko zimą, ale także latem.

Metody ocieplania drewnianych domków letniskowych

Drewniany domek letniskowy można ocieplić na dwa sposoby, od zewnątrz bądź od wewnątrz. Ocieplanie domku letniskowego od wewnątrz jest znacznie bardziej popularne, gdyż pozwala zachować surowy charakter drewnianej elewacji i w żaden sposób nie wpływa na jej estetykę.

Z reguły stosuje się ocieplenie za pomocą wełny mineralnej, pianki PUR lub specjalnego granutalu. Wełna z uwagi na niewygórowaną cenę, a także “oddychające” właściwości jest najczęściej wybieraną metodą izolacji konstrukcji drewnianych. To jednak nie wszystko. Ocieplanie domku drewnianego wełną jest bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, gdyż materiał odwija się bezpośrednio z rolki. Wystarczy wcisnąć izolator między kantówki drewnianej konstrukcji i gotowe. Dach, ściany, a także podłogę ociepla się wełną o grubości 10 cm. Małe domki nie wymagają aż tak grubej warstwy izolującej. Najczęściej wystarczy zaledwie 7 cm wełny.

Zrób to sam

Zanim przystąpisz do układania wełny, musisz położyć na powierzchnię folię wiatroizolacyjną. Jej najważniejszą funkcją jest ochrona wełny przed działaniem czynników zewnętrznych. Na warstwę wełnę należy potem nałożyć płyty OSB lub płyty karton-gips. Jeśli ocieplasz dach, zamocuj na wełnie deskę podbitkę. W przypadku ścian wystarczy drewniana boazeria.

Ile kosztuje ocieplenie domku drewnianego?

Koszt wykonania izolacji w drewnianym domku jest uzależniony od kilku czynników. Szczególnie istotny jest komfort cieplny, jaki chcesz uzyskać, powierzchnia domku i jego konstrukcja, a także rodzaj izolatora. W 2021 r. całkowity koszt ocieplenia średniej wielkości drewnianego domku wynosi ok. 20 000 zł.

Formalności podczas ocieplania drewnianego domku

Aktualnie obowiązujące prawo budowlane mówi, że docieplenie budynków o wysokości nie przekraczającej 25 metrów nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku budynków o wysokości co najmniej 12 metrów lecz nie wyższych niż 25 metrów należy dokonać zgłoszenia inwestycji do lokalnego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labo.

Kontakt

Nowoczesne Domki

Nieznanice ul. Klonowa

tel1: 889 009 701

tel2: 889 009 702

tel3. 507 683 663

No products in the cart.